Տնտեսություն 19:22 07/02/2019 Հայաստան
Այնպես չէր, որ մեր տնտեսությունը «զոհված» էր. Բոստանջյանը կառավարության ծրագիրը լիրիկական է համարում
«Կառավարության ծրագիրն  ամիսներ առաջ ներկայացված ծրագրից շատ չի տարբերվում. նախորդում թվեր ընդհանրապես չկային, այս ծրագիրը ևս թվերով հարուստ չէ»,- այս մասին Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց տնտեսագետ Վարդան Բոստանջյանը:
Նրա խոսքով՝  70 էջանոց ծրագրում առանձին բաժիներով անդրադարձել են արտաքին և ներքին ավտանգության ապահովմանը, կոռուպցիայի դեմ պայքարին, ազատ, արժանապատիվ  և երջանիկ քաղաքացուն, մրցունակ, մասնակցային և ներառական տնտեսությանը, տարածքային կառավարմանն ու տեղական ինքնակառավարմանը, ենթակառուցվածքներին, խոսվում է էներգետիկայի, հանքարդյունաբերության, ջրային տնտեսության, տրանսպորտի մասին, բարձր տեխնոլոգիաների, ֆինանսական կառավարման մասին,  բայց ամենախոցելին այն է, որ 70 էջանոց ծրագրում հպանցիկ են  ներկայացված թվերը:
Ըստ տնտեսագետի՝ այդ թվերն էլ մտածելու տեղիք են տալիս:
«Գրված է, որ ծրագրային ժամանակահատվածում ՀՆԱ-ի աճի միջին տեմպը պետք է կազմի առնվազն 5%: Այսինքն՝ «ամենամահացած» վիճակում մենք այդ 5 տոկոսն ունեցել ենք: Հաջորդ թիվը վերաբերում է արտահանմանը: Մասնավորապես՝  ծրագրային ժամանակահատվածի ավարտին, այսինքն՝ 2023թ-ին,  ապրանքների և ծառայությունների արտահանումը ՀՆԱ-ի նկատմամբ պետք է հասնի 43-45 տոկոսի: Տնտեսագիտորեն նման բան չի կարող լինել»,- նկատեց Վարդան Բոստանջյանը:
Հարցին, թե միթե մասնագետները  չեն աշխատել ծրագրի վրա, տնտեսագետն նշեց, բնական է, որ մասնագետներն աշխատած կլինեն, բայց  կարդալուց հետո հասկանում ես՝ տվյալ մասնագետների գիտելիքների, ընկալման մակարդակն այդքան է:
«Կարծում եմ, որ իշխանափոխությունից հետո բոլոր խոցելի, կնճռոտ, անհետաձգելի հարցերին վերաբերող ցուցանիշները՝ աշխատավարձի բարձրացում, կենսաթոշակի փոփոխություն, աշխատատեղերի ստեղծում, ՓՄՁ-ների խթանում, պետք է լինեին, հակառակ դեպքում, մենք նորից պատասխանատվության ինստիտուտը չենք տեսնում, որ հետո կարողանանք կատարվածի կամ չկատարվածի մասին պահանջներ ներկայացնենք»,- ընդգծեց  տնտեսագետը:
Դիտարկմանը՝  տվյալ ծրագրով հնարավոր կլինի՞ հասնել տնտեսական հեղափոխության,  Վարդան Բոստանջյանն արձագանքեց՝  այնպես չէր, որ մեր տնտեսությունը «զոհված» էր. «Փոքր երկիր ենք, ռեսուրսներից զուրկ, ֆինանսական մեծ հնարավորություններ չունենք,  մեր կառավարման համակարգը չի եղել լավագույներից, բայց այնպիսի պատկերացում չպետք է ստեղծվի, որ ոչինչ չկար և հիմա ենթադրվում է ստեղծել ինչ-որ բան»:
Տնտեսագետի գնահատմամբ՝  հաշվի առնելով ժամանակի գործոնը, կարելի է նման լիրիկական, իրականության հետ քիչ կապ ունեցող ծրագիր ընդունել, իսկ հետագայում էլ ցանկանալ, որ «իշխանության կրողները, որոշում ընդունողներն ի վերջո հասկանան երկիրն ինչ բան է և մտածեն երկիրը երկիր դարձնելու մասին»:

Politics 13:56 09/02/2019 Armenia
“The government programme presented by the new cabinet does not differ much from the one unveiled months ago and again lacks figures,” economist Vardan Bostanjyan told Panorama.am.
In his words, the 70-page-long document contains separate sections on foreign and internal security issues, the fight against corruption, on notions of free, dignified and happy citizen, competitive, participatory and inclusive economy, territorial administration and the local self-governance, infrastructure, energy, mining, water management, hi tech sectors, the finance administration, yet the figures in the document are superficial. Moreover, the figures are concerning, according to our interlocutor.
“The programme states that the GDP growth rate should in average amount for 5% in the programme implementation period. Note, this figure our economy recorded even in its worst period. The next figure refers to the export. It states that the exports of goods and services in the period of programme implementation (until 2023) should reach 43-45 percentage of GDP. That simply cannot happen economically,” Bostanjyan said.
The economist doubted the knowledge and expertise of the specialists who had worked on the document and the promised economic revolution of the new leadership. “Our economy was not ‘dead’. Yes, we are a small market lacking resources, big financial opportunities. The state administration was not one of the best, yet we should not think nothing had been done and the new government had to start from scratch.”
Bostanjyan said the government programme which is lyrical in nature and has no touch with reality can be approved considering the factor of the period, then hoping the authorities will come to understanding what means to lead a state and realize own powers.