Տնտեսություն 12:30 06/12/2018 Հայաստան
2018թ. նոյեմբերին հոկտեմբերի համեմատ ՀՀ սպառողական շուկայում արձանագրվել է 1.0% գնաճ, ինչը հիմնականում պայմանավորվել է սննդամթերքի և ոչ ալկոհոլային խմիչքի 2.1% գնաճով:
ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի փոխանցմամբ՝ սննդամթերքի (ներառյալ ոչ ալկոհոլային և ալկոհոլային խմիչք, ծխախոտ) և ոչ պարենային ապրանքների գները նշված ժամանակահատվածում աճել են համապատասխանաբար 2.0% և 0.4%-ով, իսկ ծառայությունների սակագները՝ 0.2%-ով:
2018թ. հունվար-նոյեմբերին սպառողական գների միջին ամսական հավելաճը կազմել է 0.03%, ինչը 0.07%-ով ցածր է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում գրանցված համապատասխան ցուցանիշից (0.1% հավելաճ):
2018թ. նոյեմբերին 2017թ. նոյեմբերի համեմատ սպառողական գների ինդեքսը կազմել է 101.8%, այդ թվում, սննդամթերքինը (ներառյալ ոչ ալկոհոլային և ալկոհոլային խմիչք, ծխախոտ)` 101.7%, ոչ պարենային ապրանքներինը՝ 103.7%, ծառայությունների սակագներինը` 100.7%, իսկ հունվար-նոյեմբերին 2017թ. հունվար-նոյեմբերի համեմատ` համապատասխանաբար 102.6%, 102.6%, 104.6% և 101.2%:
Հանրապետության դիտարկվող բոլոր քաղաքներում 2018թ. նոյեմբերին հոկտեմբերի համեմատ սպառողական գներն աճել են 0.7-1.3%-ով: Մայրաքաղաքում արձանագրվել է սպառողական գների 1.1% հավելաճ:

Armenia's consumer prices up 1% in November
Consumer prices in Armenia rose by 1% in November, from October this year, the country's Statistical Committee told Panorama.am, adding the increase is mainly prompted by the 2.1% rise in food and non-alcoholic beverage prices.
According to the latest figures, for the indicated period prices for food (including alcoholic and non-alcoholic beverages and tobacco) and non-food products rose by 2% and 0.4%, respectively, while service prices increased by 0.2%.
The Consumer Price Index (CPI) stood at 101.8% in November 2018 compared to the same month of 2017, making up 101.7%– for food products, 103.7%– for non-food products and 100.7% for – services, the committee said.
Consumer prices increased by 0.7-1.3% in all the Armenian cities under study in November, against October this year. Yerevan saw a 1.1% rise in consumer prices last month.