Ռուս սահմանապահների անուշադրության հետևանքով հայ գյուղացին մի քանի տասնյակ հազար դոլարի վնաս է կրել
Հայ-թուրքական սահմանը հսկող ռուս սահմանապահների անուշադրության, վատ աշխատանքի հետևանքով Շիրակի մարզի Հայկավան գյուղի 61-ամյա բնակիչ Գոռ Կարապետյանի տրակտորը, խոտի հակավորման սարքը գողացել են։ Հետքերը տանում են Թուրքիա։
Panorama.am-ի հետ զրույցում Կարապետյանը պատմեց, որ սեպտեմբերին սահմանամերձ գոտու 3-րդ ուղեկալի տարածքում Գետաշեն համայնքին պատկանող հողում խոտհունձ անելիս տրակտորը փչացել է։
«Սեպտեմբերի 30-ին հիդրավլիկ սիստեմն ատկազ արավ, խոտհնձիչը կոտրվեց, կանգնեցրեցի ճանապարհի կողքին՝ ուղեկալից 1.5-2 կմ հեռու։ Տուն գնալուց առաջ մտա ուղեկալի տարածք, տեղյակ պահեցի, որ տրակտորն ու խոտհնձիչը կանգնեցրել եմ խաչմերուկին մոտ։ Էդ օրը ժամը 4։20 ես տուն եմ գնացել, ասեցի վաղը առավոտ շուտ կգամ»,-պատմում է Հայկավանի բնակիչը։
Հաջորդ օրը գյուղացին գնացել է, որ փչացած տեխնիկան սարքի,  խոտհունձն ավարտին հասցնի, քանի անձրևները չեն սկսել։
«Ասացին՝ կամանդիրը վերևն է, ձեզ մի երկու ժամ ուշ կթողնեն։ Մինչև կամանդիրն եկավ, անցավ գնաց, պասպորտները առան-գրեցին, եղավ ժամը 12 անց։ Գնացի, տրակտորը չերևաց։ Աչքերիս չհավատացի, ասեցի՝ նեուժելի տրակտորը տարել են։  Մոտեցա, տեսա չկա, խոտհնձիչն էլ չկա։ Բարձրացա վերև, նայեցի, հետքերը ոչ մի տեղ չկա, նորից իջա, տեսա տրակտորի հետևի ֆառերը ջարդել էին, ըտեղ թափված էր։ Խոտ հակավորող (տուկ անող) մեքենան էլ չկար։ Սահմանապահներին ասեցի՝ սաղ հավաքել, տարել են։ Թե չի կարող պատահի։ Ասեցի, ոնց չի կարող, ցույց տվեցի հետքերը»,-պատմում է Կարապետյանը։
Հետո զանգել են ուղեկալ, սպաներն եկել են, նայել, հետքերը տարել են դեպի Թուրքիա՝ Բազրգյան գյուղ։
«Էդ պահին ուղեկալից զանգեցին Գյումրի, եկան, նկարեցին, չափեցին։ Նամակ են ուղարկել թուրքական կողմին, կամեռա կար, որ մինչև 6 կմ շառավիղով նկարում էր։ Թուրք զինվորները բարձրացել են, ստուգել են, թե հետո ինչ խոսեցին, ինչ չասեցին, ինձ համար անհասկանալի էր»,-ասում է շիրակցին։
Պատահածից  մոտ 50 օր հետո Կարապետյանը նորից գնացել է ռուս սահմապահների մոտ, հետարքրքվել, թե ի˚նչ կա գողացած տրակտորից։ Ասել են՝ տեխնիկան հասել է Բազրգյան գյուղ ու հետքերն այլևս չկան։
«Իրենց աչքի տակից տարել են, էն տեղից, որ սահմանապահները պետք է հսկեին։ Ուրեմն լավ չեն հսկել, որ գողացել տարել են։ Անուշադիր են եղել։ Էդ գործողությունը մի 3-4 ժամ կատարվել է, ապահով անջատել են, հետո միացրել են տրակտորը, խոտհնձիչը գռքաշ տարել են։ Իմ տեխնիկան 20 հազար դոլար արժե։ Բացի էդ, գողության պատճառով քաղած 600 հակ խոտը մնաց դաշտում, մի էդքան էլ՝ չհնձած։  Մի տուկ խոտն էսօր 700-800 դրամ է։  Տրակտորն ու տուկ անող մեքենան իմ ընտանիքի ապրուստի միջոցն էին, ես տեխնիկայով ուրիշների խոտն էի հնձում, գումար էի աշխատում։ Հիմա համ տեխնիկան եմ կորցրել, համ խոտը մնաց ձյան տակ, համ եկամուտս, դրան էլ գումարած հիմա պետք է գնամ անասունների համար ձմեռվա խոտ առնեմ»,-վնասները թվարկում է Հայկավանի բնակիչը։
Ապրուստի միջոցը, եկամուտը կորցրած, վնաս կրած գյուղացին դիմել է ռուս Սահմանապահ ծառայությանը, ԱԱԾ-ի՝ Ամասիայի բաժին, զինվորական ոստիկանություն, այսօր էլ՝ ՄԻՊ-ի աշխատակազմ։
Նա շատ լավ հասկանում է, որ Հայաստանը Թուրքիայի հետ դիվանագիտական հարաբերություններ չունի, բայց, ասում է,  ռուսներն ունեն, կարող են բանակցել ու գողոնը գտնել, վերադարձնել։ Ռուս սահմանապահները վնասի փոխհատուցման որևէ տարբերակ չեն առաջարկել։
«Ես հարցը տվեցի, որ տեխնիկան չգտնվավ, ի՞նչ պետք է արվի։ Ինձ ոչ մի բան չասեցին, չառաջարկեցին։ Ես նոր տեխնիկա չեմ ուզում, իմն եմ ուզում, կամ դրա նմանը, թող հաշվեն, շուկայական գնով տան»,-ասաց նա։

