Արցախի Հանրապետություն 28 09:51 26/08/2019 Հայաստան
19-րդ դարավերի և 20-րդ դարասկզբի հայ հայդուկային շարժման ավանդույթներից մեկի յուրատեսակ շարունակություն կարելի է  համարել Արցախյան ազատամարտի մի շարք մասնակիցներին մականուններով կնքելը։ Դրանց մի մասը կապված է այն բնակավայրերի անվանումների հետ, որոնց ազատագրման կամ պաշտպանության համար մարտերում աչքի են ընկել հերոսները, կամ այդպես ընդգծել են նրանց բնորոշող հատկանիշները։
«Մականունավոր» հերոսները շատ են, որոնց մի մասի անունները լայն հասարակությանը հայտնի չեն, մարտական ընկերների շրջանակից դուրս չի եկել,  կան հերոսները, որոնց միայն  հենց այդ մականունով են ճանաչում։   Panorama.am-ը ներկայացնում է հերոսներից մի քանիսին, թե ինչպես և ինչու են ստացել մականուններ։
Մոնթե Մելքոնյան՝ Ավո (1957 թ., նոյեմբերի 25,  ԱՄՆ- 1993 թ., հունիսի 12,  Մարզիլի, Աղդամի շրջան)՝  Հայաստանի ազգային հերոս, Արցախի հերոս
1991 թվին, բանտից ազատվելուց հետո, Մոնթեն եկել է Երևան, յոթ ամիս աշխատել Գիտությունների ակադեմիայում «Հայաստանը և հարևանները» գիրքը գրելու և հրատարակելու նպատակով։ Նույն թվականի թվականի սեպտեմբերին մեկնել է Արցախ: 1991 թվականին «Հայրենասիրական ջոկատը» կազմավորելուց հետո Մոնթեն կնոջը՝ Սեդային, խնդրում է կազմել ջոկատի անդամների ցուցակ: Երբ կինն արդեն գրի էր առել բոլորի անունները, Մոնթեն խնդրում է վերջում, իր անվան կողքին ավելացնել «Ավո»: Սեդան գիտեր, որ «Ավոն» «Ավետիս» անվան համառոտ տարբերակն է, բայց ենթադրում էր, որ բառի «բարի լուր» նշանակության պատճառով չէ Մոնթեն ընտրել այդ մականունը: Երբ բացատրություն է խնդրում, Մոնթեն իրեն բնորոշ գործնական տոնով պատասխանում է, որ դա տարածված անուն է, կարճ է և ռադիոկապով հեշտ լսելի (https://www.facebook.com/monte.avo.melqonian)
Մի քանի ծանր մարտերից հետո` 1992 թվականի հունվարին Մոնթեին հանձնարարել են Մարտունու շրջանի ինքնապաշտպանության ուժերի հրամանատարի պարտականությունները, Մարտունին դարձել է ամենապաշտպանված ու ամենամարտունակ շրջանը: 1993-ի մարտ-ապրիլ ամիսներին նրա ղեկավարությամբ ազատագրվել են Քարվաճառը, Օմարի լեռնանցքը:
«Եթե կորցնենք Արցախը, ապա մենք կշրջենք հայոց պատմության վերջին էջը»,- Մոնթեի այս խոսքը որպես զգաստացման կոչ էր հնչում ճակատային մարտիկների, ամբողջ հայ ժողովրդի համար։ Նա անփոխարինելի դեր է կատարել հայկական առաջին ինքնապաշտպանական ուժերը կազմակերպելու և ապա նաև՝  կանոնավոր բանակ ստեղծելու մտահղացումներում։
Աշոտ Ղուլյան՝ Բեկոր Աշոտ (Ասկոլկա) (1959 թ., հոկտեմբերի 6, Բաքու - 1992 թ., օգոստոսի 24, Դրմբոն)՝  ԼՂՀ Ստեփանակերտի առաջին վաշտի հրամանատար, Արցախի հերոս, «Մարտական խաչ» առաջին աստիճանի շքանշանակիր
