Հասարակություն 16:50 31/01/2019 Հայաստան
Մինչ կառավարությունը վերջնական որոշում կկայացնի նախարարությունների օպտիմալացման հետ կապված, այդ ընթացքում Երևանի քաղաքապետարանը որոշեց իր հաստիքներն ավելացնել ևս 25-ով, մինչդեռ ամիսներ առաջ խոսում էին օպտիմալացումից։
Պարզվում է՝ այս դեպքում օպտիմալացումը ոչ թե հաստիքների կրճատմանը, այլ ավելացմանն է վերաբերել։
Երկու օր առաջ քաղաքապետարանի ավագանու արտահերթ նիստում ընդունվեց «Երևանի քաղաքապետարանի և վարչական շրջանի ղեկավարի աշխատակազմերի կառուցվածքը, հաստիքացուցակը, աշխատակիցների թվաքանակը, Երևանի քաղաքապետի, նրա տեղակալների, խորհրդականների, օգնականների, մամուլի քարտուղարի, քաղաքապետարանի աշխատակազմի աշխատակիցների, վարչական շրջանների ղեկավարների, ղեկավարների տեղակալների, վարչական շրջանի ղեկավարի աշխատակազմերի աշխատակիցների պաշտոնային դրույքաչափերը փոփոխությունների ենթարկելու» նախագիծը՝ 47 կողմ, 3 դեմ և 5 ձեռնպահ ձայներով:
Համաձայն նախագծի՝10 հաստիք ավելացան Անշարժ գույքի կառավարման վարչությունում, 15-ը՝ Վերահսկողության վարչությունում։
Հաստիքացուցակի ավելացման մասին քաղաքապետարանի ներկայացրած հիմնավորումից Panorama.am-ը տեղեկանում է, որ Վերահսկողության վարչությունում հաստիքների ավելացումը պայմանավորված է նրանով, ըստ ոլորտների արդյունավետ լիազորություններն իրականացնելու համար լրացուցիչ ռեսուրսների անհրաժեշտություն կա։
Իսկ Անշարժ գույքի կառավարման վարչությունում էլ հաստիքացուցակի ավելացումը հիմնավորված է այսպես. «Հասցեավորման գործընթացի կազմակերպումը նպատակահարմար չէ իրականացնել մրցույթի արդյունքում ծառայություններ ձեռք բերելու միջոցով, քանի որ այդ աշխատանքները հնարավոր է կազմակերպել առավել արդյունավետ՝ անշարժ գույքի կառավարման վարչության աշխատակիցների թվաքանակը համալրելու միջոցով: Հասցեի տրամադրման գործընթացը կանոնակարգելու և աշխատանքերն առավել արդյունավետ կազմակերպելու նպատակով անհրաժեշտություն է առաջանում ստեղծել նոր՝ «Անշարժ գույքի համարակալման, հաշվառման և վերլուծության» բաժին՝ վարչությունը համալրելով թվով 10 աշխատակիցներով»։
Նշենք, որ այս նախագծին դեմ էին քվեարկել ավագանու «Լույս» խմբակցության անդամները։ Թե ինչու քաղաքապետարանն ի վերջո գնաց այսպիսի օպտմլացման, այն դեպքում երբ շատ էին խոսում հաստիքների ուռճացված լինելուց, Panorama.am-ը զրուցեց «Լույս»-ի ղեկավար Դավիթ Խաժակյանի հետ, ով, երևի թե,  հաստիքացուցակները հնարավորինս կրճատվելու մասին ավագանու ամենաշատը բարձրաձայնած անդամն է։
«Դեռ հոկտեմբերին տեղի ունեցած նիստի ժամանակ ավագանու Ֆինանսավարկային հանձնաժողովը հաստիքացուցակները հաստատելիս աշխատակազմին եզրակացություն տվեց, որ այն անհրաժեշտ է օպտիմալացնել։ Եթե օպտիմալացման տակ համարում ենք, որ ուռճացված է հաստիքացուցակը, բնականաբար հասկանում ենք, որ պետք է կրճատվի, բայց հաստիքացուցակը մեծացավ։ Մենք հիմա ասում ենք, որ թերևս ավելացման հիմքերը օբյեկտիվ են, այսինքն  քաղաքապետանի «Հողի և ունեցվածքի գործառնություններ» ՓԲԸ-ն լուծարվել է, և դրա աշխատակազմը գալիս է Անշարժ գույքի կառավարման վարչությունում նույն աշխատանքը կատարելու, բայց միտումը անընդհատ ավելացնել ու չօպտիմալացնել, դրական չէ։ Մենք դեմ քվեարկեցինք՝ ակնկալելով, որ հաջորդ փոփոխությունը պետք է լինի իսկապես օպտիմալացումը»,- նշեց Խաժակյանը։
Հարցին, թե հաջորդ փոփոխությունը ե՞րբ է նախատեսվում, նա ասաց. «Հավանաբար փետրվար ամսվա վերջ կլինի նախնական տեսքը, ենթադրում եմ, որ դրանից հետո պետք է գա ավագանի»։
Ինչ վերաբերում է հարցին, թե ինչպես է ստացվում, որ հաստիքների ավելացմամբ, բյուջեի վրա որևէ ֆինանսական բեռ չի ավելանում, ավագանու անդամը պատասխանեց. «Հիմնավորման մեջ նշում են, որ ՓԲԸ-ն լուծարվել է ու գումարը կգնա աշխատավարձային մասին։ Բայց ավելացել են նաև Վերահսկողության վարչության աշխատակիցների թիվը, պետք է հստակ եզրակացություն լիներ, թե բյուջեում ինչպիսի փոփոխությունների է դա հանգեցնում։ Այ դա է, որ չկար և մենք արձանագրում ենք»։

Общество 17:51 31/01/2019 Армения
Пока правительство Армении примет окончательное решение по части упразднения министерств, за это время мэрия Еревана приняла решение увеличить свой штат на 25 сотрудников, между тем, месяцами ранее говорили об оптимизации.
