Առանց ԱԺ-ում աշխատող մարդկանց, առանց ինձ հետ եկած թիմի և պատգամավորների առաջընթացը հնարավոր չէր լինի. Արա Սաղաթելյան
Ազգային ժողովի աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Արա Սաղաթելյանն այսօր ԱԺ-ում լրատվամիջոցների համար կազմակերպված Ամանորի ավանդական ընդունելությունից հետո պատասխանեց Tert.am-ի հարցերին:
Հարց-Պարո՛ն Սաղաթելյան, Դուք հրաժարականի դիմում եք ներկայացրել, ինչո՞վ է պայմանավորված նման որոշումը և ինչո՞վ եք ծրագրում զբաղվել ապագայում:
Պատասխան-Դիմում դեռ չեմ ներկայացրել, ամենայն հավանականությամբ կներկայացնեմ օրվա վերջում կամ երկուշաբթի առավոտյան: Նման ընթացքը կարծում եմ ողջամիտ է և տրամաբանական: Թեև Ազգային ժողովի աշխատակազմն ապաքաղաքական մարմին է, և ինքս որևէ կուսակցության անդամ չեմ, այդուհանդերձ կարծում եմ, որ մեր երկրի ներկայիս քաղաքական առանձնահատկությունները հաշվի առնելով՝ ԱԺ գլխավոր քարտուղարը պետք է հեռանա այն քաղաքական թիմի և այն ղեկավարի հետ, ում հետ եկել է՝ խորհրդարանի նոր ղեկավարությանը հնարավորություն տալով այս պատասխանատու պաշտոնը վստահել իրենց թիմի ներկայացուցչին: ԱԺ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնը լքելու մասին հրապարակավ հայտնել եմ դեռ դեկտեմբերին՝ աշխատակազմի համար կազմակերպված Ամանորի միջոցառման ժամանակ, շնորհակալություն եմ հայտնել ԱԺ նախագահ, հարգարժան պարոն Բաբլոյանին վստահության և համատեղ աշխատանքի հնարավորության համար, իսկ գործընկերներիս՝ միասին անցած ճանապարհի համար: Հորդորել եմ ապագայում ևս լինել նախաձեռնող, և բաց ու պատրաստակամ՝ իրականացնելու 7-րդ գումարման Ազգային ժողովի պատգամավորների գործունեության մասնագիտական ուղեկցումն ու սպասարկումը: Ընդգծելով աշխատակազմի դերը, որպես ինստիտուցիոնալ հիշողությունը կրող օրգանիզմի, վստահություն եմ հայտնել, որ մեր մասնագետները կանեն ամեն հնարավորը և ունակ են պատվով լուծել իրենց առջև դրված խնդիրները: Անձամբ ես իմ առաքելությունն Ազգային ժողովում այս պահին համարում եմ ավարտված:
Հարց-Նախորդ տարի մեր երկիրը բարդ շրջան ապրեց։ Իշխանափոխությունից հետո տևական ժամանակ պետական կառավարման ապարատում անորոշություն էր, անգամ տեսակետներ կային, որ երկրում կառավարման ճգնաժամ էր հասունանում։ Այդ ընթացքում Ազգային ժողովի աշխատակազմն ինչպե՞ս է աշխատել, և ի՞նչ դեր է ունեցել կառավարման ճգնաժամից խուսափելու գործում։
Պատասխան-Կրկին հիշեցնեմ, որ Ազգային ժողովի աշխատակազմն ապաքաղաքական մարմին է։ Այն Ազգային ժողովի կարևորագույն ինստիտուցիոնալ մասնիկն է, որը մի կողմից ապահովում է խորհրդարանի ենթակառուցվածքների համապատասխանությունը պատգամավորների աշխատանքային կարիքներին, պահանջներին, իսկ մյուս կողմից՝ երաշխավորում է խորհրդարանի՝ որպես քաղաքական թիվ մեկ կառույցի այնպիսի կարևոր գործառույթների լիարժեք ու համակողմանի իրականացման համար ամբողջական պայմաններ, ինչպիսիք են ներկայացուցչական, վերահսկողական, օրենսդրական գործառույթները։ Գիտակցելով այս ամենը` Ազգային ժողովի աշխատակազմը հայտնի իրադարձությունների ողջ շրջանում արել է հնարավոր ամեն ինչ, որպեսզի ապահովի պատգամավորների սահմանադրական լիազորությունների և գործառույթների իրականացման համար