Հասարակություն 19:00 10/05/2019 Հայաստան
Մոր և մանկան առողջության պահպանման գիտահետազոտական կենտրոնում այս տարի առաջին եռյակն է լույս աշխարհ եկել՝ Նարեն, Նարեկն ու Նարինեն։ Երեքն էլ առողջ են ու նորմալ քաշեր ունեն՝  1 կգ 700 գրամ-1 կգ 800 գրամ։ Ապրիլի 19-ին լույս աշխարհ եկած բալիկները դեռ դուրս չեն գրվել,  քաշ են հավաքում բժիշկների հսկողության ներքո։ Տանը նրանց սպասում է ավագ եղբայրը՝ մեկ ու կես տարեկան Մանուկը։
Նարեն, Նարեկն ու Նարինեն։
Մեր այցելության պահին Մանուկը, հայրիկն ու տատիկը եկել էին մայրիկին ու փոքրիկներին տեսակցության։ Եղբայրը դեռ միայն լուսանկարներով է ծանոթացել փոքրիկների հետ, նրան վերև բարձրանալ չի կարելի։
Էլվինան, ամուսինը՝ Սմբատը և նրանց ավագ որդին՝ Մանուկը։
Երեխաների մայրը  Էլվինա Գաբրիելյանն է։ Նա  20 տարեկան է ու արդեն չորս երեխայի մայր։  Սովորում է Հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի  Սկզբնական կրթության ֆակուլտետի հեռակա բաժնում։
Panorama.am-ի հետ զրույցում պատմում է, 18 տարեկան դառնալուն պես ամուսնացել է, նույն տարում էլ ծնվել է առաջնեկը։ 20 տարեկանում արդեն չորս երեխայի մայր է։
Երկրորդ հղիությունն էլ բնական բեղմնավորման արդյունքում է եղել։ Արմավիրում ապագա մայրիկին ու հայրիկին հայտնել են՝ եռյակի են սպասում։ Հղիության ընթացքում կինը հսկողության ներքո է եղել Մարգարյան հիվանդանոցում։
Արմավիրի մարզի Նոր Արմավիր գյուղում ապրող Թովմասյանների տանը մեծ ուրախություն է։ Տատիկն ու պապիկը արդեն վեց թոռնիկ ունեն։
Վաղաժամ ծննդաբերության ու մայրիկի՝ պաթոլոգիայում անընդհատ պառկած լինելու պատճառով չեն հասցրել պատշաճ պատրաստվել նորածիններին դիմավորելու համար, օրորոցները դեռ չեն գնել, կիսատ-պռատ բաներ են մնացել։ Մանուկն արդեն մեծ է,  նախատեսել են, որ որոշ ժամանակ կտեղափոխվի հորեղբոր սենյակն ու իր օրորցը կտա փոքրիկներին, մինչև...
Էլվինան վախկոտ չէ, բնույթով ակտիվ է, երիտասարդ մայրիկը դեռ մի բան էլ օգնում  է նույն հիվանդասենյակի մյուս մայրիկներին, հարկ եղած դեպքում նաև նրանց փոքրիկներին է խնամում։ Տատիկը մտավախություն ունի, չի պատկերացնում, թե ինչպես են հասցնելու խնամել փոքրիկներին։ Ասում է, լավ կլիներ պետությունը մի դայակ իրենց տրամադրեր՝ իրենց օգնելու համար։
«Մեծ երեխան մեկ ու կես տարեկան, մայրը ուսանող, ընդունվել է, պետք է շարունակի ուսումը։ Մի օգնող տրամադրեին, լավ կլիներ»,-անկեղծանում է նա։
Ընտանիքի հայրը՝ 33-ամյա Սմբատը պարապ չի նստում։ Պատվեր լինելու դեպքում վերանորոգման աշխատանքներ է անում։ Այս պահին գործ չունի, ամեն օր Երևան է գալիս՝ կնոջն ու երեխաներին տեսակցության։
Էլվինան, ով երևի Հայաստանի ամենաերիտասարդ մայրիկն է ու ամենաբազմազավակ ուսանողը, առայժմ շնորհավորանքներ չի ստացել ոչ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունից, ոչ մարզպետարանից, ոչ գյուղապետարանից ու ոչ էլ բուհի ղեկավարությունից։
Մտադիր է ուսումն անպայման շարունակել։ Քանի որ առջևում միջանկյալ քննություններն են մի քանի առարկաներից,  Էլվինան հիվանդասենյակում էլ է դրանց պատրաստվում, ազատ պահերին անընդհատ կարդում է ու ռեֆերատը գրում։ Այն մանկավարժության պատմություն առարկայից է, Հելլենիստական շրջանի մասին։
«Հիմա իմ վարձը 50 տոկոսով զեղչված է։ Քանի որ մեր ընտանիքի ծախսերը կավելանան, շատ կուզեի, որ մնացած 50 տոկոսն էլ չվճարեի։ Կդիմեմ ռեկտորարտին, տեսնեմ՝ ոնց կլինի»,-ասում է ուսանող մայրիկը։
Գիտահետազոտական կենտրոնի բժիշկներն ու մասնագետները  գոհ են երեխաների վիճակից ու գրանցվող դինամիկայից՝ արագ ապաքինվում են, աշխուժացել են ու նույնիսկ  քաշ հավաքել։
«Լույս աշխարհ են եկել 33-34 շաբաթականում, հրատապ կեսարյան հատման միջոցով, եռյակների համար բավականին լավ քաշ ունեն։ Առողջ են։ Մայրիկը բալիկներին կերակրում է միայն կրծքի կաթով, հավելյալ սնուցում չեն ստանում, ինչը եռյակների պարագայում հազվադեպ բան է։ Աղջիկներն ավելի շուտ ապաքինվեցին»,-ասաց Մոր և մանկան առողջության պահպանման գիտահետազոտական կենտրոնում բժիշկ-նեանոտոլոգ Մարինա Զարգարյանը։
Նա նշում է նաև բաժնի վարիչի՝ Անահիտ Ասատրյանի, բուժող բժկի՝ Հրանուշ Բախշյանի անուններն ու փաստում, բալիկների հետ կապված հաջողությունները թիմային աշխատանքի արդյունք են։

