Հասարակություն 10:15 07/08/2019 Հայաստան
Սևանա լիճ թափվող գետերից կենսածին նյութերով աղտոտված են Գավառագետը, Ծակքար, Շողվագ, Մասրիկ, Արգիճի գետերը: Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Շրջակա միջավայրի նախարար Էրիկ Գրիգորյանը։
«Շրջակա միջավայրի նախարարության մոնիթորինգի և տեղեկատվության կենտրոնը Սևանի ջրավազանային կառավարման տարածքում ջրի որակի մոնիթորինգն իրականացնում է Ձկնագետ, Մասրիկ, Սոթք, Կարճաղբյուր, Վարդենիս, Մարտունի, Արգիճի, Ծակքար, Շողվագ, Գավառագետ գետերի տասնութ դիտակետում:
Սևանա լիճ թափվող գետերից կենսածին նյութերով աղտոտված են Գավառագետը, Ծակքար, Շողվագ, Մասրիկ, Արգիճի գետերը:
Կենսածին նյութերով աղտոտվածության հավանական պատճառ են հանդիսանում կոմունալ-կենցաղային կեղտաջրերի՝ առանց պատշաճ մակարդակով մաքրվելու արտահոսքերը, ինչպես նաև գյուղատնտեսական հոսքաջրերը:
Ամբողջապես չմաքրված կոմունալ-կենցաղային կեղտաջրերը իրենց հետ գետեր, իսկ այնուհետև լիճ են տանում ազոտի և ֆոսֆորի զգալի քանակություն»:

Общество 16:24 07/08/2019 Армения
В Армении пять рек, впадающих в озеро Севан, загрязнены имеющими биологическое происхождение веществами, написал на своей странице в Facebook министр окружающей среды Эрик Григорян.
«Центр мониторинга и информации министерства окружающей среды на территории управления бассейна Севана проводит мониторинг качества воды в 18 наблюдательных пунктах рек Дзкнагет, Масрик, Сотк, Карчахбюр, Варденис, Мартуни, Аргичи, Цаккар, Шохваг, Гаварагет.
Из впадающих в озеро Севан рек биогенными веществами загрязнены Гаварагет, Цаккар, Шохваг, Масрик, Аргичи.
Вероятной причиной загрязнения являются утечки коммунально-бытовых сточных вод, а также сельскохозяйственные стоки.
Полностью неочищенные коммунально-бытовые отходы переносят с собой в реки, а затем и в озеро значительное количество азота и фосфора», – отметил в частности министр.