անհրաժեշտ բոլոր պայմանները։ Մենք հասկանում էինք, որ լարված իրավիճակում չհաշվարկված անգամ մեկ քայլը կարող էր հանգեցնել պետական ապարատում լրջագույն ցնցումների, խաթարել իշխանության ճյուղերի առանց այն էլ փխրուն հավասարակշռությունն ու մեր պետությունը կանգնեցնել այնպիսի մարտահրավերների առաջ, որոնց հաղթահարումը հսկայական ռեսուրսներ ու ժամանակ կպահանջեր։ Հիշում եք, որ այդ լարված շրջանում առաջին հերթին Ազգային ժողովի ղեկավարությունը բավական նախաձեռնողական գործելաոճ էր որդեգրել, որի առանցքն էր շահագրգիռ բոլոր կողմերին բերել երկխոսության, համատեղ քննարկումների ու լուծումների ռացիոնալ դաշտ։ Ազգային ժողովի աշխատակազմը հենց այն մարմինն էր, որն իր մասնագիտական և կառավարչական ֆունկցիոնալ կարողությունների համադրմամբ սպասարկում էր խորհրդարանի ղեկավարության նախաձեռնությունները, որոնք, կրկնում եմ, կոչված էին հարթել բոլոր սուր անկյունները, վեր դնել պետության շահն այսրոպեական շահերից։ Անընդհատ փոփոխվող դրության պայմաններում մեզ համար կարևոր էր չխաթարել պետական կառավարման մեջ բացառիկ արժեք ունեցող ինստիտուցիոնալ հիշողության ապահովման սկզբունքը, չտրվել էմոցիաներին ու տուրք չտալ համընդհանուր խառնաշփոթին։ Եթե կարճ ձևակերպեմ՝ մենք երեք խնդիր ունեինք. ապահովել պատգամավորների ու նախագահության բնականոն աշխատանքը, ապահովել օրենսդիր մարմնի կապն իշխանության մյուս երկու ճյուղերի հետ և զուգահեռ ապահովել Ազգային ժողովում վարչարարական բարեփոխումների իրականացումը, աշխատակազմի մասնագիտական հմտությունների զարգացումը, միջազգային համագործակցության անխափանությունը, ստանձնած հանձնառությունների կատարումը և իհարկե՝ նոր Սահմանադրությամբ խորհրդարանական համակարգի անցնելու նորմատիվ գործընթացն ավարտին հասցնելը, որում խորհրդարանի աշխատակազմի և պատգամավորների համատեղ աշխատանքը հանգուցային կետերից մեկն է։
Հարց-Ի՞նչ էական արդյունքներ կարող ենք արձանագրել Ձեր կողմից աշխատակազմի ղեկավարման ժամանակահատվածում:
Պատասխան-Շատ ծավալուն պատասխան ենթադրող հարց է, որի մասին կարելի է խոսել ժամեր շարունակ: Փորձեմ հակիրճ պատասխանել, ինչպես ասում են՝ խոշոր սեգմենտներով: Առաջինը, որպես գլխավոր քարտուղար, աշխատակազմի ինստիտուցիոնալ կարողությունների զարգացումը և աշխատանքի արդյունավետության բարձրացումն էր՝ Ազգային ժողովի մարմիններ-աշխատակազմ փոխգործակցության մեջ: Միաժամանակ, ՀՀ ԱԺ գլխավոր քարտուղարի միջազգային կապերի ընդլայնումը գործընկերների հետ՝ երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափերում՝ ինչպես Խորհրդարանների գլխավոր քարտուղարների ասոցիացիայի, այնպես էլ Արևելյան գործընկերության երկրների խորհրդարանների նախորդ տարի Թբիլիսիում ստորագրված հուշագրի և դրա Երևանյան հավելվածի շրջանակներում:
Ֆինանսատնտեսական ոլորտում կարելի է նշել հատկապես ծախսերի արդյունավետ կառավարման մշակույթի զարգացումը՝ սկսած համապատասխան կարգերի մշակման և ներդրման միջոցով ծախսերի կանոնակարգումից մինչև նյութական միջոցների արդյունավետ կառավարում: Հենց դրա արդյունքում է, որ, օրինակ, նախորդ տարվա ընթացքում խնայվել է շուրջ 400 միլիոն դրամ, ի հավելում դրան 2019-ի համար պահեստավորվել է զգալի քանակի ապրանքներ, գույք և վառելիք:
