Հասարակություն 16:14 02/07/2019 Հայաստան
«Այսպիսի համալսարանի գոյությունը Հայաստանում, Երևանում լիարժեք համընկնում է ապագայի վերաբերյալ մեր ունեցած պատկերացումների հետ, որովհետև մենք համոզված ենք, որ բոլոր այն խնդիրները, որ գոյություն ունեն Հայաստանի Հանրապետությունում, ունեն լուծման մեկ բանալի, և այդ բանալին գիտելիքն է, իմացությունն է, հետազոտությունն է: Եվ ահա նման համալսարանները Հայաստան են բերում իրենց հետ կրթության, գիտության հետազոտության ոլորտում գոյություն ունեցող ահռելի մի փորձ, և այդ փորձի առկայությունից օգտվելը մեզ համար, մեր քաղաքացիների համար, մեր երիտասարդների համար բացառիկ հնարավորություն է»,- այս մասին նշել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ Մոսկվայի Միխայիլ Լոմոնոսովի անվան պետական համալսարանի երևանյան մասնաճյուղի առաջին շրջանավարտների ավարտական վկայականների հանձնման արարողությանը:
Կառավարության հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից հայտնում են, որ Փաշինյանի խոսքով, նման համալսարանները  հնարավորություն են տալիս ընդլայնել մտահորիզոնը:
«Բազմիցս ասել եմ, որ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները՝ որպես ռազմավարական տեսլական, պիտի առնվազն մի քանի օտար լեզուների տիրապետեն: Եվ այդ շարքում ռուսերենն ունի կարևոր և առանձնահատուկ նշանակություն: Ես ուրախ եմ, որ Մոսկվայի պետական համալսարանի գործունեությունը Հայաստանում ոչ միայն մեզ հնարավորություն է տալիս հաղորդակցվել այն հսկայական փորձի հետ, որ այն իր հետ բերում է, այլև Հայաստանում ռուսերենի ընդլայնման և զարգացման նոր հարթակ է դառնում»,- ասել է նա։
Այնուհետև տեղի է ունեցել դիպլոմների հանձնման արարողությունը: Համալսարանում գտնվելու ընթացքում Նիկոլ Փաշինյանն առանձնազրույց է ունեցել նաև ՄՊՀ համալսարանի ռեկտոր Վիկտոր Սադովնիչիի հետ:
2015 թվականին Երևանում իր գործունեությունը սկսած Մոսկվայի Մ.Լոմոնոսովի անվան պետական համալսարանի մասնաճյուղն այս տարի ավարտել է 42 շրջանավարտ, որից 13-ը՝ կարմիր դիպլոմով:

Society 19:05 02/07/2019 Armenia
“I have repeatedly said that strategically the citizens of the Republic of Armenia should speak at least a few foreign languages. And the Russian language is of special importance in this respect. I am delighted that the Moscow State University’s Armenia Branch will becomes a new platform for expanding and developing the Russian language in Armenia. “ Prime Minister Nikl Pashinyan stated on Tuesday gala event timed to the first graduation from the Yerevan Branch of the Moscow State University after M. Lomonosov (MSU).
“I congratulate all of us on this festive occasion. The existence of such a university in Armenia, in Yerevan meets our vision of the future, because we are convinced that knowledge and research is the key to solving the problems facing Armenia. Universities like this may bring along great teaching and research experience, which is a unique opportunity for us, for our citizens, for our youth,” Pashinyan said.
The Prime Minister’s speech was followed by the graduation ceremony. Nikol Pashinyan held a conversation with MSU Rector Viktor Sadovnichy. The Yerevan Branch of the Moscow State University after Lomonosov was established as early as in 2015. 42 students graduated from the University this year; 13 graduates got Red Diplomas.