Ռուս սահմանապահների անուշադրության հետևանքով հայ գյուղացին մի քանի տասնյակ հազար դոլարի վնաս է կրել
Հայ-թուրքական սահմանը հսկող ռուս սահմանապահների անուշադրության, վատ աշխատանքի հետևանքով Շիրակի մարզի Հայկավան գյուղի 61-ամյա բնակիչ Գոռ Կարապետյանի տրակտորը, խոտի հակավորման սարքը գողացել են։ Հետքերը տանում են Թուրքիա։
Panorama.am-ի հետ զրույցում Կարապետյանը պատմեց, որ սեպտեմբերին սահմանամերձ գոտու 3-րդ ուղեկալի տարածքում Գետաշեն համայնքին պատկանող հողում խոտհունձ անելիս տրակտորը փչացել է։
«Սեպտեմբերի 30-ին հիդրավլիկ սիստեմն ատկազ արավ, խոտհնձիչը կոտրվեց, կանգնեցրեցի ճանապարհի կողքին՝ ուղեկալից 1.5-2 կմ հեռու։ Տուն գնալուց առաջ մտա ուղեկալի տարածք, տեղյակ պահեցի, որ տրակտորն ու խոտհնձիչը կանգնեցրել եմ խաչմերուկին մոտ։ Էդ օրը ժամը 4։20 ես տուն եմ գնացել, ասեցի վաղը առավոտ շուտ կգամ»,-պատմում է Հայկավանի բնակիչը։
Հաջորդ օրը գյուղացին գնացել է, որ փչացած տեխնիկան սարքի,  խոտհունձն ավարտին հասցնի, քանի անձրևները չեն սկսել։
«Ասացին՝ կամանդիրը վերևն է, ձեզ մի երկու ժամ ուշ կթողնեն։ Մինչև կամանդիրն եկավ, անցավ գնաց, պասպորտները առան-գրեցին, եղավ ժամը 12 անց։ Գնացի, տրակտորը չերևաց։ Աչքերիս չհավատացի, ասեցի՝ նեուժելի տրակտորը տարել են։  Մոտեցա, տեսա չկա, խոտհնձիչն էլ չկա։ Բարձրացա վերև, նայեցի, հետքերը ոչ մի տեղ չկա, նորից իջա, տեսա տրակտորի հետևի ֆառերը ջարդել էին, ըտեղ թափված էր։ Խոտ հակավորող (տուկ անող) մեքենան էլ չկար։ Սահմանապահներին ասեցի՝ սաղ հավաքել, տարել են։ Թե չի կարող պատահի։ Ասեցի, ոնց չի կարող, ցույց տվեցի հետքերը»,-պատմում է Կարապետյանը։
Հետո զանգել են ուղեկալ, սպաներն եկել են, նայել, հետքերը տարել են դեպի Թուրքիա՝ Բազրգյան գյուղ։
«Էդ պահին ուղեկալից զանգեցին Գյումրի, եկան, նկարեցին, չափեցին։ Նամակ են ուղարկել թուրքական կողմին, կամեռա կար, որ մինչև 6 կմ շառավիղով նկարում էր։ Թուրք զինվորները բարձրացել են, ստուգել են, թե հետո ինչ խոսեցին, ինչ չասեցին, ինձ համար անհասկանալի էր»,-ասում է շիրակցին։
Պատահածից  մոտ 50 օր հետո Կարապետյանը նորից գնացել է ռուս սահմապահների մոտ, հետարքրքվել, թե ի˚նչ կա գողացած տրակտորից։ Ասել են՝ տեխնիկան հասել է Բազրգյան գյուղ ու հետքերն այլևս չկան։
«Իրենց աչքի տակից տարել են, էն տեղից, որ սահմանապահները պետք է հսկեին։ Ուրեմն լավ չեն հսկել, որ գողացել տարել են։ Անուշադիր են եղել։ Էդ գործողությունը մի 3-4 ժամ կատարվել է, ապահով անջատել են, հետո միացրել են տրակտորը, խոտհնձիչը գռքաշ տարել են։ Իմ տեխնիկան 20 հազար դոլար արժե։ Բացի էդ, գողության պատճառով քաղած 600 հակ խոտը մնաց դաշտում, մի էդքան էլ՝ չհնձած։  Մի տուկ խոտն էսօր 700-800 դրամ է։  Տրակտորն ու տուկ անող մեքենան իմ ընտանիքի ապրուստի միջոցն էին, ես տեխնիկայով ուրիշների խոտն էի հնձում, գումար էի աշխատում։ Հիմա համ տեխնիկան եմ կորցրել, համ խոտը մնաց ձյան տակ, համ եկամուտս, դրան էլ գումարած հիմա պետք է գնամ անասունների համար ձմեռվա խոտ առնեմ»,-վնասները թվարկում է Հայկավանի բնակիչը։
Ապրուստի միջոցը, եկամուտը կորցրած, վնաս կրած գյուղացին դիմել է ռուս Սահմանապահ ծառայությանը, ԱԱԾ-ի՝ Ամասիայի բաժին, զինվորական ոստիկանություն, այսօր էլ՝ ՄԻՊ-ի աշխատակազմ։
Նա շատ լավ հասկանում է, որ Հայաստանը Թուրքիայի հետ դիվանագիտական հարաբերություններ չունի, բայց, ասում է,  ռուսներն ունեն, կարող են բանակցել ու գողոնը գտնել, վերադարձնել։ Ռուս սահմանապահները վնասի փոխհատուցման որևէ տարբերակ չեն առաջարկել։
«Ես հարցը տվեցի, որ տեխնիկան չգտնվավ, ի՞նչ պետք է արվի։ Ինձ ոչ մի բան չասեցին, չառաջարկեցին։ Ես նոր տեխնիկա չեմ ուզում, իմն եմ ուզում, կամ դրա նմանը, թող հաշվեն, շուկայական գնով տան»,-ասաց նա։

Право 11:33 20/11/2018 Армения
Из-за невнимательности российских пограничников житель армянского Айкавана понес ущерб в размере порядка 20 тыс. долларов