Ի դեպ, երբ խոսում են պետական համակարգում կրճատված ծառայողական մեքենաների մասին դրանցից 14-ը կրճատվել են հենց ԱԺ-ում: Նշեմ, որ վերջին տարվա ընթացքում կատարվել է լայնածավալ բարեկարգման և վերանորոգման աշխատանքներ, որոնք աննախադեպ էին խորհրդարանի գործունեության վերջին տարիների համար սկսած զորանոցից մինչև լրատվամիջոցների համար անհրաժեշտ նվազագույն պայմանների ապահովումը, գրադարանի, թանգարանի վերանորոգումը և այլն: Ներդրվել է էլեկտրոնային փաստաթղթաշրջանառության համակարգը, որը ներդնումը ձգվում էր 2008-ից սկսած: Արդիականացվել են բազմաթիվ տեխնիկական միջոցներ՝ ապահովելով համապատասխան տեխնիկական մակարդակը: Ի թիվս այլ ձեռքբերումների այդ թվում՝ տնտեսված միջոցների հաշվին, 2018-ի ավարտին հաջողվեց խորհրդարանի լրատվական ծառայությունը հասցնել տեխնիկապես ամենաբարձր հագեցվածության՝ որպես խորհրդարանի աշխատանքների թափանցիկությանն ու հաշվետվողականությանը միտված մեր ծրագրի կարևոր մաս:
Հարց- Որո՞նք են, Ձեր կարծիքով, 7-րդ գումարման Ազգային ժողովի գլխավոր քարտուղարի գործունեության առաջնահերթությունները:
Պատասխան-Նորընտիր ԱԺ-ի գլխավոր քարտուղարը, բնական է, որ կարող է փոփոխել առաջնահերթությունների հերթականությունը, կարևորը` որ դրանց համալիր արդյունքը հանգեցնի Ազգային ժողովի օրենսդիր, ներկայացուցչական և վերահսկողական գործառույթների արդյունավետ իրականացմանը: Ցանկացած պարագայում էական է շարունակականության ապահովումը, մասնավորապես՝ փորձագիտական կարողությունների էլ ավելի զարգացումը, խորհրդարանական վերահսկողական գործիքների լիարժեք կիրառումը, որոնց զարգացման վերաբերյալ ի դեպ ունենք միջազգային գործընկերների օժանդակության պատրաստակամությունը: Անհերքելի առաջնահերթություն է խորհրդարանական դիվանագիտության բաղկացուցչի զարգացումը, որն ուրույն կարևորություն ունի ինչպես խորհրդարանական կառավարման համակարգի անցնելու համատեքստում, այնպես էլ արտաքին աշխարհի կողմից մեր ազգային և պետական շահերի ընկալման տեսանկյունից: Խոսքս և՛ միջազգային միջխորհրդարանական կառույցներում ակտիվությանը, և՛ բարեկամական խմբերի գործունեությանը, և՛ խորհրդարանների միջև մասնագիտական փոխօգնությանն է վերաբերում: Ամեն դեպքում, աշխատակազմի դերը խորհրդարանի արդյունավետ գործունեության մեջ առանցքային է, իսկ խորհրդարանը պարտավոր է գործել արդյունավետ, քանի որ, ինչպես ցույց է տալիս համաշխարհային փորձը, այլ դեպքում այն կորցնում է խորհրդանիշի դերը՝ միաժամանակ խաթարելով այն քաղաքական համակարգի լեգիտիմությունը, որի պայմաններում գործում է:
Հարց-Կարո՞ղ եք նշել մի քանիսն այն ծրագրերից, որոնք կիրագործեիք, եթե 7-րդ գումարման անդրանիկ նիստը լիներ ոչ թե հունվարի 14-ին, այլ, ենթադրենք, մայիսի 14-ին:
Պատասխան-Փորձեմ. նախ՝ կանեի ամեն հնարավորը, որ աշխատակազմը լիարժեք օժանդակեր ԱԺ մարմիններին՝ պառլամենտական վերահսկողության գործառույթների իրացման և գործիքակազմի կիրառման գործընթացում՝ վերլուծական ծառայության լիարժեք կայացումից և կադրային ապահովումից մինչև հանձնաժողովների փորձագետների մասնագիտական կարողությունների հզորացում: Զուգահեռաբար, միջոցներ կձեռնարկեի ԱԺ պաշտոնական կայքէջի ծրագրային արդիականացման և սերվերային բազայի վերազինման համար, որի բանակցային փուլը միջազգային կառույցների հետ ավարտին ենք հասցրել դեռ նախորդ տարվա մայիս-հունիս ամիսներին: Վրացի գործընկերների օրինակով կիրականացնեի ՀՀ ԱԺ թրեյնինգ-կենտրոնի ստեղծման նախագիծը, որի համար շենքային պայմաններ արդեն նախապատրաստված են:
