Մշակույթ 14:05 26/07/2019 Աշխարհում
Լոս Անջելեսի «Գրեմմի» միցանակաբաշխության թանգարանը 200 հազար դոլարի դրամաշնորհ է տրամարդել ԱՄՆ-ում իրագործվող 15 ծրագրի, որպեսզի աջակցեն  տարբեր թեմաներով մի շարք ուսումնասիրությունների, ինչպես նաև արխիվային և  պահպանման մի շարք ծրագրերի:
Ֆրեզնոյի Կալիֆորնիայի համալսարանի հայագիտական կենտրոնին (Armenian Studies Program, California State University, Fresno) դրամաշնորհ է տրվելու հայկական երաժշտական ստեղծագործոզությունների եզակի ձայնագրությունների թվայնացման համար։
«Այս նախագիծը կենտրոնանալու է ԱՄՆ-ում հայկական սփյուռքից հավաքված սկավառակների վրա գրեթե 1500 ձայնագրության գրանցման և կատալոգագրման վրա։ Ձայնագրությունները փաստագրում են ԱՄՆ-ում հայերի վաղ պատմությունը։ Հավաքածուն ներկայացնում է երաժիշտների երգերը, որոնց սոցիալական, տնտեսական և քաղաքական կարգավիճակը ստիպել է նրանց լքել հայրենիքը»,- հայտնել են թանգարանից։

Культура 11:17 26/07/2019 В мире
Музей Грэмми (Лос-Анджелес, США) выделит $ 200 000 в виде грантов 15 получателям в Соединенных Штатах , чтобы оказать содействие ряду исследованиям по различным предметам, а также ряду программ по архивированию и сохранению.
Так, Центру арменоведения Калифорнийского государственного университета во Фресно (Armenian Studies Program, California State University, Fresno) грант будет предоставлен для оцифровки уникальных записей армянских музыкальных произведений.
«Этот проект будет сосредоточен на инвентаризации и каталогизации почти 1500 записей на дисках от армянской диаспоры. Записи документируют раннюю историю армян в Соединенных Штатах. Коллекция представляет голоса музыкантов, чей социальный, экономический и политический статус вынудил их покинуть родину», – указывают в музее.