Armenian villager lost tens of thousands of dollars due to negligence of Russian border guards
A tractor and a lawn mowing machine of Gor Karapetyan, a 61-year-old resident of the village of Haykavan in the Shirak region, was stolen due to the negligence and bad work of the Russian guards on the Armenian-Turkish border. Traces lead to Turkey.
Speaking to Panorama.am, Karapetyan said that the tractor had broken down while lawn mowing in a field belonging to Getashen community in the 3rd zone of the border zone in September.
"On September 30, the lawnmower broke down, I left it at the side of the road, 1.5-2 km away from the bar. Before going home, I informed the guards that I had left the tractor and the lawnmower close to the  crossroads. I went home at 4:20pm that day, and I said, I'd go back the next day early in the morning, "said Haykavan resident.
The next day, the man went to repair the machine to finish mowing the field.
"They said that the commander was not there, they would let me in two hours later. By the time the commander came, it was past 12 pm. I headed where I had left themachines, the tractor was not there. I did not believe my eyes, and sterted wondering whether the tractor had been stolen. I did not find there neither my tractor nor the lawnmower. I found the tail lights of the tractorlying there smashed. No trails of the lawnmower. I told the border guards that my equipments had been stolen and showed them the smashed parts," said Karapetyan.
Then they made a call, some officers arrived and found that the trails were leading to Turkey, Bazrgyan village.
"At that moment, they called me in Gyumri, they came, took shots and measurements. They sent a letter to the Turkish side. They exchanged something with Turkish soldiers, I don’t know what, I did not understand," he said.
About 50 days after the incident, Karapetyan went to the Russian guards again to see if they hadnews over the stolen a tractor. They said the machine had reached Bazrgyan village and there are no traces anymore.
"They have been stolen from where the border guards should be watching and monitoring. They haven’t been doing their work properly then if such a thing happened. They didn’t pay enough attention. The operation should have taken about 3-4 hours. My equipments cost $ 20,000. Additionally, the mowned grass is still in the field. The tractor and the mower were the source of income for my family. Now I've lost my equipments, the grass is left in the snow, my incomeis gone, and moreover, now I have to buy grass for the cattle, " said the resident of Haikavan.
The villager has appealed to the Russian Frontier Service, the NSS Amasia division, the military police, and the Onbudsman today.
He is well aware that Armenia does not have diplomatic relations with Turkey, but says the Russians can negotiate, find the stolen equipments and return them. Russian border guards have not offered any compensation options.
"I inquired what should be done in case the machines were not found. They did not say anything, did not suggest anything. I do not want new equipments, I want mine back, or let them give me a compensation at a market price, "he said.