Կշարունակեի միջոցառումներն ԱԺ-ի աշխատանքներն առավել թափանցիկ դարձնելու ուղղությամբ՝ լրացուցիչ պայմաններ ստեղծելով զարգացնելու քաղհասարակության ինստիտուտների և լրատվամիջոցների հետ գործընկերային հարաբերությունները, իսկ փոխառելով Կնեսսեթի փորձը՝ մուտքերի մոտ և կայքէջում զետեղված էլեկտրոնային վահանակների վրա կարտացոլվեր պատգամավորների՝ խորհրդարանում ներկայության վերաբերյալ տեղեկատվություն:
Ավարտին կհասցնեի նախորդ տարվա հունիսին սկսված աշխատանքներն՝ ԱԺ մասնաշենքում հաշմանդամություն ունեցող անձանց ազատ տեղաշարժն ապահովելու ուղղությամբ: Թեև այս աշխատանքների հետ կապված նպատակային գումար հատկացնելու մեր հայտը կառավարությունը մերժել է, այդուհանդերձ կփորձեի ավարտին հասցնել այն: Կշարունակեի, 2017թ.-ին իմ կողմից նախաձեռնած, մշակութային արժեք հանդիսացող հիմնական մասնաշենքի սեյսմիկ վտանգավորության չեզոքացմանն ուղղված աշխատանքները: Միջոցներ կձեռնարկեի հաշվեքննիչ պալատը ՀՀ ԱԺ-ին պատկանող շենքից և տարածքից այլ վայր տեղափոխելու համար, իսկ պալատի կողմից զբաղեցվող տարածքը կծառայեցնեի խորհրդարանի կարիքներին: Այս ամենն, իհարկե, աշխատակազմի բնականոն գործունեությունը ապահովելուն զուգընթաց:
Հարց-Ըստ Ձեզ, որն է աշխատակազմի արդյունավետ գործունեության պարզ բանաձևը՝ մեկ նախադասությամբ:
Պատասխան-Բավարար նյութական ռեսուրսների առկայության պարագայում նվազագույնը՝ կարգ ու կանոն, կոմպետենտություն, զարգացում, ինստիտուցիոնալ հիշողություն: Ի դեպ, գործընկերների հետ քննարկման արդյունքում եկել ենք եզրահանգման, որ Արևելյան գործընկերության երկրների պարագայում կոմպետենտ, մրցունակ մարդկային ռեսուրսների ներգրավման խնդիրը ոչ բարձր աշխատավարձների և մասնավոր հատվածի հետ մրցակցության պայմաններում բոլոր աշխատակազմերի «աքիլեսյան գարշապարն» է: Իհարկե, այստեղ էլ կան լուծումներ, բայց դա առանձին զրույցի թեմա է:
Հարց-Անդրադառնալով արդեն հնչեցված հարցին, ինչո՞վ եք պատրաստվում զբաղվել մոտ ժամանակներս:
Պատասխան-Կվերադառնամ հանրային կապերի և տեղեկատվության ոլորտ, կշարունակեմ մանկավարժական գործունեությունս: Բացի այդ, մի խումբ օտարերկրյա գործընկերների առաջարկով և իրենց հետ համատեղ, իրականացնելու ենք ծրագրեր՝ պառլամենտարիզմի զարգացման, հասարակության իրավագիտակցության մակարդակի բարձրացման, աշխատակազմերի լավագույն փորձի փոխանցման և կիրառման ոլորտում:
Ընթացիկ ամսվա վերջին էլ կարճատև այցով կմեկնեմ Ուկրաինա, որտեղ նախատեսված են հանդիպումներ և քննարկումներ մի շարք առաջատար լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների հետ, ովքեր ժամանակին այցելել են Արցախ և հայտնվել Բաքվի իշխանությունների սև ցուցակում և արդեն շուրջ երկու ամիս է՝ Ադրբեջանի դեսպանատան կողմից ճնշումների են ենթարկվում:
Հարց-Շնորհակալություն համագործակցության և հարցազրույցի համար:
