Մշակույթ 16:18 22/07/2019 Հայաստան
Առաջիկայում չի նախատեսվում «Որդան կարմիր» մշակութային տարրի վերաբերյալ հայտ ներկայացնել  ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ցանկում գրանցման նպատակով։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունից ի պատասխան Panorama.am-ի հարցմանը, թե արդյո՞ք Հայաստանը ծրագրում է «Որդան կարմիր» ներկի վերաբերյալ հայտ ներկայացնել ՅՈՒՆԵՍԿՕ։
Հայտնում են նաև, որ «ՀՀ կառավարության 2011 թ. հունվարի 20-ի N 36-Ն որոշման մեջ լրացումներ կատարելու մասին» 2019 թ. փետրվարի 21-ի N 130 ՀՀ կառավարության որոշման ընդունմամբ ՀՀ անհապաղ պաշտպանության կարիք ունեցող ոչ նյութական մշակութային ժառանգության արժեքների ցանկը համալրվել է «Որդան կարմիր. հայկական որդանին առնչվող ավանդական գիտելիքներ, հմտություններ և փորձառություն» տարրով։
Ինչ վերաբերում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության ցանկում նոր հայտերի ներկայացմանը, նախարարությունից հայտնում են, որ առաջնայնությունը տրվում է երկրի նախնական ցանկում ընդգրկված հուշարձաններին, և այս համատեքստում աշխատանքներ են իրականացվում այդ ցանկում ընդգրկված հուշարձանների հնարավոր ներառման ուղղությամբ։
Այստեղ կա երկրորդ ու ամենակարևոր խնդիրը, քան ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին Որդան կարմիրը ներկայացնելն է։ Բանն այն է, որ արգելոցը հնարավոր չէ արգելոց անվանել՝ այն առանձնացված չէ, հոտերը անցնում են՝ տրորելով միակ բույսը, որի հետ ապրում է Որդան կարմիրը։ Ցանկացածը կարող է մուտք գործել տարածք։ Ու եթե ակնածանքն ու ինքնատիրապետումը չլինի, կարելի է անգամ բոլոր որդաններին հավաքել և՝ ոչինչ։ Իսկ որ սա արգելոց է ԵՂԵԼ ու պահպանվել է իրոք՝ խորհրդային տարիների կիսաքանդ կառույցներն ու ցուցանակներն են հուշում ընդամենը։
Որդան կարմիր կամ Արարատյան որդան կարմիրը  Margarodidae ընտանիքին պատկանող միջատ, որից հնում հայերը պատրաստում էին նույնանուն ներկը։ Գրանցված է Հայաստանի Հանրապետության Կարմիր գրքում։ Հայերը հավաքում էին այդ որդերը, եփում և ստանում մուգ ու պայծառ կարմիր գույնի ներկ, որ կոչվում էր որդան կարմիր կամ Հայկական ներկ։ Շատ երկար դարեր այդ ներկը եղել է Հայաստանի հպարտությունը։ Այն ունեցել է համաշխարհային համբավ։ Հաճախ հեռավոր երկրներում «Հայոց աշխարհի»-ի փոխարեն օգտագործում էին Որդան կարմիրի երկիր արտահայտությունը։ Որդան կարմիրի արտադրությունը եղել է Հայ թագավորների մենաշնորհը։ Շուրջ երկու հազար տարի Հայկական որդան կարմիրը եղել է աշխարհի ամենաթանկարժեք ու բարձրորակ ներկը։ Նրանով ներկում էին ոչ միայն խաների հանդերձները, այլև նկարազարդում էին թանկարժեք մագաղաթները։ Որդան կարմիրը օգտագործել է նաև որպես թանաք։ Հին և միջին դարերում Արևելքի և Եվրոպայի թագավորներն ու կաթողիկոսները ստորագրում էին միայն որդան կարմիր թանաքով։ Աշխարհում տարածված կարմիր թանաքով ստորագրությունը (բոլոր տեսակի փաստաթղթերի վրա) սկիզբ է առել Հայկական որդան կարմիր օգտագործումից։
Հայաստանի Հանրապետությունը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի 2003 թ. «Ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պաշտպանության մասին» կոնվենցիան վավերացրել է 2006 թ. և մինչ օրս ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մարդկության ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ներկայացուցչական ցանկում արդեն գրանցել է «Դուդուկն ու իր երաժշտությունը» (2008 թ.), «Հայկական խաչքարի արվեստ. խաչքարի խորհուրդն ու խաչքարագործությունը» (2010 թ.), «Սասնա ծռեր կամ Սասունցի Դավիթ էպոսի կատարողական դրսևորումները» (2012 թ.), «Լավաշ. ավանդական հացի պատրաստումը, նշանակությունը և մշակութային դրսևորումները Հայաստանում» (2014 թ.), «Քոչարի. ավանդական խմբապար»(2017 թ.) տարրերը:

