Տնտեսություն 15:48 23/01/2019 Հայաստան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Դավոսում ընթացող Համաշխարհային տնտեսական համաժողովի շրջանակում շարունակում է հանդիպումները տարբեր երկրների գործարարների և ներդրողների հետ: Կառավարության հասարակայնության հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ՝  վարչապետը «Մարիոթ Ինթերնեյշնլ» ընկերության նախագահ Արնե Սորենսոնի հետ քննարկել է մեր երկրում ընկերության գործունեության ընլդլայնման հնարավորությունները:
Արնե Սորենսոնը տեղեկացրել է, որ այժմ քննարկում են Հայաստանում «Մարիոթ Ինթերնեյշնլ»-ի կողմից ներդրումային ծրագրերի իրականացմանն ու արդյունքում նոր հյուրանոցների բացմանն ուղղված հարցեր: Ընկերության նախագահը կարևորել է Հայաստանում բիզնես միջավայրի բարելավմանը միտված կառավարության քայլերը և համոզմունք հայտնել, որ դրանք կնպաստեն ծրագրերի արդյունավետ կյանքի կոչմանը:
«Ռուսական ուղիղ ներդրումներ» հիմնադրամի գլխավոր տնօրեն Կիրիլ Դմիտրիևի հետ հանդիպմանը Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ կառավարությունը պատրաստ է աջակցել հիմնադրամի կողմից իրականացվող ինչպես ընթացիկ ծրագրերին, այնպես էլ քննարկել նոր ներդրումային նախագծերի իրականացման հնարավորությունները:
Կիրիլ Դմիտրիևը Նիկոլ Փաշինյանին է ներկայացրել գյուղատնտեսության, արդյունաբերության, էներգետիկայի ոլորտներում ընթացիկ ծրագրերի ընթացքն ու հավելել, որ իր գլխավորած հիմնադրամը շարունակելու է Հայաստանում նորանոր նախագծերի կյանքի կոչման քաղաքականությունը: Նա շեշտել է, որ հաշվի առնելով Հայաստանում ստեղծված նոր հնարավորությունները` պատրաստվում են քայլեր ձեռնարկել իրենց միջազգային գործընկերներին մեր երկիր ներգրավելու ուղղությամբ:
Վարչապետ Փաշինյանը հանդիպում է ունեցել նաև «Կորպորասիոն Ամերիկա» ընկերության գլխավոր տնօրեն Մարտին Էռնեկյանի հետ, որի ընթացքում քննարկվել են Հայաստանում ավիացիոն և այլ ոլորտներում նախատեսվող առաջիկա ներդրումային ծրագրերը: Մասնավորապես, անդրադարձ է կատարվել Երևանի «Զվարթնոց», Գյումրիի «Շիրակ» օդանավակայաններում նախատեսվող աշխատանքներին, «Հայփոստ»-ի հետագա կառավարմանն ու զարգացմանը, ինչպես նաև Հանրապետության հրապարակում գտնվող ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության նախկին շենքի հետ կապված ծրագրերին:

Number of companies considering new investment projects in Armenia
Armenia’s PM Nikol Pashinyan met on Wednesday with the President of Marriott International Arne Sorenson the possibilities of expanding the company’s activity in our country. As the government press service reports, the meeting took place on the sidelines of Davos forum.
During the meeting the PM noted that the Armenian government is interested in the development and expansion of the internationally renowned hotel chain in our country.
Arne Sorenson advised that they are considering new investment projects by Marriott International and the opening of new hotels in our country. Hailing the Government’s efforts aimed at improving Armenia’s business environment, he expressed confidence that they would help effectively implement the proposed projects.
At the meeting with Russian Direct Investment Fund Director General Kirill Dmitriev. Pashinyan noted that his government is prepared to support the ongoing programs implemented by the Fund and discuss the possibilities of implementing new investment projects.
Kirill Dmitriyev briefed Nikol Pashinyan on the programs implemented in the fields of agriculture, industry and power engineering. Noting that the Fund will continue to implement new projects in Armenia, given the favorable conditions available in Armenia, he advised that they are going to take steps to get their international partners involved into our country.
Prime Minister Pashinyan next met with Corporation America’s General Manager Martin Eurnekian. The interlocutors discussed upcoming investment projects in aviation and other spheres in Armenia. In this context, they touched upon the planned activities at Zvartnots and Gyumri’s Shirak airports, further management and development of HayPost, as well as plans for the former building of the Ministry of Foreign Affairs of Armenia.