Հասարակություն 15:57 29/05/2019 Հայաստան
«Առաջին անգամ մեր նորօրյա անկախության ընթացքում Արցախը պաշտոնապես չի մասնակցում ՀՀ-ում տեղի ունեցող տոնական միջոցառումներին»,-երեկ արձանագրեց  գեներալ-լեյտենանտ, Արցախի Հանրապետության Ազգային անվտանգության ծառայության նախկին պետ Արշավիր Ղարամյանը։
Այսօր վաղ առավոտից Panorama.am-ը փորձեց պարզել՝ ինչո՞ւ Արցախից պատվիրակություն Հայաստան չի ժամանել։ Հայաստանյան գերատեսչություններն  էլ այդ հարցի պատասխանը չունեին։
Նախ Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանը հայտնեց, երեկ երեկոյան Արցախի նախագահը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների  հետ նախատեսված հանդիպում ուներ Ստեփանակերտում, ֆիզիկապես Արմավիր հասնել ու Ստեփանակերտ վերադառնալ չէր հասցնի։
Հարցին՝ Երևանից մասնակցելու հրավեր եղե՞լ է, Դավիթ Բաբայանը պատասխանեց. «Ամեն տարի չէ, որ մենք մասնակցում ենք տոնակատարություններին։ 2018-ին եղել ենք, քանի որ այն հոբելյանական  էր։ Եվս 1-2 անգամ էլ ենք եղել նախկինում, չեմ կարծում, որ այստեղ պետք է ինչ-որ բաներ փնտրել»։
Իհարկե, Արցախը տոնակատարությանը կարող էր ներկայացված լինել ավելի ցածր մակարդակով, օրինակ, ԱԺ նախագահի, պետնախարարի, նախարարների կամ պատգամավորների։ Կարծես, հենց դրա մասին էր գրել Ղարամյանը։
Հաղթանակի և խաղաղության ու Հանրապետության տոներին նվիրված միջոցառումների նախապատրաստման և կազմակերպման միջգերատեսչական հանձնաժողովի ղելավարը տարածքային կառավարման նախարար Սուրեն Պապիկյանն էր։ Հենց նրա ղեկավարած կառույցում էին քննարկվում   միջոցառումների կազմակերպմանը  և համակարգմանն ուղղված հարցերը։
Ի պատասխան Panorama.am-ի հարցի, այստեղից ասացին, իրենք հրավերներով չեն զբաղվել, հարցին կարող են պատասխանել կառավարությունից։
Հանձնաժողովի կազմում ընդգրկված էր ՊՆ ներկայացուցիչը։ Այս նախարարությունից էլ հայտնեցին, իրենք  միջոցառման կազմակերպիչը չեն, հրավներով չեն զբաղվել։
Մի քանի ժամ սպասեցնելուց հետո կառավարությունից խոսեցին։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի խոսնակ Վլադիմիր Կարապետյանը, ով այս պահին Ղազախստանում է, նախ տարակուսանքն է հայտնել հարցի վերաբերյալ, ապա համապատասխան վարչության միջոցով  Panorama.am-ին փոխանցել հետևյալը.
«Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը  Արցախում մայիսի 9-ին եռատոնին նվիրված  տոնակատարություններին մասնակցում է առանց հրավերի, և  այն համարում է իր տոնը։ Յուրաքանչյուրը, ով մայիսի 28-ը՝ Հանրապետության տոնը համարում է իր տոնը կարող էր մասնակցել միջոցառմանը։ Վերջին մի քանի տարիներին Արցախի ղեկավարությունը մայիսի 28-ի տոնակատարություններին Սարդարապատում ներկա չի եղել՝ բացառությամբ 100-ամյակի միջոցառումներին, որոնք իրենց բնույթով այլ մասշտաբի էին»։

Политика 17:09 29/05/2019 Армения
Почему руководство Арцаха не приняло участия в праздновании Дня Республики? Ответил пресс-секретарь премьера Армении
«Впервые за период провозглашения независимости Арцах официально не участвует в проходящих в Армении праздничных мероприятиях», – накануне, 28 мая, заявил генерал-лейтенант, бывший директор Службы национальной безопасности Республики Арцах Аршавир Гарамян.
Сегодня с раннего утра сайт Panorama.am пытался выяснить, почему в Армению не прибыла делегация из Арцаха. У представителей ведомств Армении нет ответа на этот вопрос.
Пресс-секретарь президента Арцаха Бако Саакяна – Давид Бабаян – сообщил, накануне, 28 мая, у президента НКР в Степанакерте была запланирована встреча с сопредседателями Минской группы ОБСЕ, посему он физически бы не успел прибыть в армянский Армавир и вечером вернуться в Степанакерт.
На вопрос, было ли ему направлено приглашение из Еревана, Давид Бабаян ответил: «Мы не каждый год участвуем в праздничных мероприятиях. В 2018 году – были, поскольку это был юбилейный год. Также бывали 1-2 раза в прошлом, не думаю, что стоит искать здесь что-то».
Конечно, представители Арцаха могут присутствовать на праздничных мероприятиях на более низком уровне, к примеру, на уровне председателя Национального собрания НКР, государственного министра, министром или депутатов. Кажется, именно это и имел в виду Гарамян в своём вчерашнем заявлении.
Руководителем межведомственной комиссии по подготовке и организации приуроченных к праздникам Победы и мира, и Дня Республики мероприятий являлся министр территориального управления и развития РА Сурен Папикян. Именно в управляемой им структуре обсуждали вопросы по организации и координации праздничных мероприятий.
В ответ на вопрос Panorama.am в ведомстве отметили, что не занимаются вопросами приглашений, на данный вопрос могут ответить из правительства РА.
Отметим, что в данную комиссию был также включен представитель Министерства обороны. Из оборонного ведомства также сообщили, что не являются организаторами мероприятия и не занимаются вопросами приглашений.
Спустя несколько часов ожиданий из правительства ответили. Пресс-секретарь премьера Армении Никола Пашиняна – Владимир Карапетян, который сейчас находится в Казахстане, во-первых, выразил недоумение в связи с вопросом, затем посредством соответствующего ведомства передал Panorama.am следующее:
«Премьер-министр Армении Никол Пашинян принимает участие в проводимых 9 мая в Арцахе мероприятиях, приуроченных к тройному празднику, без приглашения, и считает это также своим праздником. Каждый, кто считает 28 мая также своим праздником мог принять участие в данном мероприятии. За последние несколько лет руководство Арцаха не присутствует на праздничных мероприятиях проводимых 28 мая в Сардарапате, за исключением мероприятия к 100-летию Первой Республики Армения, которые, по своему характеру, были другого масштаба».