Մշակույթ 16:18 22/07/2019 Հայաստան
Առաջիկայում չի նախատեսվում «Որդան կարմիր» մշակութային տարրի վերաբերյալ հայտ ներկայացնել  ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ցանկում գրանցման նպատակով։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունից ի պատասխան Panorama.am-ի հարցմանը, թե արդյո՞ք Հայաստանը ծրագրում է «Որդան կարմիր» ներկի վերաբերյալ հայտ ներկայացնել ՅՈՒՆԵՍԿՕ։
Հայտնում են նաև, որ «ՀՀ կառավարության 2011 թ. հունվարի 20-ի N 36-Ն որոշման մեջ լրացումներ կատարելու մասին» 2019 թ. փետրվարի 21-ի N 130 ՀՀ կառավարության որոշման ընդունմամբ ՀՀ անհապաղ պաշտպանության կարիք ունեցող ոչ նյութական մշակութային ժառանգության արժեքների ցանկը համալրվել է «Որդան կարմիր. հայկական որդանին առնչվող ավանդական գիտելիքներ, հմտություններ և փորձառություն» տարրով։
Ինչ վերաբերում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության ցանկում նոր հայտերի ներկայացմանը, նախարարությունից հայտնում են, որ առաջնայնությունը տրվում է երկրի նախնական ցանկում ընդգրկված հուշարձաններին, և այս համատեքստում աշխատանքներ են իրականացվում այդ ցանկում ընդգրկված հուշարձանների հնարավոր ներառման ուղղությամբ։
Այստեղ կա երկրորդ ու ամենակարևոր խնդիրը, քան ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին Որդան կարմիրը ներկայացնելն է։ Բանն այն է, որ արգելոցը հնարավոր չէ արգելոց անվանել՝ այն առանձնացված չէ, հոտերը անցնում են՝ տրորելով միակ բույսը, որի հետ ապրում է Որդան կարմիրը։ Ցանկացածը կարող է մուտք գործել տարածք։ Ու եթե ակնածանքն ու ինքնատիրապետումը չլինի, կարելի է անգամ բոլոր որդաններին հավաքել և՝ ոչինչ։ Իսկ որ սա արգելոց է ԵՂԵԼ ու պահպանվել է իրոք՝ խորհրդային տարիների կիսաքանդ կառույցներն ու ցուցանակներն են հուշում ընդամենը։
Որդան կարմիր կամ Արարատյան որդան կարմիրը  Margarodidae ընտանիքին պատկանող միջատ, որից հնում հայերը պատրաստում էին նույնանուն ներկը։ Գրանցված է Հայաստանի Հանրապետության Կարմիր գրքում։ Հայերը հավաքում էին այդ որդերը, եփում և ստանում մուգ ու պայծառ կարմիր գույնի ներկ, որ կոչվում էր որդան կարմիր կամ Հայկական ներկ։ Շատ երկար դարեր այդ ներկը եղել է Հայաստանի հպարտությունը։ Այն ունեցել է համաշխարհային համբավ։ Հաճախ հեռավոր երկրներում «Հայոց աշխարհի»-ի փոխարեն օգտագործում էին Որդան կարմիրի երկիր արտահայտությունը։ Որդան կարմիրի արտադրությունը եղել է Հայ թագավորների մենաշնորհը։ Շուրջ երկու հազար տարի Հայկական որդան կարմիրը եղել է աշխարհի ամենաթանկարժեք ու բարձրորակ ներկը։ Նրանով ներկում էին ոչ միայն խաների հանդերձները, այլև նկարազարդում էին թանկարժեք մագաղաթները։ Որդան կարմիրը օգտագործել է նաև որպես թանաք։ Հին և միջին դարերում Արևելքի և Եվրոպայի թագավորներն ու կաթողիկոսները ստորագրում էին միայն որդան կարմիր թանաքով։ Աշխարհում տարածված կարմիր թանաքով ստորագրությունը (բոլոր տեսակի փաստաթղթերի վրա) սկիզբ է առել Հայկական որդան կարմիր օգտագործումից։
Հայաստանի Հանրապետությունը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի 2003 թ. «Ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պաշտպանության մասին» կոնվենցիան վավերացրել է 2006 թ. և մինչ օրս ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մարդկության ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ներկայացուցչական ցանկում արդեն գրանցել է «Դուդուկն ու իր երաժշտությունը» (2008 թ.), «Հայկական խաչքարի արվեստ. խաչքարի խորհուրդն ու խաչքարագործությունը» (2010 թ.), «Սասնա ծռեր կամ Սասունցի Դավիթ էպոսի կատարողական դրսևորումները» (2012 թ.), «Լավաշ. ավանդական հացի պատրաստումը, նշանակությունը և մշակութային դրսևորումները Հայաստանում» (2014 թ.), «Քոչարի. ավանդական խմբապար»(2017 թ.) տարրերը:

Culture 12:49 23/07/2019 Armenia
There are no plans to submit an application to UNESCO to include Armenia’s Vordan Karmir dye in its list of Intangible Cultural Heritage, the Ministry of Education, Science, Culture and Sport said in response to an inquiry of Panorama.am.
The ministry also said that that under government Decision No. 130 of February 21, 2019, which proposes amendments to Decision No. 36 of January 20, 2011, Vordan Karmir has been included in the list of intangible cultural heritage needing immediate protection in Armenia.
As for submitting new applications for the UNESCO World Heritage List, the ministry said priority is given to the monuments included in the country's initial list and in this context, measures are being taken to have UNESCO include those monuments in its list.
There is a second and more important issue here than submitting Vordan Karmir to UNESCO. The problem is that the Vordan Karmir reserve created in Armenia in 1987 fails to function properly. It is not separated, with flocks smashing the only plant where the worm of Vordan Karmir lives. Anyone without reverence and self-control can easily enter the reserve and collect the worms. And the fact that it has actually functioned as a reserve and preserved is testified by the half-dilapidated structures and posters of the Soviet period.
Vordan Karmir dye extracted from the Araratian cochineal worm was considered the best in ancient times. The worm is included in Armenia’s Red Book, facing extinction. Armenia took pride of its dye for centuries. Vordan Karmir was famous throughout the world. Often remote countries used the name of the dye to refer to Armenia. The Bible mentions that Noah’s descendants wore garments colored with a red dye made from the scale bug. Records of Sargon II that dated to 714 BC make note of the precious crimson fabrics had been taken from the country around Ararat as trophies of war. The dye was used by the kings and high priests alike to seal their most important documents. Ancient physicians also took advantage its medicinal qualities: soothing temperatures, antiseptic for wounds, and for contraception. The textiles made with Armenian crimson were highly valued in Greece and Rome alike. The beauty queens of the time had many cosmetic uses for the bug.
From a much later period, there is some evidence that Stradivarius and Leonardo Da Vinci used the Armenian dye, and that Rembrandt tried to acquire Vordan Karmir as well.
Armenia ratified UNESCO Convention for the Safeguarding of the Intangible Cultural Heritage (2003) in 2006 and, until now the organization has included five Armenian elements in its intangible cultural heritage list – the traditional Armenian bread “lavash”, the Armenian duduk, the khachkar (Armenian cross stones), the Armenian national epic "David of Sassoun" and the traditional Armenian group dance “Kochari”.