Երիտասարդ տարիներին Բեկորն աշխատել է որպես դերձակ, շինարար, ավտովարորդ և փականագործ։ Մարտական անունը Աշոտը ստացել էր դեռևս նախապատերազմյան շրջանում, երբ 5 հոգով Շահումյանից Ստեփանակերտ զենք էին տեղափոխում։ 5 տղաներից 4-ի անունը Աշոտ էր և, որպեսզի խոսելիս միմյանց տարբերեն, որոշում են բոլորին մականուն տալ։ Աշոտին, որն արդեն հասցրել էր ինքնաշեն զենքերը փորձարկելիս մի քանի բեկոր «վաստակել», անվանել են Բեկոր (Ասկոլկա)։  Մարտերի միջև դադարի ժամանակ Բեկորն ասել է մարտական ընկերներին. «Եթե Ղարաբաղը կործանվի, ապա միայն քաղաքական խաղերի պատճառով է կործանվելու, քաղաքականությունն ամենասարսափելի գիշատիչն է»։
Դավիթ Սարապյան՝ Դև (1966 թ., փետրվարի 4, Երևան - 1991, դեկտեմբերի 10, Շահումյան, գյուղ Թոդան)՝ Ազատագրական շարժման գործիչ, գրող
Մանկուց սիրում էր պատերազմի թեման, իսկ դպրոց ընդունվելիս, երբ առաջարկել են հեքիաթ պատմել, ասել է. «Կուզե՞ք պատմեմ Բեռլինի գրավման մասին»: 1990 թվականին մեկնել է ռազմաճակատ, առաջապահ գիծ, ընդունվել հրամանատար Լեոնիդ Ազգալդյանի «Անկախության բանակի» շարքերը, ապա՝ «Տիգրան Մեծ» ջոկատում։  Մասնակցել է Շահումյանի շրջանի Բուզլուխ, Մանաշիդ, Ղարաչինար, Սարիսու, Էրքեջ գյուղերի ինքնապաշտպանական մարտերին։ 1991 թվականի հոկտեմբերի 30-ին մասնակցել է Հադրութի շրջանի Տող գյուղի ազատագրմանը։  1991թ. հոկտեմբերի 30-ին ազատագրվել է ռազմական մեծ նշանակություն ունեցող Տող գյուղը:  Տուն դառնալով՝ սովորաբար զուսպ Դավիթն ուրախությամբ հայտնում է մորը. «Քո հարազատ գյուղն ազատագրված է: Հիմա պետք է ազատագրել հորս հարազատ քաղաքը՝ Էրզրումը…»: Դա մոր և որդու վերջին հանդիպումն էր…
Դավիթը մշտապես հայտնվում էր ամենադժվարին տեղերում՝ առաջապահ դիրքերում`   բոլորին վարակելով իր քաջությամբ ու վճռականությամբ: Հայ ռազմիկի ուժը թշնամու վրա սարսափ էր տարածում և պատահական չէ, որ ադրբեջանցիները նրան անվանում էին «Ահեղ Դև»: Դևը հաճախ խորամանկությամբ ու հմտությամբ թշնամու մոտ բազմաքանակ զորքի տպավորություն էր ստեղծում և ստիպում նրան խուճապահար նահանջել:
«Դավիթ Սարապյանը մեր հաղթանակի սյուներից է, մեր ազգի տաճարի անկյունաքարերից մեկը։ Դեռ կարող էր շատ հաղթանակների հասնել, շատ բարձունքներ նվաճել, բայց, ավաղ։ Նրա հերոսական մահն ավելի բարձրացրեց Դավթի լուսավոր կերպարը, որ կրում եմ իմ մեջ…»,- Դավիթի մասին ասել է Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը։
Սամվել Անտոնյան՝ Քեռի (1967թ., հունվարի 15, Ջավախք- 1991թ. հունվարի 9, Արցախ)՝ Արցախյան պատերազմի հերոս
1988թ. հուիսին պետք է մեկներ Կիրովգրադ՝ սովորելու քաղաքացիական ավիացիայի ուսումնարանում: Հենց «Զվարթնոց» օդանավակայանում էլ պատռել է ուղետոմսը ու զինվորագրվել արցախյան ազգային-ազատագրական շարժմանը: Սամվելի մարտական ուղին սկսվել է Հայաստանի սահմանամերձ շրջաններից՝ Խնձորուտ,Կոռնիձոր,Երասխավան...