Из-за невнимательности, плохой работы охраняющих армяно-турецкую границу российских пограничников украли трактор и устройство тюковки травы 61-летнего жителя села Айкаван Ширакской области Армении Гора Карапетяна. Следы ведут в Турцию.
В беседе с корреспондентом Panorama.am Карапетян рассказал, что в сентябре трактор сломался во время работы на принадлежащем общине Геташен пастбище, на территории 3-й заставы.
«30 сентября гидравлическая система дала сбой, косилка сломалась, оставил их у дороги, в 1,5-2 км от заставы. Перед тем, как отправиться домой, зашел на заставу, уведомил, что оставил трактор и косилку у перекрестка. В тот день я отправился домой в 4:20, подумал, что пойду назад завтра рано утром», – говорит житель Айкавана.
На следующий день житель  села пришел на пастбище, чтобы починить сломавшуюся технику, завершить сенокос, пока не начались дожди.
«Пришел, значит, а мне говорят:  командира нет, вас пустим через пару часов. Пока командир вернулся, паспорта взяли, записали все, перевалило за полдень. Пошел я, смотрю – трактора нет. Не поверил глазам. Подумал: неужели трактор увели? Подошел, смотрю  – нет и косилки. Поднялся наверх, нигде следов не увидел. Потом смотрю – разбили задние фары трактора, осколки оставили. Не было и техники для тюковки.  Рассказал пограничникам. Они ответили, что быть этого не может.  Показал им следы», – рассказывает Карапетян.
Затем позвонили на заставу, пришли офицеры, посмотрели, следы вели в сторону Турции, в село Базргян.
«Тут же они позвонили в Гюмри, приехали, засняли все, провели замеры. Они отправили письмо турецкой стороне, была камера, снимающая территорию,  радиус  – до 6 км. Турецкие солдаты поднялись и проверили, о чем они потом говорили между собой – мне не сказали, мне было непонятно»,  – говорит  житель Ширака.
Спустя порядка 50 дней после случившегося Карапетян вновь пошел к российским пограничникам, поинтересовался, какие новости есть в связи с украденным трактором. Сказали: технику видели в селе Базргян, затем следы теряются.
«Прямо из под носа у них увели, из места, которое должны были охранять пограничники. Значит, плохо охраняли, раз уж украли. Были невнимательны. Все это действие заняло 3-4 часа, они преспокойно все забрали, завели трактор, волокли по земле косилку. Моя техника стоит 20 тыс. долларов. Кроме того, из-за кражи на пастбище осталась скошенная трава – 600 тюков. Еще столько же травы осталось некошеной. 1 тюк сена сегодня стоит 700-800 драмов.  Трактор и тюковальная машина служили средством существования для моей семьи. Этой техникой я косил траву для других, зарабатывал деньги. Сейчас потерял и технику, и доход, и трава осталась под снегом.  Теперь же я вынужден купить сено на зиму для скота», – перечисляет убытки житель Айкавана.
Лишившись  своих рабочих инструментов, заработка, понесший убытки житель села обратился в Пограничное управление ФСБ РФ, отдел Амасии СНБ,  Военную полицию,  а затем и в офис омбудсмена Армении.
Он прекрасно знает, что у Армении нет дипломатических отношений с Турцией, но говорит, что дипотношения есть у российской стороны,  они могут вести переговоры, найти и вернуть украденное. Российские пограничники при этом не предлагали никаких вариантов компенсации.
«Я задал вопрос: что будем делать, если техника не найдется? Они ничего не сказали, не предложили никаких вариантов.  Я не хочу новой техники, хочу свою или похожую, пусть рассчитают рыночную стоимость и вернут», – отметил он.