Մշակույթ 14:05 26/07/2019 Աշխարհում
Լոս Անջելեսի «Գրեմմի» միցանակաբաշխության թանգարանը 200 հազար դոլարի դրամաշնորհ է տրամարդել ԱՄՆ-ում իրագործվող 15 ծրագրի, որպեսզի աջակցեն  տարբեր թեմաներով մի շարք ուսումնասիրությունների, ինչպես նաև արխիվային և  պահպանման մի շարք ծրագրերի:
Ֆրեզնոյի Կալիֆորնիայի համալսարանի հայագիտական կենտրոնին (Armenian Studies Program, California State University, Fresno) դրամաշնորհ է տրվելու հայկական երաժշտական ստեղծագործոզությունների եզակի ձայնագրությունների թվայնացման համար։
«Այս նախագիծը կենտրոնանալու է ԱՄՆ-ում հայկական սփյուռքից հավաքված սկավառակների վրա գրեթե 1500 ձայնագրության գրանցման և կատալոգագրման վրա։ Ձայնագրությունները փաստագրում են ԱՄՆ-ում հայերի վաղ պատմությունը։ Հավաքածուն ներկայացնում է երաժիշտների երգերը, որոնց սոցիալական, տնտեսական և քաղաքական կարգավիճակը ստիպել է նրանց լքել հայրենիքը»,- հայտնել են թանգարանից։

Culture 14:31 26/07/2019 Armenia
The Grammy Museum in Los Angeles is awarding $200,000 in grants to 15 different organizations and individuals in the United States to help facilitate a range of research on a variety of subjects, as well as support a number of archiving and preservation programs.
The Armenian Studies Program of the California State University is set to be awarded $5,000 to catalogue unique recordings of the Armenian music.
“This project will focus on the inventory and cataloging of nearly 1,500 recordings on 78-rpm discs from the Armenian-American diaspora. The locally produced records document the early history of Armenians in the United States. The collection represents the voices of musicians whose social, economic, and political status forced them out of their homeland. It was thus only in the emerging cosmopolitan American music scene that most of these artists were first able to be heard,” the museum said.