Выяснилось, в этом случае оптимизация касалась не сокращения штата, а его увеличения.
Два дня назад на внеочередном заседании Совета старейшин Еревана был принят проект «Изменения в структуре Аппарата мэрии Еревана и административных округов, штатного расписания, численности сотрудников, изменения в размерах должностных окладов мэра, его заместителей, советников, помощников, пресс-секретаря, работников аппарата муниципалитета, руководителей административных районов, заместителей руководителей аппарата административного округа». Проект был принят соотношением голосов 47 «за», 3 «против» и 5 «воздержавшихся».
Согласно проекту, в управлении недвижимостью добавилось 10 рабочих мест, ещё 15 – в контрольном управлении.
Из представленных мэрией обоснований об увеличении штата Panorama.am становится ясно, что увеличение штата в Контрольном управлении обусловлено тем, что налицо необходимость в дополнительных ресурсах для эффективной реализации полномочий по отраслям.
А увеличение штата в Управлении недвижимостью обосновывается следующим образом: «Не является целесообразным осуществлять организацию процесса адресации посредством приобретения услуг на конкурсной основе, поскольку эти работы можно организовать более эффективно – посредством увеличения числа сотрудников управления недвижимостью. С целью урегулирования процесса предоставления адресов и более эффективной организации работ возникла необходимость в создании нового отдела: “Нумерация, учет и аналитика недвижимости”, увеличив штат управления на 10 сотрудников».
Отметим, что против данного проекта проголосовали представители фракции Совета старейшин Еревана «Луйс». Почему мэрия, в конце концов, приняла решение о проведении подобной оптимизации в том случае, когда много говорилось об искусственно раздутом штате, корреспондент Panorama.am побеседовал с руководителем фракции «Луйс» Давидом Хажакяном, который, вероятно, является представителем Совета старейшин, который больше всех заявлял о необходимости максимального сокращения штата.
«Во время заседания Совета старейшин Еревана ещё в октябре прошлого года комиссия по финансово-кредитным и экономическим вопросам при утверждении штатного расписания дала заключение, что необходимо провести оптимизацию. Если под оптимизацией имеется в виду раздутый штат, естественно, понимаем из этого, что его необходимо сократить, однако, штат увеличился. Сейчас мы говорим, что хоть и обоснования увеличения штата объективные, то есть ЗАО “Оформление сделок с землей и имуществом” мэрии Еревана было упразднено, и сотрудники ЗАО перешли на работу в управлении недвижимостью с целью проведения аналогичной работы, но тенденция по постоянному увеличению штата и не проведения оптимизации – не является позитивной. Мы проголосовали против, ожидая, что следующим изменением должна стать реальная оптимизация», – отметил он.
На вопрос, когда запланировано следующее изменение, он ответил: «Вероятно, что в конце февраля будет составлен предварительный текст, предполагаю, что после этого он будет представлен в Совете старейшин».
Что касается вопроса о том, как получилось, что увеличение штата не увеличивает финансового бремени на бюджет, Д. Хажакян ответил: «В обосновании отмечается, что ЗАО упразднено и средства будут направлены на выдачу зарплат. Однако увеличился также штат Контрольного управления, должно было быть представлено окончательное заключение о том, к каким изменениям в бюджете это приведет. Этого не было и мы это зафиксировали».