Պատասխան-Ես եմ շնորհակալ Ձեզ և բոլոր լրագրողներին, ովքեր այս տարիներին բարեխղճորեն և անաչառ կատարել են իրենց մասնագիտական և քաղաքացիական պարտքը: Միաժամանակ, առիթից օգտվելով ուզում եմ կրկին շնորհակալություն հայտնել բոլոր նրանց, ովքեր այս ողջ ընթացքում վստահեցին և օժանդակեցին ինձ: Միանշանակ է, որ առանց ԱԺ-ում տարիներ շարունակ աշխատող մարդկանց, առանց ինձ հետ եկած թիմի և պատգամավորների, ովքեր վստահեցին, համախմբվեցին և ջանքեր ներդրեցին, արձանագրված առաջընթացը հնարավոր չէր լինի: Հաջողություն եմ մաղթում նոր խորհրդարանին և խաղաղություն մեր երկրին:
- Արա Սաղաթելյան. Հաջորդ աշխատակազմին թողնում ենք մեծ քանակությամբ գույք
- Արա Սաղաթելյան. Խորհրդարանի գլխավոր քարտուղար-աշխատակազմի ղեկավարն աշխատանք չէ, այլ՝ առաքելություն
- Խորհրդարանի աշխատանքներում քաղհասարակության ինստիտուտի ներգրավվածությունն աճում է. Արա Սաղաթելյան
- Արա Սաղաթելյան. Այսօր պատգամավորը տեխնիկական սատարում է խնդրում ֆեյսբուքյան «լայվ» մտնելու հարցում
- Պատգամավորների և աշխատակազմի գործունեության նյութատեխնիկական պայմանները կբարելավվեն. Արա Սաղաթելյան

Saghatelyan: Without the people working in the parliament for years, without the team that came with me, as well as the MPs, the progress would have been impossible
16:14 14/01/2019
Chief of Staff-Secretary General of the National Assembly of Armenia Ara Saghatelyan sat down for an interview with Tert.am following the New Year reception for the media representatives in the parliament on 11 January.
- Mr Saghatelyan, you have submitted your letter of resignation. Why have you decided to do that and what are your plans next?
- I have not yet filed for resignation as of the moment: will do that either by the end of today or on Monday morning. I think this is reasonable and logical. Even though the Staff of the National Assembly is a non-political body and I don’t have any party affiliation, I do believe that the present political realities well considered – the Secretary General of the parliament has to be let go with the political team and the leader he had come with. This will give the new leadership of the parliament an opportunity to entrust this responsible position to their own teammate.  I announced my decision to leave the job of the Secretary General of the National Assembly past December during the New Year reception organized for the staff. I thanked the outgoing Speaker of the parliament – honorable Mr Babloyan – for his trust and the opportunity of working together, and also thanked my fellow staffers for the journey we had. I called upon them to continue being full of initiatives, open and willing to provide their professional service for the MPs of the National Assembly of Seventh Convocation. Having underlined the role of the staff as the unit that embodies institutional memory, I have expressed my confidence that our civil servants will do everything possible and are capable of meeting the challenges before them.