Ամեն անգամ մարտի գնալուց առաջ երգում էր մեծ հայդուկապետ Քեռուն նվիրված «Քեռի» երգը, որի համար ընկերները նրան կնքել են «Քեռի» պատվանունով։
1991թ.հունվարի 9-ի ցուրտ, մառախլապատ սև գիշերը Քեռին կատարել է իր վերջին առաջադրանքը ։ Արցախում երեխա էր ծնվելու:Հղի կնոջը պետք էր Կղարծիից Գիշի տեղափոխել: Ղարադաղլու գյուղի մոտ մեքենան ընկնում է ազերիների դարանը: Կռվել է ազերիների դեմ մինչև վերջին շունչը՝ խոցոտված մարմնով ծածկելով հղի կնոջը, որի ամուսնուն արդեն սպանել էին: Միայնակ մարտնչելուց հետո ընկել է հերոսաբար։ Նա անկախ հայրենիքի, ազգային բանակի մասին բազմաթիվ գրառումներ է ունեցել ծոցատետրում, որտեղ իր խոհերն էր արտահայտել։
«Ինչ էլ որ լինի,պետի հայրենի հողի զինվոր լինել: Արյան վերջին կաթիլով պիտի վրեժի, ցասման, պայքարի խոսք ասել: Մեր բազուկն ինչի՞ համար է,եթե ոչ՝ մեր ազգի, հողի պատվի պաշտպանության: Արցախի պատիվը պաշտպանել, նշանակում է մեր օջախի մասին մտածել...»,- գրել է նա։
Վարդան Ստեփանյան՝ Դուշման Վարդան (1966 թ, մարտի 8,  Երևան -1992, հուլիսի 3,  Մյուրիշեն)՝  ԼՂՀ «Մարտական խաչ» 1-ին աստիճանի շքանշանի ասպետ
1984 թ. կամավոր ծառայության է անցել Աֆղանստանում` սովետական բանակի կազմում։ Նա երազում էր տիրապետել ռազմական արվեստի ամբողջ հմտություններին։ Զորացրվելուց հետո Դուշմանը ընդունվում է Երևանի պետական համալսարանի «Իրավաբանական» ֆակուլտետ։ 1988 թվականից Դուշմանն ամբողջապես նվիրվում է Արցախյան շարժմանը, ժողովրդի ազատագրական շարժմանը, ճանաչում ու հարգանք ձեռք բերում ժողովրդի շրջանում և դեռևս կենդանության օրոք դառնում է իսկական լեգենդ։
Վարդանը ոչ միայն մասնակցել է զինյալ պայքարին, այլև եղել է բազում երիտասարդների ուսուցիչը, մարտական դաստիարակը և վերջապես՝անվախ հրամանատարը։ Նա Արցախի առաջին բանակի ստեղծողներից մեկն էր, և Վարդանի զինվորներն այսօր արցախյան բանակի հմուտ հրամանատարներ ու ղեկավարներ են, նաև ԼՂՀ Կենտրոնական շտաբի անդամներ։
Հակառակորդի համար ահ ու սարսափ էր, պատերազմի առաջին օրերից էլ ազերիները նրան կնքել են «Դուշման» անունով: Վարդանը մասնակցել է Երասխավանի, Շահումյանի, Ասկերանի շրջանների ինքնապաշտպանության մարտերին, Կրկժանի, Մալիբեյլիի, Լեսնոյի, Խոջալուի, Շուշիի, Բերդաձորի և Լաչինի ազատագրմանը։ Շուշիի ազատագրումից հետո ընկերները երկար որոնեցին Վարդանին և գտան հայկական գերեզմանոցում։ Նա շամպայն էր լցնում հին գերեզմանաքարերին՝ «Մեր պապեր, Շուշին ազատագրված է, հանգստացեք»:
Վարդանը զոհվել է  1992 թվականի հուլիսի 3-ին, երբ իր զինվորական ընկեր Երոի (Արմեն Երիցյան) և Արայիկի (Արա Ավագյան) հետ մարտական առաջադրանք էր կատարում ԼՂՀ Մարտունու շրջանի Մյուրիշեն գյուղի մոտակայքում։
«Ա՜խ, երանի այն մարդուն, որ Մասիս սարը տուն կբերի…»
Արթուր Ղարիբյան՝ Արծիվ
(1965թ. Ախալքալաք, Կուլիկամ-1992թ. Մարտակերտ, Սրխավենդ), 1988թ. կամովին մասնակցել է ազգային-ազատագրական մարտերին
Արծվային հպարտ ու քաջ էության համար ստացել է «Արծիվ» մականունը: Նա համոզված էր, որ միայն ազգափրկիչ զենքով կլուծվի Արցախի ազատության խնդիրը: Արթուրը ստեղծում է մարտական խմբեր, ձեռնարկում զինվորական գործին անհրաժեշտ աշխատանքներ, Խորհրդային Միության տարբեր վայրերից զենք է հայթայթում Արցախյան պատերազմի համար: Նա մասնակցել է գրեթե բոլոր խոշոր մարտերին, որոնց արդյունքում ազատագրվել է Արցախի զգալի մասը, և քաջ գիտակցում էր, որ ազատությունը զենքով են նվաճում, իսկ հողը` արյամբ պաշտպանում:  Անցել է Երասխավանի, Բերդաձորի, Շահումյանի, Շուշիի, Կրկժանի, Լեսնոյի, Խոջալուի, Գետաշենի, Լաչինի ու Մարտակերտի ազատագրական թեժ կռիվների բովով (http://www.hayzinvor.am/20687.html):

Республика Арцах - 28 12:52 26/08/2019 Армения
Своеобразным продолжением одной из традиций Армянского гайдукского движения конца 19 века – начала 20 веков можно считать присвоение прозвищ участникам Арцахской освободительной войны.