Общество 16:22 23/07/2019 Армения
В ближайшее время не планируется подавать заявку для регистрации армянского  культурного элемента «Вордан кармир» в Списке нематериального культурного наследия ЮНЕСКО. Об этом сообщили из министерства образования, науки, культуры и спорта РА в ответ на запрос сайта Panorama.am, планирует ли Армения подавать заявку в ЮНЕСКО относительно краски «Вордан кармир».
Сообщается также, что принятием постановления правительства Армении N 130 от 21 февраля 2019 года «О внесении дополнений в решение правительства РА № 36-Н от 20 января 2011 года» Список нематериального культурного наследия РА , нуждающегося в срочной охране, пополнился новым элементом – «Вордан кармир. традиционные знания, навыки и опыт, связанные с армянской кошенилью».
Что касается представления новых заявок на регистрацию в Списке всемирного наследия ЮНЕСКО, министерство сообщает, что приоритет отдается памятникам, включенным в предварительный список страны, и в этом контексте ведутся работы по возможному включению памятников, включенных в указанный список.
Здесь есть другой и более важный вопрос, нежели представление ЮНЕСКО краски «Вордан кармир». Дело в том, что заповедник нельзя называть заповедником, он не огражден, проходят стада, втаптывая единственное растение, на корневищах  которого кошениль живет. Любой может попасть на территорию. И если бы не почтение и самообладание, то можно собрать всю кошениль и ничего. А то, что здесь был заповедник, и он действительно охранялся, подсказывают лишь  полуразрушенные сооружения и указатели советских лет.
Араратская кошениль, или армянская кошениль (лат. Porphyrophora hamelii) – вид насекомых отряда полужесткокрылых подотряда кокцидовых, относится к роду Porphyrophora. Семейство: Margarodidae. Зарегистрирована в Красной книге Республики Армения.
Из самок араратской кошенили добывают красную краску – кармин, которая широко использовалась в Армении для окрашивания пряжи и нитей, красок и чернил. Этой краской, которая сохранила насыщенный пурпурный цвет до нашего времени, расписаны армянские миниатюры в средневековых рукописях. Ею же окрашена пряжа, из которой сотканы армянские ковры. На протяжении многих веков эта краска была гордостью Армении. У него была всемирная слава. Производство этой краски было монополией армянских царей. Около двух тысяч лет армянский «Вордан кармир» был самой дорогой и высококачественной краской в мире. Эту краску использовали не только для окрашивания одеяний хана, но и при украшении драгоценных пергаментов. В древние времена и средневековье цари и католикосы Востока и Европы свои подписи ставили только красными чернилами из этой краски.
В нематериальное культурное наследие ЮНЕСКО в Армении включены «Музыка армянского дудука» (2008 г.), «Армянские хачкары, символика и мастерство их создания» (2010 г.), Армянский эпос Давид Сасунский (2012 г.), «Лаваш: изготовление традиционного хлеба, значение и культурные проявления в Армении» (2014 г.), «Кочари – традиционный танец (2017 г).