Քոչարյանի և մյուսների գործով դատավորը հայտարարեց դատական ստուգման ավարտի մասին
Վերաքննիչ դատարանում ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի, Սեյրան Օհանյանի, Յուրի Խաչատուրովի և Արմեն Գևորգյանի վերաբերյալ բողոքի քննությունը Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպաններից Հովհաննես Խուդոյանն խնդրեց դատարանից, որպեսզի թույլ տան հրապարակել իր միջնորդությունը գործի վարույթը կասեցնելու և ՍԴ դիմելու մասին։ Նա գրավոր այն ներկայացրել էր դատարան։
Մեղադրող կողմն առարկեց ներկայացված ձևաչափին, խնդրեց դատարանին նիստը շարունակել սահմանված կարգով, այսինքն՝ շարունակել բողոքների քննությունը։ Տուժողների ներկայացուցիչ Սեդա Սաֆարյանը նույնպես առարկեց՝ նշելով, որ պաշտպանական կողմը պետք է արտահայտի իր կարծիքը մեղադրող և տուժող կողմերից ներկայացված բողոքներ առնչությամբ։
Հիշեցնենք, որ երեկ կայացած դատական նիստի ընթացքում վերաքննիչ բողոքների հիմքերը ներկայացրեցին մեղադրանքի կողմը, տուժողի ներկայացուցիչ Սեդա Սաֆարյանը, դիրքորոշումներ հայտնեցին նաև տուժողների իրավահաջորդները։ Այսօրվա նիստում բողոքների վերաբերյալ ելույթներով հանդես պետք է գար պաշտպանական կողմը։
Դատավոր Արմեն Դանիելյանը հիշեցրեց, որ Հ. Խուդոյանը միջնորդություն էր ներկայացրել գործի վարույթը կասեցնելու և ՍԴ դիմելու մասին, որի վերաբերյալ հայտարարել էր այսօր՝ նիստի մեկնարկին։ Այն մոտքագրվել էր դատարան՝ նախօրեին։
«Պաշտպաններն այս փուլում պետք է հանդես գային պատասխան ելույթներով, սակայն ցանկություն հայտնեցին հանդես չգալ ելույթով, այլ պահանջ ներկայացվեց, որպեսզի առաջանհերթության կարգով քննարկման ենթարկվի միջնորդությունը։
Նկատի ունենալով, որ պաշտպանության կողմի դրսևորած վարքագիծն ուղղված էր, իմ դիտարկմամբ, դատական նիստի բնականոն ընթացքը խաթարելուն, անհարգի ձգձգելուն, ըստ էության, իրենց վերապահված իրավունքների իրացումից, ըստ էության, հրաժարվելուն, ելնելով արդարադատության արդյունավետության շահերից, դատական ստուգումը հայտարարում եմ ավարտված, դատարանը հեռանում է խորհրդակցության դատական ակտեր կայացնելու։ Այն կհարապարկվի հունիս 25-ին ժամը 16։00-ին»,- հայտարարեց դատավորը։
Ռ. Քոչարյանի պաշտպաններից Հայկ Ալումյանն ասաց, որ ելույթ են ուզում ունենալ, սակայն դատավորը հայտարարեց. «Դատարանը հեռացավ խորհրդակցական սենյակ»։
Վերաքննիչ քրեական դատարանում՝ նախագահությամբ Արմեն Դանիելյանի, քննվում էր Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի, նաև՝ Սեյրան Օհանյանի, Յուրի Խաչատուրովի և Արմեն Գևորգյանի վերաբերյալ գործով Գլխավոր դատախազության ինչպես նաև տուժողների իրավահաջորդների ներկայացուցիչ Սեդա Սաֆարյանի կողմից ներկայացված վերաքննիչ բողոքները։ Դատախազությունը և տուժող կողմը բողոքարկել են մայիսի 18-ի՝ Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի՝ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորման որոշումը փոփոխելու և նույն դատարանի մայիսի 20-ի՝ քրեական գործի վարույթը կասեցնելու և Սահմանադրական դատարան դիմելու որոշումը։

Судья по делу экс-президента Армении Роберта Кочаряна и трех бывших высокопоставленных должностных лиц сообщил о завершении судебной проверки
18:37 20/06/2019
Адвокат второго президента Армении Роберта Кочаряна – Ованнес Худоян – на сегодняшнем заседании попросил суд позволить ему обнародовать ходатайство касательно приостановления производства по делу и обращения в Конституционный суд. Адвокат представил ходатайство в письменном виде.
Отметим, в Апелляционном уголовном суде Армении сегодня продолжилось рассмотрение жалоб по делу в отношении второго президента Армении Роберта Кочаряна, трех бывших высокопоставленных должностных лиц – Сейрана Оганяна, Юрия Хачатурова и Армена Геворгяна.
Сторона обвинения представила возражения в связи с форматом, попросила суд продолжить судебное заседание в установленном порядке, то есть, продолжить рассмотрение представленных жалоб. Представитель потерпевшего по делу 1 марта Седа Сафарян также представила возражения, отметив, что сторона защиты должна представить свою позицию в связи с представленными стороной обвинения и потерпевшей стороной жалобами.
Судья Армен Даниелян напомнил, что О. Худоян представил ходатайство о приостановлении производства по делу и обращении в Конституционный суд, об этом адвокат сообщил сегодня – в начале заседания.
«Сторона защиты на данном этапе должна была выступить с ответной речью, однако, они выразили желание не выступать с речью, представили требование, чтобы в первоочередном порядке было обсуждено ходатайство.
В создавшейся ситуации, с учетом того, что поведение, проявляемое стороной защиты, направлено на препятствование ходу заседания, его затягиванию, исходя из интересов правосудия, судебная проверка считается законченной, суд удаляется в совещательную комнату для вынесения судебных актов. Решение будет обнародовано 25 июня в 16:00», – отметил судья.
Член команды адвокатов второго президента РА Айк Алумян отметил, что они желают выступить с заявлением, однако, судья заявил: «Суд удалился в совещательную комнату».