Часть из них связана с наименованиями населенных пунктов, в боях за освобождение или оборону которых отметились герои. Или же прозвищами подчеркивали свойственные героям черты.
Героев с прозвищами много, имена части из них не известны широкой общественности, они не вышли за пределы круга боевых товарищей, есть герои, которых знают только по прозвищам.
Сайт Panorama.am представляет некоторых из героев – как и почему они получили свои прозвища.
Монте Мелконян – Аво (25 ноября 1957 года, США – 12 июня 1993 года, Агдамский район) – Национальный герой Армении и герой Арцаха.
В 1991 году, после освобождения из тюрьмы, Монте приехал в Ереван и 7 месяцев проработал в Академии наук – с целью написания и издания книги под названием «Армения и соседи». В сентябре того же года отправился в Арцах. После основания в 1991г. «Патриотического отряда» Монте просит жену – Седу – составить список членов отряда. Когда Седа уже написала имена всех, кто входил в отряд, Монте попросил рядом со своим именем приписать «Аво». Седа знала, что «Аво» короткий вариант имени «Аветис», но предполагала, что муж выбрал это имя не потому, что оно в переводе означает «благая весть». Когда она попросила у Монте разъяснений, то он, в свойственном ему деловом тоне, ответил, что это распространенное имя, короткое и четко слышимое по радиосвязи (https://www.facebook.com/monte.avo.melqonian).
После нескольких тяжелых боев, в январе 1992 года, Монте поручили обязанности  командира сил самообороны района Мартуни, который стал самым защищенным и самым боеспособным районом. В марте-апреле 1993 года под его руководством были освобождены Карвачар, Омарский перевал.
«Если потеряем Арцах, то закроем последнюю страницу армянской истории», – эти слова Монте звучали как отрезвляющий призыв для бойцов, всего армянского народа. Монте сыграл незаменимую роль в замыслах по организации первых армянских сил самообороны, а затем и в создании регулярной армии.
Ашот Гулян – «Бекор» (Осколка) – 6 октября 1959 года, Баку – 24 августа 1992 года, Дрмбон – командир первой Степанакертской роты, Герой Арцаха (1999), удостоен ордена «Боевой Крест» I степени (НКР - посмертно), медали «За освобождение Шуши» (НКР - посмертно).
В молодости Ашот Гулян работал портным, строителем, водителем, слесарем. Был врожденным оружейником. При содействии своих боевых друзей он изготавливал самодельные гранаты и гранатометы. Боевое прозвище Ашот получил еще в довоенный период, когда  впятером перевозили оружие из Шаумяна в Степанакерт. 4 из 5 молодых людей звали Ашот. И чтобы в разговоре различать друг друга, решили всем придумать прозвища.
Ашота, который при испытании самодельного оружия уже успел «заработать» пару осколков, назвали «Бекор» (Осколка). В перерыве между боями «Бекор» как-то сказал своим боевым товарищам: «Если потеряем Карабах, то только из-за политических игр, политика – самый страшный хищник».
Давид Сарапян –  Дэв (4 февраля 1966 года, Ереван – 10 декабря 1991 года, Шаумян, село Тодан) – деятель Освободительного движения, писатель.
Он с детства любил тему войны, и когда при принятии в школу ему предложили рассказать сказку, он сказал: «Хотите, я расскажу о том, как заняли Берлин?» В 1990 году он ушел на фронт, вступил в ряды «Армии независимости» командира Леонида Азгалдяна, а затем – в отряд «Тигран Великий». Участвовал в боях по обороне сел Бузлух, Манашид, Гарачинар, Сарису, Эркедж Шаумянского района. 30 октября 1991 года он участвовал в освобождении села Тог Гадрутского района.
Давид всегда оказывался в самых горячих точках, на передовой, заражая всех своим мужеством и решимостью. Сила армянского воина сеяла ужас у врага, и
не случайно азербайджанцы называли его «Грозный Дэв». Он часто хитростью и находчивостью создавал у противника впечатление многочисленного войска и заставлял его в панике отступать.