Personally, I consider my mission in the National Assembly accomplished for the moment.
- Last year our country lived through difficult period. After the government change the state governance system entered into a period of uncertainty for a while. There even had been opinions that some governance crisis was going to emerge in the country. How did the staff of the parliament work in that period? And what was its role in avoiding the governance crisis?
- I will remind again that the staff of the National Assembly is a non-political body. The staff is the most important institutional unit of the National Assembly, which makes the parliamentary infrastructure in sync with the service requirements and needs of the MPs, and on the other hand it guarantees the fulfillment of all important functions of number one political body of the country – in full and comprehensive manner – such as representative, oversight and legislative functions. Duly recognising all this, the staff of the National Assembly, for the entire duration of the events in question, had done everything possible to ensure all the necessary conditions for discharging the Constitutional powers and functions of the members of parliament. We did understand that in the tense situation out there even one unaccounted move can result in serious shakeups in the governance system, upset the shaky balance between the branches of power and put the country before such challenges which would have required huge resources and time to be overcome. You may recall that during that tense period the leadership of the National Assembly had been prominent in adopting quite a venturous workstyle, which was centered around bringing all parties to a dialogue, a rational field of common discussions and solutions. The staff of the parliament was the body that employed its full functional capacity of professional and managerial skills to support the initiatives of the leadership of the parliament, which, I repeat, were aimed at rounding up all the sharp corners, and elevate the interests of the state above the momentary interests. In a situation of constantly changing realities it has been important for us not to hinder the principle of maintaining institutional memory as an exclusive value in state governance, not to fall victim to emotions and not to be misled by the general sense of confusion in the country. To formulate it short, we had three issues to handle: to provide for the normal service of the MPs and the parliament leadership, to streamline the work of the legislature with the other two branches of governance, and in parallel provide for the streamlined progress of administrative reforms in the National Assembly, the uninterrupted provision of capacity building programs for the staff, the uninterrupted international relationships, the fulfillment of the commitments undertaken, and of course bringing the normative process of bringing the transition to new parliamentary system in accordance with the new Constitution to a successful end. In the latter the synchronized work of the parliament staff and the MPs was one of the most crucial points to acknowledge.
- What are the most crucial results of your tenure as the Chief of Staff of the parliament?
- This question would beg a very comprehensive and long answer that would take probably hours. But I will try to be brief, highlighting only the big segments of our work. First, as the Secretary General, I have to mention the institutional capacity building for the staffers and improving their efficiency along the lines of the staff and other bodies of the National Assembly. In the meantime, it had been the expansion of the international partnerships of the Secretary General of the National Assembly both in bilateral and multilateral frameworks – within the Association of Secretaries General of Parliaments of the IPU as well as in the scope of the Tbilisi MOU of parliaments of the EU Eastern Partnership and its addendum signed in Yerevan later on.
In the financial and economic fields, I would highlight the development of the culture of efficient management of public resources – starting by developing and adopting relevant procedures to regulate public spendings and introducing more efficient management of material assets. Exactly due to this, for example, we have managed to save around 400 million AMD in 2018 financial year, and plus we have saved considerable resources of material assets, property and fuel. By the way, when the cutdown of vehicles for administrative use is being discussed, 14 cars have been recalled only in the National Assembly. I have to add that last year we have accomplished massive renovation and restoration works in the parliament which had been unprecedented for a number of years. Among those areas renovated are the army barrack, the press center with minimal required new layouts and settings, the library, the museum, etc.  We have also introduced electronic documents circulation network which had been procrastinated since the 2008. We have modernized numerous technical assets to provide for the relevant level needed for proper service. Among other achievements, we have managed to bring the information department of the parliament up to date in their technical needs – by way of using the material resources saved by better management – in order to provide for better transparency and accountability of the parliament, which is something we cherished most.
- What would be, in your opinion, the priorities of the next Secretary General of the National Assembly of Seventh Convocation?
