Տնտեսություն 13:15 12/10/2018 Հայաստան
Նախորդ տարվա համեմատ հանրապետությունում անմշակ հողերի մակերեսն ավելացել է,  բանջարաբոստանային ցանքատարածությունները, այդ թվում կարտոֆիլի,  նվազել են մոտ 6500 հա-ով։ Միայն 1730 հա-ով պակասել է լոլիկի ցանքատարածությունները։ Սա «Հայաստանի ագրարագյուղացիական միավորում» հ/կ նախագահ Հրաչ Բերբերյանի ներկայացրած տվյալներն են։
Ցանքատարածությունների նվազման մասին ավելի վաղ Panorama.am-ի հետ զրույցում փաստել էր գյուղատնտեսության փոխնախարար Գառնիկ Պետրոսյանը։
Սրան զուգահեռ նախորդ տարվա համեմատ ավելացել է Սևանից բաց թողնված ջրի ծավալը։ «Էկոլուր»-ի  փոխանցմամբ, 2018 թ-ի ընթացքում սեպտեմբերի 10-ի դրությամբ Սևանա լճից արդեն բաց է թողնվել 193.033 միլիոն խմ ջուր։ Այս տարվա ընթացքում Սևանա լճից նախատեսված է բաց թողնել 210 միլիոն խմ ջուր՝ 40 միլիոն խմ-ով ավելի օրենքով նախատեսված չափաքանակից:
Panorama.am-ի  հետ զրույցում թե Հրաչ Բերբերյանը, թե բնապահպան, «Հանուն մարդկային կայուն զարգացման» ՀԿ նախագահ Կարինե Դանիելյանը կարծիք հայտնեցին, որ ստեղծված իրավիճակի պատճառը ոլորտի վատ, անարդյունավետ կառավարումն է, այսպես շարունակվելու դեպքում իրավիճակն ավելի վտանգավոր, հետևանքներն անդառնալի կլինեն։
Հրաչ Բերբերյանի կարծիքով, խնդիրը բարդացնում են ՀԷԿ-երը, որոնց մի մասը տեղադրված են գետերի, մի մասն էլ՝ ջրամբարների վրա։
«Արփի լճի ջրի ծավալը պետք է լինի 110 մլն խմ, ամենացածր հայելին պետք է լինի 40 մլն խմ, որովհետև այնտեղ կան կղզիներ, որտեղ թռչունների ձվադրում  է լինում։ Այս տարի ջուրն իջել էր 10 մլն խմ-ի, կղզիները դարձել էին թերակղզիներ։ Անձրևներ եկան, լիճը լցվեց դարձավ 90 մլն, բայց էլի հէկ-երն աշխատեցին։ Բացի այդ, լճի ջուրը գնում է Ախուրյանի ջրամբար, այնտեղից էլ՝  Թուրքիա, թուրքերն այդ ջուրը վերցնում են, օգտագործում։ Այ քեզ տնտեսվարություն, ահա թե ոնց ենք խնայում ջուրը»,-մտահոգություն հայտնեց Բերբերյանը։
Նրա խոսքով, ջրային պետական կոմիտեում պետք է պրոֆեսիոնալ, ոռոգման համակարգին լավատեղյակ մարդիկ հավաքվեն ու ՀԷԿ-երի հարցը լուծեն։ Սակայն Ջրպտեկոմի պաշտոնին ՀԷԿ-եր ունեցող անձի նշանակումն այս հարցում Բերբերյանին լավատեսություն չի հաղորդում։
«Պետք է ճիշտ հասկանալ՝ ջրամբարները կառուցվել են գյուղատնտեսության ու գյուղացիների համար, ոչ թե էներգետիկների։ Ոռոգման համակարգը էներգետիկայի նախարարության ենթակայության ներքո լինելը սխալ է, պետք է ստեղծվի բանիմաց մարդկանցից բաղկացած հանձնաժողով, ջրի հարցը շատ արագ լուծել»,-նշեց ՀԿ նախագահը։
Նա հիշում է, որ 1988 թվականին, երբ ինքն էր Էջմիանծնի տարածաշրջանի գյուղատնտեսության ոլորտի ատասխանատուն, կարողացել են հրաժարվել Սևանի ջրից։ Ի պատասխան պաշտոնյաների, որոնք հայտարարում են, թե Սևանի ջուրը պետք է հասցնել Արմավիրի մարզի չորացող դաշտերին, Բերբերյանը պնդում է՝ լճի ջուրը այդ մարզ չի հասնում, Արմավիրի դաշտերը ոռոգվում են Ախուրյանի ջրամբարի ջրով։
Գյուղատնտեսը պատասխանատու կերպով հայտարարում է՝ Հայաստանն ի վիճակի է արտադրել մինչև 300 հազար տոննա լոլիկ, մինչդեռ այսօր բաց հողում արտադրում է լավագույն դեպքում 50 հազար տոննա։