«Давид Сарапян – один из столпов нашей победы, один из краеугольных камней храма нашего народа. Он мог одержать еще много побед, завоевать еще много высот, но, увы. Его героическая смерть еще больше возвысила светлый образ Давида, который я несу в себе», – сказал о Давиде предводитель Арцахской епархии Армянской Апостольской Церкви архиепископ Паргев Мартиросян.
Самвел Антонян – Кери (15 января 1967 года, Джавахк – 9 января 1991 года, Арцах) – Герой Арцахской войны.
В июне 1988 года он должен был отправиться в Кировград, чтобы учиться в колледже гражданской авиации. Прямо в аэропорту «Звартноц» он разорвал свой билет и присоединился к Арцахскому национально-освободительному движению. Боевой путь Самвела начался с приграничных районов Армении: Хндзорут, Корнидзор, Ерасхаван ...
Каждый раз перед боем он исполнял посвященную видному деятелю гайдукского движения песню «Кери», за что друзья его самого прозвали «Кери».
В холодную, туманную и темную ночь 9 января 1991 года Кери выполнил свое последнее задание. В Арцахе должен был родиться ребенок, беременную женщину нужно было перевезти из Кхарци в Гиши. В районе села Карадаглу машина попадает в азербайджанскую засаду. Он сражался с ними до последнего вздоха, прикрывая израненным телом беременную женщину, муж которой уже был убит. И он героически пал в бою.
Он оставил многочисленные заметки о независимой родине и национальной армии в своей тетради, где записывал размышления.  «Что бы ни происходило, нужно быть солдатом своей родины. Вплоть до последней капли крови нужно сказать свое слово – мести, гнева, борьбы. Для чего еще сила кулака, если не для защиты нашего народа, чести нашей земли? Защищать честь Арцаха - значит думать о нашем доме ... » - написал он.
Вардан Степанян – Душман Вардан (8 марта 1966 года, Ереван – 3 июля 1992 года, Мюришен) – награжден орденом «Боевой крест» I степени (НКР).
С детства мечтал сделать военную карьеру, в тайне от родителей в 1984 году добровольно отправляется в самое пекло Афганской войны в составе Советской армии. Он мечтал овладеть всеми навыками военного искусства. После демобилизации Душман поступил на юридический факультет Ереванского государственного университета. С 1988 года Душман полностью посвятил себя Арцахскому движению, освободительному движению, завоевав признание и уважение среди народа и уже при жизни став настоящей легендой.
Вардан не только участвовал в вооруженной борьбе, но и был учителем многих молодых людей, военным педагогом и, наконец, бесстрашным командиром. Он был одним из создателей первой Арцахской армии, и солдаты Вардана сегодня - опытные командиры и руководители Арцахской армии, а также члены Центрального штаба НКР.
Его имя наводило ужас и страх на противника, с первых дней войны азербайджанцы прозвали его «Душманом». Вардан участвовал в оборонительных боях в Ерасхаванском, Шаумянском, Аскеранском районах, освобождении Кркжана, Малибейли, Лесного, Ходжалу, Шуши, Бердадзора и Лачина. После освобождения Шуши товарищи долго искали Вардана и нашли его на армянском кладбище. Он поливал шампанским старые надгробия: «Деды наши, Шуши освобожден, покойтесь с миром».
Вардан погиб 3 июля 1992 года, когда выполнял боевое задание со своим боевым товарищем  Еро (Арменом Ерицяном) и Араиком (Ара Авагяном) около села Мюришен Мартунинского района НКР.
Артур Гарибян – Арцив (Орел): 1965 год, Куликам Ахалкалакского района – 1992 год, Срхавенд Мартакертского района НКР.
С 1988 года добровольно участвовал в национально-освободительных битвах. За гордую и смелую натуру его прозвали «Орлом». Он был убежден, что вопрос свободы Арцаха будет решен только оружием. Артур создает боевые группы, добывает оружие для Арцахской войны из разных уголков Советского Союза.
Он принимал участие почти во всех крупных боях, которые привели к освобождению значительной части Арцаха, и хорошо осознавал: свободу завоевывают оружием, землю защищают кровью. Прошел через пекло освободительных боев за Ерасхаван, Бердадзор, Шаумян, Шуши, Кркжани, Лесное, Ходжалу, Геташен, Лачин и Мартакерт( http://www.hayzinvor.am/20687.html) .