Ազնավուրի 95-ամյակի առթիվ Փարիզում մի շարք միջոցառումներ կանցկացվեն
Մայիսի 22-ին լրանում է «Ազնավուր» հիմնադրամի համահիմնադիր, լեգենդար արտիստ Շառլ Ազնավուրի 95-ամյակը։  Հիմնադրամից հայտնում են, որ մեծանուն արտիստի ծննդյան տարեդարձին ընդառաջ և ամբողջ տարվա ընթացքում  աշխարհի տարբեր անկյուններում նրա արվեստը նշանավորող միջոցառումներ են կազմակերպվում՝ ցուցահանդեսներ, համերգներ, հուշարձանների բացում, հանրային վայրերի, հաստատությունների անվանակոչություն։
Մեծ արտիստի 95-ամյակի առթիվ Փարիզի քաղաքապետարանը, համագործակցելով «Ազնավուր» հիմնադրամի հետ, Ազնավուրի  ծննդյան օրվա նախօրեին՝ մայիսի 21-ին, Ֆրանսիայի մայրաքաղաքում կազմակերպում է հետևյալ միջոցառումները՝
Մայիսի 21-ին՝ Փարիզի  ժամանակով 11:15-ին, Ազնավուր ընտանիքի փարիզյան առաջին բնակարանի հասցեում կբացվի հուշատախտակ՝ Փարիզի քաղաքապետ Անն Հիդալգոյի, քաղաքային իշխանությունների, նշանավոր անձանց և, իհարկե, Ազնավուր ընտանիքի անդամների ներկայությամբ։
Հուշատախտակը կտեղադրվի Փարիզի 6-րդ շրջանի Մսյո լը Պրենս 36 հասցեում, որտեղ Փարիզ ժամանելուց հետո բնակություն է հաստատել Ազնավուրյանների ընտանիքը, և որտեղ անցել է Շառլ Ազնավուրի մանկությունը։
Տոնակատարությունը համերգային ձևաչափով կշարունակվի Փարիզի քաղաքապետարանին հարող հրապարակում, որտեղ Փարիզի ժամանակով ժամը 17:00-ից կսկսվի համերգ՝ նվիրված Ազնավուրի տարեդարձին։
Համերգին ելույթներով հանդես կգան Փարիզի քաղաքային երգչախումբը, Անդրե Մանուկյանը, Ժոանա Մենդիլը, Եսայի Ալթունյանը, Ազնավուրին նվագակցած դաշնակահար Էրիկ Բերշոն և այլ երաժիշտներ։

Paris to host number of events to mark the 95th anniversary of legendary artist Charles Aznavour
May 22, 2019 marks the 95th anniversary of the co-founder of Aznavour Foundation, legendary artist Charles Aznavour. In the eve of the great artist’s birthday, different events are being organized around the world throughout the year. Among them are exhibitions, concerts, opening of monuments, naming of public places and institutions.
Aznavour Foundation press office reports that within the framework of these activities, the Paris Municipality, in cooperation with the Aznavour Foundation, organizes the following events in the French capital on May 21st, on the eve of Aznavour's birthday.
On May 21, at 11:15am Paris time, a memorial plaque will be inaugurated at the first Paris apartment building of the Aznavour family. The Mayor of Paris Anne Hidalgo, city authorities, prominent figures, and members of the Aznavour family will be present at the event.
The memorial plaque will be placed at the 6th district of Paris, 36 rue Monsieur-le-Prince, where the Aznavouryans originally settled and where Charles Aznavour spent his childhood.
The celebration will continue with a concert next to the Paris Municipality. It will begin at 5pm Paris time, and will be dedicated to the birthday of Charles Aznavour. The concert will feature André Manoukian, Joana Mendil, Essaï Altounian, Eric Berchot and other musicians, the source said.