Общество 20:18 10/05/2019 Армения
В Научно-исследовательском центре охраны здоровья матери и ребенка в Ереване в этом году в первый раз на свет появилась тройня – Наре, Нарек и Нарине. Новорожденные здоровы, у них нормальный вес – 1 кг 700 г – 1 кг 800 г. Малыши, родившиеся 19 апреля, пока не выписаны, набирают вес под наблюдением врачей. Дома их ждет старший брат – полуторагодовалый Манук.
Наре, Нарек и Нарине
В момент нашего посещения Манук, папа и бабушка пришли навестить маму и малышей. Брат пока видел малышей только на фотографиях, подняться к ним ему нельзя.
Эльвина, ее супруг – Смбат – и их старший сын – Манук
Мама тройняшек – Эльвина Габриелян. Ей 20 лет, и у нее уже 4 детей. Учится молодая мама в Армянском государственном педагогическом университете, на заочном отделении факультета начального образования.
В беседе с корреспондентом Panorama.am Эльвина Габриелян рассказала: когда ей исполнилось 18 лет, она вышла замуж, в том же году родился их первенец. В 20 лет она уже мама 4 детей.
Вторая беременность – результат естественного оплодотворения. В Армавире будущей маме и папе сообщили, что у них родится тройня. Во время беременности Эльвина находилась под наблюдением в больнице Маргаряна.
В доме Товмасянов, проживающих в селе Нор Армавир Армавирской области, – большая радость. У дедушки и бабушки уже 6 внуков.
Из-за ранних родов и того, что мама постоянно находилась в больнице, не смогли должным образом подготовиться к встрече новорожденных детей, пока не приобрели детские кроватки, нужно подготовить и много мелочей. Сын уже большой, запланировали, что некоторое время он будет спать в комнате дяди, а свою кровать отдаст малышам, пока…
Эльвина – не из трусливых, активна по своей природе, молодая мама еще и помогает другим матерям в палате, при необходимости присматривает и за их малышами. У бабушки есть обеспокоенность, не представляет, как будут успевать с уходом за малышами. Говорит, было бы хорошо, если бы государство предоставило бы им няню, чтобы помочь им.
«Старшему ребенку – полтора года, мать – студентка, должна продолжить учебу. Если бы предоставили помощника, было бы хорошо», – признается она.
Отец семейства – 33-летний Смбат – не сидит сложа руки. В случае заказов он делает ремонтные работы. На данный момент у него нет работы, каждый день приезжает в Ереван, чтобы навестить жену и детей.
Эльвина, которая, вероятно, самая молодая многодетная мать в Армении и самая многодетная студентка, пока не получила поздравлений – ни из Министерства труда и социальных вопросов, ни из областной администрации, ни из сельской администрации, ни от руководства университета.
Намерена обязательно продолжить учебу. Поскольку впереди промежуточные экзамены по нескольким предметам, Эльвина готовится к ним и в больничной палате, в свободное время постоянно читает и пишет реферат. Он по предмету история педагогики, об эллинистическом периоде.
«Сейчас я плачу за обучение со скидкой в 50%. Поскольку расходы нашей семьи вырастут, очень бы хотела не платить и остальные 50%. Обращусь в ректорат, посмотрим, как все будет», – говорит молодая мама – студентка.
Врачи и специалисты научно-исследовательского центра довольны состоянием детей и наблюдающейся динамикой, они быстро поправляются, активизировались и даже набирали вес.
«На свет появились, когда мама находилась на 33-34 неделе беременности, посредством неотложного кесарева сечения, для тройни обладают довольно хорошим весом. Здоровы. Мать кормит малышей грудным молоком, дополнительного питания не получают, что бывает редко в случае тройни. Девочки поправились гораздо раньше», – сказала врач-неонатолог Центра Марина Заргарян.
Она также отметила имена заведующего отделением Анаит Асатрян, лечащего врача –Грануш Бахшян, констатировав: успехи, связанные с малышами, – результат командной работы.