«Սևանն ասենք  երկու տարի էլ մեզ փրկեց, բա հետո՞։ Չէ՞ որ Սևանը մեկ հատ է Հայաստանում, մենք ունենք ջրային պաշարներ, դրանք այսօր մի քանի հոգու են հարստացնում, որոնք հոսանք են արտադրում, փող շինում։ Ջրամբարները գյուղացունն են, որևէ մեկը չպետք է փորձի գյուղացու ջուրը խմել»,-ասաց նա։
Բերբերյանը նշում է, եթե առաջիկայում լուրջ փոփոխություններ չլինեն, ապա ինքն այլ մասնագետների հետ դիմելու է գյուղապետերին, որպեսզի հէկ-երի աշխատանքի դադարեցման մասին ավագանու որոշումներ լինեն։
«Դատախազությունը հայտարարել է՝ 150 հէկ նորմատիվային խախտում է կատարել, այսինքն սահմանվածից շատ են ջուր օգտագործել, բայց որևէ մեկը չի պատժվել։ Անտերություն է, անպատասխանատվություն»,-ասաց Բերբերյանը։
Բնապահպան Կարինե Դանիելյանը մտահոգիչ է համարում իրավիճակը մի քանի առումներով՝
շուկայից անհետացել է հայկական լոլիկը, վտանգի ուղին բռնել է Սևանա լիճը։
«Իհարկե, կլիմայի փոփոխության հարցն էլ կա, տեղումները նվազել են, սեպտեմբեր-հոկտեմբերին գրեթե տեղումներ չեն եղել։ Բայց հիմնական խնդիրը ոռոգման համակարգի՝ ահավոր վիճակում գտնվելն է։ Կորուստներն այնքան մեծ են, համակարգն այնպիսի վիճակում է, որ լուրջ կառավարման մասին խոսելն անիմաստ է»,-ասաց նա։
Բնապահպանին զարմացնում է հատկապես հանգամանքը, որ նախորդ տարիներին վերցված պարտքերի մի զգալի մասն ուղղվել է ոռոգման համակարգի բարելավմանը, ենթակառուցվածքների վերանորոգմանը, կարգի բերմանը, տարբեր ծրագրերի  կողմից էլ եղել են ֆինանսական աջակցություններ, սակայն որևէ էական բարելավում չի եղել։
«Հիմա շատ դժվար է ասել, վերլուծություն անել, թե ինչ կարելի է անել, որովհետև բացարձակ անկառավարելի վիճակ է եղել։ Այս պարագայում, հենց խնդիր է լինում, ձեռքը գցում են Սևանին։ Սա շատ լուրջ խնդիր է, Սևանի՝  այս տարի ծաղկելը պատահականություն չէ։ Խնդիրները կուտակվել են, լիճն անընդհատ օրգանիկ նյութեր է ընդունում, աղտոտվում է, մենք լճի ինքնամաքրման հնարավորությունները պակասեցնում ենք։ Երբ լճից ջուր ենք վերցնում, մենք խախտում ենք էկոհամակարգի մաքրման հնարավորությունները»,-մանրամասնում է մասնագետը։
Կարինե Դանիելյանը հիշեցնում է բնապահպանները, ոլորտով մտահոգ մարդիկ նախորդ տարի պայքարում էին Սևանից լրացուցիչ 100 մլն խմ ջրառի դեմ, սակայն լսող չեղավ։
«Իմ խորին համոզմամբ, շատ լուրջ հարված էր լճին, ու ես գտնում եմ, որ դրա ներդրումն այս տարի լճի ծաղկման գործում շատ մեծ էր»,-ընդգծեց Դանիելյանը։
Նա էլ է համարում, որ մեծաթիվ ՀԷԿ-երի աշխատանքը բարդացնում է իրավիճակը, գետեր կան, որ վերածվել են ջրանցքների (կանալ)։
«Բայց այստեղ խնդիրը երկու կողմ ունի։ ՀԷԿ-երի սեփականատերերն ասում են, գումար են ծախսել, թույլտվություն են ստացել, բայց հիմա ցանկանում են իրենց արգելել ջուր վերցնել։ Ես զարմանում եմ, ի՞նչ փորձաքննություն է եղել։ Գիտե՞ք ինչ,  բոլոր խնդիրները կապված են վատ կառավարման հետ։ Խնդրի լուծումը պետք է սկսել կադրերի ընտրությունից, պաշտոններին պետք է նշանակել նվիրված պրոֆեսիոնալների, լսել փորձագետների։ Այդ բոլոր խնդիրները մենք նախկինում բարձրացել ենք, լսող չի եղել, ներքևից վերև ինֆորմացիա չի գնում, կամ էլ գնում է՝ չեն լսում։ Մոտեցումը պետք է փոխվի»,-նշեց «Հանուն մարդկային կայուն զարգացման» ՀԿ նախագահը։

