Մեկնարկել է «Կին» միջազգային կինոփառատոնը
Նախօրեին մեկնարկել է «Կին» միջազգային 15-րդ կինոփառատոնը, կշարունակվի մինչև նոյեմբերի 19-ը՝ Երևանում: Մշակույթի նախարարության տեղեկացմամբ, այս տարի կինոփառատոնը ստացել է ավելի քան 500 հայտ, որոնցից 52 ֆիլմ՝ 20 երկրից ընդգրկվել են փառատոնի մրցութային ծրագրում: Արդյունքում կազմվել է փոքրաթիվ, բայց բազմազան և հետաքրքիր ծրագիր, որտեղ յուրաքանչյուր հանդիսատես կկարողանա դիտել որակյալ ֆիլմեր և դրանց մեջ առանձնացնել իր նախընտրածը:
Փառատոնի ծրագրերն են՝ «Կարճամետրաժ ֆիլմերի մրցութային ծրագիր», «Հյուրերի ծրագիր«, «Չայխանա» միջազգային մուլտիմեդիա հարթակի ծրագիր, ամերիկահայ դերասանուհի Ֆլորա Զաբելին նվիրված ռետրոսպեկտիվ և բջջային հավելվածը (նախատեսված անդրոիդ համակարգով բջջային հեռախոսների համար), որն առաջինն է Հայաստանի փառատոնային ոլորտում:
Փառատոնի շրջանակում կանցկացվեն նաև «Տեսողական լեզուն կինոյում», «Սինեմատիկ լռության ստեղծումը» թեմայով դասախոսություններ, «Կանայք ժամանակակից ֆիլմարտադրությունում» թեմայով կլոր սեղան քննարկում
Փառատոնի  ժյուրիի անդամներն են` Լորի Գորդոն (Մոնրեալի միջազգային անիմացիոն կինոփառատոնի տնօրեն և Musi Vision Films-ի հիմնադիր, Կանադա), Նվարդ Հովհաննիսյան («Չայխանա» միջազգային մուլտիմեդիա հարթակի մեդիա մենեջեր,Հայաստան), Քոննի Բեյսլեր (օպերատոր, Գերմանիա), Սիրանույշ Գալստյան (կինոգետ, արվեստագիտության թեկնածու, արձակագիր, Հայաստան), Անուշ Բաբայան («Կինովերսուս» օնլայն ամսագրի համահիմնադիր և գլխավոր խմբագիր, Հայաստան)։

The 15th KIN International Film Festival kicked off Thursday in Yerevan and is due until November 19. According to the Ministry of Culture, this year the film festival has received over 500 applications, among them 52 films from 20 countries have been included in the festival competition program. The festival has a small but diverse and interesting program which offers spectators good-quality movies.
The festival's programs include "Short Film Competition Program", "Guest Program", "Chaykhana" international multimedia platform program, a retrospective and mobile application (for Android mobile phones)  dedicated to the American-Armenian actress Flora Zabel.
Within the framework of the festival lectures on "The Visual Language in Cinema", "The Creation of Cinematic Silence", a Round-Table Discussion on "Women in the Contemporary Film Production" will take place.
Among the Jury members are Laurie Gordon (the director of Montreal International Animated Film Festival and founder of Musi Vision Films, Canada), Nvard Hovhannisyan (Chaykhana Media Multimedia Platform media manager, Armenia), Conny Beißler (operator, Germany), Siranuysh Galstyan (film critic, candidate of arts, prose writer, Armenia), Anush Babayan (co-founder and editor-in-chief of the online magazine "Cineversus", Armenia).