- The Secretary General of the newly elected parliament, obviously, would be in the position of changing the sequence of the priorities. What is important – it must be ensured that the sum of those should result in effective and efficient implementation of the legislative, representative and oversight functions of the parliament. In any case, providing for continuity is important, and in particular in respect to taking the capacities of professional expertise to the next level, fully employing the parliamentary oversight tools – which, by the way, we have already agreed to develop with the support of our international partners. It’s an undeniable priority to boost the development of parliamentary diplomacy, which has exceptional important in the context of our transition into parliamentary system of governance. It’s also important from the standpoint of the perceptions of our national interests in the international community. I mean both the activism in the international interparliamentary institutions, and the activities of the parliamentary friendship groups, as well as professional exchanges and collaboration with other parliaments. In any case, the role of the staff in ensuring the smooth operations of the parliament is central, while the parliament absolutely has to work efficiently because – as the international experience shows – otherwise it will lose its symbolic nature, in parallel ruining the legitimacy of the political system it’s embedded in.
- Can you please flag a few of those projects you would implement should the first session of the new parliament be held, let’s say, on May 14 and not as it is – on January 14.
- Let me try to do that. First and foremost, I would continue doing everything to ensure that the staff continues to support the other bodies of the parliament in order to fully tap its potential and discharge the parliamentary oversight powers – by way of making the Research Department fully functional in terms of human resources and material capacities, as well as contributing to the capacity building of the experts involved in standing committees. In parallel, I would initiate to upgrade the National Assembly official website and to revamp the servers, which by the way we have successfully negotiated and agreed upon with the international agencies last May-June. By the example of the Georgian colleagues, I would implement the project of creating National Assembly’s Training Center, for which we have already prepared some building spaces.
I would also continue endeavours to make the work of the parliament even more transparent – by creating additional tools of developing collaboration with civil society organisations and partnership with the media. By dwelling on the experience of Israeli Knesset, we would create electronic walls on the main entrance areas to the parliament, as well as on the website, to show names of those that are in the National Assembly at the moment.
We would also finalize the works that we started last June to create access and freedom of movement for handicapped people in the parliament building. Even though the government has rejected our funding request for this construction project, we could still try to implement this. I would continue implementing my own initiative of 2017 aimed at improving the seismic sustainability of the main building of the parliament, which as you know is considered by law to be an object of cultural significance and preservation. We would initiate steps to remove the Audit Chamber from the premises owned by the parliament and relocate them to some other area, and that building could better serve the needs of the parliament itself.
All this would matter of course only in parallel to ensuring the sustainability of the activities of the staff and the parliament.
- In one single sentence, what is the simple formula of ensuring the efficiency in activities of the staff?
- Provided there are enough material resources, the very least to ensure is due process and order, competence, growth and institutional memory. By the way, upon discussions with our colleagues we have come to the conclusion that for the countries of EU Eastern Partnership the pursuit of recruiting competent and competitive human resources under not so high salaries and in competition with private sector – is the Achilles heel of all the parliament staffs. Of course, there are possible solutions to this too, but it’s a different conversation I believe.
- Returning to the question asked already, what are your immediate plans for the future?
- I am planning to return to the field of public relations and information and will continue my pedagogical work. Apart from that, by the offer of a group of foreign partners and in partnership with them we are going to implement projects for the development of parliamentarism, projects on raising the level of legal consciousness of the society, projects for exchanging and implementation of best practices between parliamentary staffs.
Later this month I will travel to Ukraine where I will have meetings and discussions with some leading media representatives who visited Artsakh in the past, then were included in the “black lists” of authorities in Baku and for two months already have been under pressure of the Azerbaijani embassy in their country.
- Thank you for the collaboration and for this interview.
- I thank you and all the journalists who in these years have diligently and impartially done their professional work and public service. In the meantime, employing this opportunity I would like to once again thank everyone who have had confidence in me and contributed to my service here. Undoubtedly, without the people serving in the National Assembly for years, without the team that came with me, as well as the members of the parliament, who trusted me, united around me and put their best efforts – all the progress we have achieved would have been totally unsurmountable.