Հասարակություն 13:20 30/04/2019 Արցախ
Ապրիլյան պատերազմից տուժած Մարտակերտի շրջանի Թալիշ գյուղում մեծ թափով շարունակվում են շինարարական աշխատանքները։ Հանդիսությունների տան, համայնքային կենտրոնի, մանկապարտեզի, դպրոցի կառուցման աշխատանքներն արդեն ավարտվել են։ Ավելին, նորակառույց մանկապարտեզն արդեն կահավորվել է, իսկ դպրոցի կահավորումը կլինի մոտ ժամանակներում։
Թալիշի համայնքի ղեկավար Վիլեն Պետրոսյանը վստահեցնում է, որ նոր ուսումնական տարում երեխաներնարդեն դպրոց կգնան Թալիշում։
Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ներկայացնելով  գյուղում ընթացող շինարարության մանրամասները` համայնքի ղեկավարն ասում է, որ ներկայումս շարունակվում են 10 նոր առանձնատների կառուցման աշխատանքները, իսկ առաջիկայում կսկսվի  9 տան հիմնանորոգումը։
Ըստ Վիլեն Պետրոսյանի՝ նախատեսվում է այս տարի ավարտվել բոլոր ենթակառուցվածքների շինարարական աշխատանքները:
Թալիշի գյուղապետը վստահ է, որ վերակառուցումից հետո մարդիկ ընտանիքներով կվերադառնան գյուղ. «Ամռանը թալիշցիները կվերադառնան գյուղ։ Թալիշցիների մեծ մասը բնակվում է Ալաշանում,  ընտանիքներով կտեղափոխվեն և գյուղն աստիճանաբար կվերադառնա բնականոն կյանքին»:
Նրա խոսքով՝  Թալիշում ներկայումս երկու ընտանիք է բնակվում, սակայն թալիշցի տղամարդկանց մեծ մասը ներգրավված է գյուղի վերակառուցման աշխատանքներում. բոլորն էլ ուզում են օր առաջ ավարտել աշխատանքները, որպեսզի Ալաշանում ժամանակավոր ապաստանած իրենց ընտանիքներին տեղափոխեն հարազատ գյուղ։
Հիշեցնենք, որ 2016 թվականի ապրիլյան պատերազմից հետո Մարտակերտի շրջանի Թալիշ գյուղն ամբողջությամբ դատարկվեց: Ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերն ու դրան հաջորդած օրերին բնակավայրը ենթարկվեց ադրբեջանական զինուժի հրետակոծության, հակառակորդի ստորաբաժանումներին հաջողվել է մի քանի ժամով մտնել գյուղ` կատարելով քաղաքացիական բնակչության սպանություններ, ավերել ու թալանել տներ: Հակառակորդի ամենօրյա հրետակոծությունները գյուղը վերածեցին ավերակների։ Բնակիչները մի կերպ են կարողացել փախչել։ Թալիշցիների մեծ մասն այսօր բնակություն է հաստատել «Ալաշան» կոչվող ճամբարում:

Общество 15:06 30/04/2019 НКР
В пострадавшем в результате Апрельской войны 2016 года селе Талыш (Талиш) Мартакертского района Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)) продолжаются строительные работы.
Работы по строительству дома торжеств, общинного центра, детского сада, школы уже завершились. Более того, детский сад уже оборудован, а оборудование и оснащение школы будет завершено в ближайшее время.
Руководитель общины Талиш Вилен Петросян заверил, что в новом учебном году дети пойдут в школу уже в родном селе.
В беседе с корреспондентом Panorama.am, представляя подробности проводимого в селе строительства, руководитель общины отметил, что в настоящее время продолжаются работы по строительству 10 новых домов, а в ближайшее время начнется капитальный ремонт 9 домов.
По словам Вилена Петросяна, планируется в этом году завершить работы по строительству инфраструктур.
Староста села Талиш уверен, что после реконструкции люди с семьями вернутся в село: «Летом талишцы вернутся в село. Большая часть талишцев  проживает в Алашане, они с семьями вернутся, и село постепенно вернется к нормальной жизни».
По его словам, в Талише в настоящее время проживают 2 семьи, однако большинство мужчин участвуют в работах по восстановлению села: все хотят завершить работы как можно скорее, чтобы нашедшие временный приют в Алашане их семьи вернулись в родное село.
Село Талиш (Талыш) Мартакертского района Арцаха (НКР) больше других пострадало в ходе апрельской агрессии Азербайджана в 2016г., оно полностью опустело. В ночь с 1 на 2 апреля 2016 года и в последующие дни населенный пункт подвергся артобстрелу ВС Азербайджана, подразделениям противника удалось на несколько часов войти в село, совершив убийства гражданского населения, разрушив и ограбив дома жителей. Артобстрелы противника превратили село в руины. Большая часть покинувших село жителей  проживает сейчас в поселении «Алашан».