Financial Times. Հայաստանի ֆիզիկոս նախագահը փորձարկում է «քվանտային քաղաքականության» մասին իր թեորիան.
Բրիտանական հեղինակավոր Financial Times պարբերականը ուշագրավ հոդված է հրապարակել Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանի, նրա կողմից ժամանակակից քաղաքականության ընկալումների վերաբերյալ։
Հոդվածի հեղինակ Ջոն Թորնհիլը, ով Financial Times-ի խմբագիրներից է, նշում է, որ Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանն այն գործիչներից է, ով զարգացրել է «քվանտային քաղաքականություն» արտահայտությունը՝ որպես բացատրություն, թե ինչպես է աշխատում քաղաքականությունը մեր օրերում։
«Պարոն Սարգսյանն ուսումնասիրել է այս ֆենոմենը գործնականում և թեորետիկորեն։ Մարտին նախագահ ընտրվելուց հետո նա փորձեց հանգստացնել Հայաստանում տիրող քաղաքական իրարանցումը։ Նա նաև այն փոքրաթիվ պետությունների գլուխներից է, ով ֆիզիկոս է։ 65-ամյա նախագահը դեռևս խորհրդային շրջանում արժանացել է մրցանակների գիտության ոլորտում, Քեմբրիջի համալսարանում եղել է երջանկահիշատակ Սթիվեն Հոքինգի գործընկերը։ Ի թիվս այս ամենի, նա նաև «Տետրիս» խաղի գյուտարարներից է»,- ՀՀ նախագահի մասին գրում է Financial Times-ը։
Հոդվածի հեղինակը նշում է, որ Արմեն Սարգսյանի կարծիքով՝ ավանդական քաղաքականության մեկնաբանությունը պետք է թարմացվի՝ ճիշտ այնպես, ինչպես ֆիզիկան է վերաիմաստավորվել։ Եթե պոստ-նյուտոնյան աշխարհը գծային էր, կանխատեսելի և անգամ դետերմինացված, ապա քվանտային աշխարհը շատ անորոշ է, փոխկապակցված և կարող է փոխվել՝ կախված ուսումնասիրողի դիրքերից։
«Մեր կյանքում շատ բաներ ունեն քվանտային վարք։ Մենք դինամիկ փոփոխությունների միջով ենք ապրում։ Կարծում եմ՝ պետք է մեր աշխարհին նայենք ամբողջովին այլ ձևով»,- Financial Times-ի հետ զրույցում ասել է ՀՀ նախագահը։
Արմեն Սարգսյանը բացատրել է, որ այն, թե ինչպես է համաճարակը տարածվում, երբ մի դեպք գրանցվում է Հոնկոնգում, իսկ երկրորդն արդեն Արգենտինայում, ցույց է տալիս տվյալ երևույթի քվանտային բնույթը։ Նույնն է նաև ահաբեկչական հարձակումների պարագայում, քանի որ առաջին բռնությունները հետագայում ողջ աշխարհում առաջացնում են անկանխատեսելի հետևանքներ։
Թորնհիլը նշում է, որ Հայաստանում տեղի ունեցած վերջին դեպքերը լավագույն օրինակն են նրա, թե ինչպես է քվանտային քաղաքականությունն աշխատում գործնականում։Նա պատմում է, թե ինչպես Արմեն Սարգսյանի՝ նախագահի պաշտոնը ստանձնելուց մի քանի շաբաթ անց 3 մլն բնակչություն ունեցող Հայաստանում քաղաքական ճգնաժամ սկսվեց, որի հետևանքով նախկին նախագահ Սերժ Սարգսյանը, ով զբաղեցրել էր արդեն երկրի վարչապետի պաշտոնը, ստիված եղավ հրաժարական տալ։ Ընդ որում, ցուցարարների մեծ մասը ոչ թե կազմակերպված ընդդիմության անդամների էին, այլ «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցում մոբիլիզացված անձինք։
Հեղինակը նշում է, որ այդ իրադարձություններից անմասն չմնաց նաև հայկական տասը միլիոնանոց սփյուռքը, որն արտասահմանից մեծ ակտիվություն էր ցուցաբերում սոցցանցերում։
«Հայաստանը փոքր երկիր է, բայց համաշխարհային ազգ։ Կալիֆոռնիայում բնակվողները, տեսնելով թե ինչ է կատարվում իրենց սիրելի երկրում, արձագանքում են։ Սա նոր քվանտային որակների օրինակ է»,- նշում է նախագահ Սարգսյանը։
«Թեպետ պարոն Սարգսյանը փորձարկել է իր թեորիան՝ բացատրելու այս քաղաքական դինամիկ գործընթացները, այդուհանդերձ նա դեռևս որոնում է դրանք կառավարելու լավագույն լուծումները։ Սակայն, ինչպես և կարելի էր ակնկալել գիտնականից, նա մեծապես հավատարիմ է մնում բանականության ուժին, ապացուցմանն ու հաստատված ճշմարտությանը»,- գրում է Թորնհիլը։
«Պետք է առաջնորդվել սեփական օրինակներով, տեսլականով և գաղափարներով»,- Financial Times-ի հետ զրույցում ասում է Արմեն Սարգսյանը։

Политика 20:09 29/09/2018 Армения
Financial Times: Президент-физик Армении Армен Саркисян тестирует собственную теорию о «квантовой политике»
Авторитетное  британское  издание Financial Times опубликовало статью о президенте  Армении Армене Саркисяне касательно его восприятия современной политики.
