Մշակույթ 12:34 03/05/2019 Հայաստան
Խաչատրյանի 15-րդ միջազգային մրցույթի ժյուրին ղեկավարելու է մեծ ճանաչում ունեցող դաշնակահար, դիրիժոր Վահագն Պապյանը։ Հունիսի 6-ին մեկնարկելիք մրցույթին կմասնակցի 12 երկրի 30 երաժիշտ, որոնք արդեն անցել են նախնական ընտրության փուլ։ Մրցույթն այս տարի կայանալու է դաշնամուր մասնագիտությամբ։ Մրցույթի կազմակերպիչների տեղեկացմամբ, երիտասարդ դաշնակահարները ներկայացնում են Հայաստանը, ԱՄՆ-ն, Կանադան, Ֆրանսիան, Իտալիան, Ճապոնիան, Չինասատանը, Հարավային Կորեան, Թաիլանդը, Ռուսաստանը, Ղազախստանը, Ուկրաինան։
Մրցույթի ժյուրիի նախագահ Վահագն Պապյանը նշում է, որ Խաչատրյանի մրցույթը կարևորագույն իրադարձություն է երաժշտական կյանքում, մասնակիցներին գնահատելիս ժյուրիի կողմից որդեգրված չափանիշները լինելու են բարձր։
«Ակնկալում ենք արդեն պատրաստի միջազգային մակարդակի կատարողների։ Ունենք հեղինակավոր և շատ փորձառու ժյուրի»,- ասել է Վահագն Պապյանը։
Նրա խոսքով, որպես ժյուրիի նախագահ՝ կցանկանար մրցույթի շրջանակներում հանդիպել վառ անհատականությունների։
Վահագն Պապյանը համոզմունք է հայտնում, որ դաշնակահարները կհաղթահարեն հուզմունքը, և իրենք ականատես կլինեն բարձրակարգ ելույթների։
Յուրաքանչյուր տարի հունիսի 6-14-ը Երևանում անցկացվող Խաչատրյանի միջազգային մրցույթն առաջին անգամ մեկնարկել է 2003 թվականին: Այն 2013-ին ընդգրկվել է Միջազգային երաժշտական մրցույթների համաշխարհային ֆեդերացիայի կազմում՝ լինելով այդ պատվին արժանացած միակ հայկական մրցույթը: Երաժշտական այս ստուգատեսն ուղղված է «դաշնամուր», «ջութակ», «թավջութակ», «դիրիժորություն», «վոկալ» մասնագիտություններով շնորհալի երիտասարդ երաժիշտների բացահայտմանը: Խաչատրյանի մրցույթն անցկացվում է ՀՀ մշակույթի նախարարության, «Արամ Խաչատրյան-մրցույթ» մշակութային հիմնադրամի համատեղ ջանքերի շնորհիվ, գործընկերն է ԱՊՀ Հումանիտար համագործակցության միջպետական հիմնադրամը (МФГС)։

Culture 13:36 03/05/2019 Armenia
Prominent pianist Vag Papian will chair the jury of the 15th Aram Khachaturian International Competition. Thirty pianists from 12 countries are set to take part in the competition that is going to make its start on June 6. The participants have already made it to the first round after passing the preliminary selection. The young pianists are going to represent Armenia, US, Canada, France, Italy, Japan, China, South Korea, Thailand, Russia, Kazakhstan and Ukraine.
Papian notes that the Khachaturian Competition is a significant event in music life. He assures that the jury is going to apply strict criteria in assessing the contestants’ performances.
“We expect to see equipped, international-level musicians. The jury is experienced and excellent”, says Vag Papian adding that as a jury chairman he would like to discover brilliant individuals. He is hopeful that the pianists are going to fight back the fear and give transcendental performances.
Khachaturian International Competition was held for the first time in 2003. The competition starts every year on the birthday of the composer – on June 6 and ends on June 14. It is the only competition in the region to have become a member of the World Federation of International Music Competitions and it is aimed at revealing young talents in five specialties – Piano, Violin, Cello, Conducting and Vocal.
The competition is held thanks to joint efforts of the Armenian Ministry of Culture and Aram Khachaturian-Competition Cultural Foundation with the partnership of the Intergovernmental Foundation for Educational, Scientific and Cultural Cooperation of the CIS (IFESCCO).