Կրթություն, գիտություն 18:14 17/04/2019 Հայաստան
Կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Լիլիթ Ստեփանյանը հարց բարձրացրեց 12-ամյա կրթության հնարավոր վերանայման մասին։
ՀՀ Կրթության և գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանը պատասխանեց, որ իրենց օրակարգում նման հարց չկա։
«Այսօրվա օրակարգում կրթության մոդելի փոփոխության հարց չկա: Առաջին օրվանից, երբ ես նշանակվել եմ այս պաշտոնին, շրջանառվել են լուրեր, որոնք հետո ընդհանուր մթնոլորտ են ստեղծել, որ այդ հարցը դիտարկվում է: Իրականում եղել են նման առաջարկներ, բայց մենք լրջորեն դրան չենք մոտեցել։ Հիմա մենք ավագ դպրոցների դերի բարձրացմանն ուղղությամբ լուրջ աշխատանքներ ենք տանում»,- ասաց Հարությունյանը:

Образование 18:34 17/04/2019 Армения
В ходе правительственного часа в Национальном Собрании Армении депутат от фракции «Мой шаг» Лилит Степанян озвучила вопрос о возможном пересмотре 12-летней системы образования.
В ответ на это министр образования и науки Армении Араик Арутюнян отметил, что подобного вопроса в повестке дня министерства нет.
«В сегодняшней повестке дня нет вопроса об изменении модели образования. С первого дня, когда я был назначен на эту должность, тиражировались сведения, которые затем создали общую атмосферу, что данный вопрос рассматривается. На самом деле подобные предложения поступали, но мы не подходили к ним серьезным образом. Сейчас мы проводим серьезную работу по части повышения роли старших школ», – пояснил А. Арутюнян.