Քաղաքական 09:46 06/02/2019 Աշխարհում
Փետրվարի 5-ին Ֆրանսիայի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հայտարարել է, որ ապրիլի 24-ը կդառնա «Հայոց ցեղասպանության հիշատակման ազգային օր»։ Մակրոնը նշել է, որ իր այս նախաձեռնությունը կսկսի գործել հաջորդ ապրիլի 24-ից։  Այս մասին տեղեկանում ենք Le Parisien-ից։
«Ֆրանսիան առաջին հերթին այն երկիրն է, որը գիտի, ինչպես նայել պատմությանը, որն առաջիններից մեկը դատապարտեց 1915թ.-ի հայ ժողովրդի ցեղասպանությունը, որը 2001թ.-ին, երկար պայքարից հետո, օրենքով ճանաչեց այն ու ապրիլի 24-ը հաջորդ շաբաթների ընթացքում կդառնա Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օր»,-ասել է Մակրոնը՝ Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհրդի տարեկան ճաշին ելույթ ունենալիս։
Ցեղասպանության հիշատակի ազգային օր ունենալու որոշման մասին Մակրոնը նաև թվիթերում է գրառում արել։
Ճաշին ներկա են եղել մոտ 350  հյուրեր՝ քաղաքական գործիչներ, հայ համայնքի ներկայացուցիչներ, աստղեր, որոնց թվում է եղել նաև Փարիզի քաղաքապետ Անն Իդալգոն, Պատրիկ Դևեջյանը, Յուրի Ջորկաեֆը։

Политика 10:49 06/02/2019 В мире
Во Франции 24 апреля будут чтить память жертв Геноцида армян в Османской империи 1915 года.  Президент Эммануэль Макрон объявил 24 апреля Днем памяти жертв Геноцида армян во Франции.
Соответствующее заявление президент Франции Макрон сделал во вторник, 5 февраля, на ежегодном ужине Координационного совета армянских организаций во Франции (CCAF), пишет Le Parisien.
Эммануэль Макрон отметил, что его инициатива вступит в силу с 24 апреля следующего года.
Французский лидер таким образом  выполнил свое предвыборное обещание – включить во французский календарь день, посвященный этому событию, жест, которого армяне Франции ждали с нетерпением.
«Франция – это, прежде всего, страна, которая знает, как смотреть на историю, которая в числе первых осудила убийственную охоту на армянский народ, квалифицировала события 1915 года как геноцид, в 2001 году после долгой борьбы официально признала Геноцид армян. И в ближайшие недели 24 апреля станет национальным днем памяти жертв Геноцида армян», – сказал Макрон.
Об объявлении 24 апреля во Франции Днем памяти жертв Геноцида армян Макрон написал и в своем микроблоге в Twitter.