Общество 15:58 12/10/2018 Армения
По сравнению с прошлым годом в Республике Армения увеличилась площадь необработанных земель, посевы овощных культур, в том числе, картофеля, сократились примерно на 6500 Га. Только на 1730 Га сократились посевные площади томатов. Это данные, представленные председателем общественной организации «Аграрно-крестьянского союза Армении» Грачем Берберяном.
Ранее с корреспондентом Panorama.am о сокращении посевных площадей рассказал замминистра сельского хозяйства РА Гарник Петросян.
«По сравнению с минувшим годом, на 1500 га сократились посевные площади. Еще с ранней весны была обеспокоенность касательно нехватки воды в водоемах, проблема со временем обострилась. Фермеры же, имея опасения в этой связи, решили не выращивать томаты в этом году, поскольку они нуждаются в довольно большом количестве оросительной воды. Посевы томатов орошаются 18-20 раз, а в установившуюся в этом году жару – еще больше», – пояснил замглавы Минсельхоза Армении.
Параллельно с этим по сравнению с прошлым годом увеличились объемы попусков воды из озера Севан.
Как сообщает «Ecolur», в течение всего 2018 года по состоянию на 10 сентября объемы попусков воды из озера Севан составили 193.033 млн. куб. м. В этом году планируется осуществить попуски воды из Севана объемом 210 млн. куб. м., что на 40 млн. куб. м. больше установленного по закону объема.
В беседе с корреспондентом Panorama.am как Грач Берберян, так и эколог, председатель ассоциации «Во имя стабильного развития» Карине Даниелян выразили мнение, что причина сложившейся ситуации заключается в плохом и неэффективном управлении данной сферой, если подобное продолжится и дальше, то ситуация станет более опасной, а последствия –необратимыми.
По словам Г. Берберяна, проблему усугубляют и ГЭС, часть из которых построена на реках, другая часть – на водохранилищах.
«Объемы воды озера Арпи должны составлять 110 млн. куб. м., самый низкий уровень может достигать 40 млн.куб.м., поскольку там есть островки, где происходит откладывание яиц птицами. В этом году уровень воды снизился на 10 млн. куб. м., островки превратились в полуостровки. После дождей уровень воды в озере достиг 90 млн. куб. м., однако ГЭС вновь заработали. Кроме этого, вода из озера поступает в Ахурянское водохранилище, а уже оттуда – в Турцию, турецкая сторона осуществляет забор этой воды и использует. Вот тебе и экономность, вот как мы экономим воду», – отметил Г. Берберян.
По его словам, в Водном комитете Армении должны работать профессионалы, люди, прекрасно осведомленные с системой орошения, а также способные решить вопрос с ГЭС. Однако факт пребывания в должности начальника Водного комитета Армении-владельца ГЭС, не внушает Берберяну оптимизма по данному вопросу.