Автор статьи, один из редакторов  Financial Times Джон Торнхилл отмечает, что Армен Саркисян – из тех деятелей, кто развил такое понятие, как «квантовая политика» в качестве объяснения  того, как  работает политика в наши дни.
«Г-н Саркисян изучил этот феномен теоретически и практически. В марте после избрания на пост президента он  попытался усмирить политический переполох в Армении. Он также является главой одной из малочисленных стран, президентом которой является физик. 65-летний президент ещё в советские годы был удостоен премий в сфере науки. В кембриджском университете он был коллегой Стивена Хокинга. Помимо всего прочего он также  один из изобретателей знаменитой игры  “Тетрис”», – пишет Financial Times.
Автор статьи отмечает также, по словам Армена Саркисяна, традиционное  восприятие  политики необходимо обновить точно также, как была переосмыслена физика. Если пост-ньютоновский  мир был линейным, предсказуемым и даже детерминированным, то квантовый мир очень неопределенный, взаимосвязанный и может измениться – в зависимости от позиции исследователя.
«Многие явления в нашей жизни имеют квантовое поведение. Мы живем посредством динамичных изменений. Считаю, необходимо смотреть на наш мир полностью другим образом», – в интервью Financial Times сообщил президент РА Армен Саркисян.
А. Саркисян объяснил то, что, подобно распространению эпидемии, когда вспышка  отмечается в Гонконге, а потом в Аргентине, демонстрирует квантовое поведение данного явления. То же самое наблюдается в случае с террористическими атаками, поскольку первый терроризм в одной  точке дает непредсказуемые вспышки и последствия по всему миру.
Торнхилл отмечает, что произошедшие в последний период события  в Армении являются лучшим примером того, как  работает квантовая политика на практике. Он рассказывает, как всего через несколько недель после  инаугурации Армена  Саркисяна в Армении произошел политический кризис, вследствие чего экс-президент РА, на тот момент занимающий должность премьер-министра Армении Серж Саркисян вынужден был подать в отставку. Причем большинство митингующих  были не частью  организованной  оппозиции, а мобилизованные через Facebook лица.
Автор статьи отмечает, что не осталась в  стороне и 10-миллионная Диаспора армян, которая на протяжении этого времени весьма  активно проявляла себя  в  соцсетях.
«Армения – небольшая страна, но нация – мировая. Армяне, проживающие в Калифорнии, наблюдая за происходящими в их любимой стране событиями, реагировали на всё. Это и есть пример новой квантовой характеристики», – отмечает президент РА Армен Саркисян.
«Хоть и президент Армен Саркисян тестировал свою теорию для объяснения данных динамичных политических процессов, тем не менее, он пока в поиске лучшего решения по их  управлению. Однако, как и можно было ожидать от ученого, он остается приверженцем силы разума, логики, неопровержимых доказательств и истины», – написал автор статьи.
«Необходимо руководствоваться собственными примерами, видением и идеями», – сказал в интервью Financial Times президент РА.