«Необходимо понять, что водохранилища построены для сельских хозяйств и фермеров, а не для энергетиков. Считаю неверным то, что система орошения находится при министерстве энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА, необходимо создать комиссию из сведущих в данной сфере людей, и быстро решить вопрос с водой, орошением», – отметил он.
Он вспоминает, что в 1988 году, когда он был ответственным за сферу сельского хозяйства Эчмиадзина, сумел отказаться от заборов воды из Севана.  В ответ на заявления должностных лиц касательно того, что необходимо направить воду из Севана в высыхающие поля Армавирской области, Берберян утверждает – вода из Севана туда попросту не доходит, поля в Армавирской области орошаются водой из Ахурянского водохранилища.
Г. Берберян со всей ответственностью заявляет, Армения в состоянии производить до 300 тысяч тонн томатов, между тем сегодня в открытом поле в лучшем случае производится 50 тысяч тонн.
«Скажем, озеро Севан будет спасать нас ещё год-два, а потом что? Ведь Севан – единственный в своем роде в Армении, у нас есть запасы воды, однако они обогащают на сегодняшний день всего несколько людей, которые производят электроэнергию, зарабатывают деньги. Водохранилища принадлежат только фермерам, никто не должен пробовать отнимать воду фермеров», – отметил он.
Г. Берберян отметил, если в ближайшее время не будут произведены серьезные изменения, то он вместе с другими специалистами в данной сфере обратится к старостам сел, чтобы добиться решения старейшин касательно прекращения деятельности ГЭС.
«Из прокуратуры сообщили, порядка 150 ГЭС совершили нормативные нарушения, то есть, они использовали много воды, однако никто из владельцев ГЭС так и не был наказан. Это халатность и безответственность», – отметил Г. Берберян.
В свою очередь эколог Карине Даниелян обеспокоена сложившейся ситуацией по нескольким причинам: во-первых, с рынка исчезли армянские томаты, во-вторых, озеру Севан угрожает опасность.
«Конечно, присутствует также вопрос смены климата, количество осадков уменьшилось, в сентябре-октябре осадков почти не было. Но основная проблема заключается в системе орошения: она находится в ужасном состоянии. Потери настолько велики, а система находится в таком состоянии, что говорит о серьезном управлении просто бесполезно», – отметил он.
Эколога удивляет особенно то обстоятельство, что значительная часть взятые в прошлые годы задолженности были направлена на улучшение системы орошения, ремонт инфраструктур, приведению в порядок, оказана финансовая поддержка посредством различных программ, однако пока не осуществлено каких-либо серьезных изменений.
«Сейчас очень сложно сказать, провести анализ того, что можно сделать, поскольку сложилась абсолютно неуправляемая ситуация. В этом случае, как только возникают проблемы, все вспоминают об озере Севан. Это очень серьезная проблема, ведь цветение Севана не является случайностью. Проблемы скопились, озеро постоянно принимает в свои воды органические вещества, загрязняется, мы снижаем возможности по очистке озера. Когда мы осуществляем забор воды из озера, мы нарушаем возможности по очистке экосистемы», – поясняет эксперт.
К. Даниелян напоминает, что экологи, обеспокоенные за данную сферу люди, в прошлом году боролись против дополнительных заборов воды из Севана, однако никто не прислушался.
«По-моему убеждению, это было серьезным ударом по озеру, и я нахожу, что вклад этого в процессе цветения озера в этом году велик», – подчеркнула К. Даниелян.
Она также считает, что работа многочисленных ГЭС усугубляет ситуацию, существуют реки, которые превратились в водные каналы.
«Проблема имеет две стороны. Владельцы ГЭС говорят, что, мол, потратили средства, получили разрешения на осуществление деятельности, но сейчас им хотят запретить заборы воды. Я удивляюсь, какая экспертиза была проведена? Знаете что, все проблемы связаны с плохим управлением. Решать проблему нужно с выбора профессиональных кадров, на должности должны быть назначены преданные своей профессии люди, которые способны выслушать экспертов. Мы говорили обо всех этих проблемах в прошлом, однако никто так и не прислушался. Должен измениться подход», – резюмировала председатель общественной организации.