Տնտեսություն 14:44 11/09/2019 Հայաստան
Սյունիքի մարզի Կապան խոշորացված համայնքի ինը գյուղերում սեպտեմբերի 7-ին տեղացած կարկուտն ու դրան հետևած հեղեղը մեծ վնասներ են հասցրել բնակիչներին։
Սյունիքի բնապահպանության և գյուղատնտեսության վարչության պետ Գագիկ Խաչատրյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց, այսօր ստացել են հանձնաժողովի նախնական եզրակացությունը գյուղատնտեսության ոլորտում կրած վնասների վերաբերյալ։
20-30 րոպե տեղացած կարկուտը մեծ կորուստների պատճառ է դարձել հատկապես Նորաշենիկի ձորի գյուղերում՝ Անտառաշատում, Ներքին և Վերին Խոտանաներում, Նորաշենիկում, Բուրաստանում, Շրվենենցում և այլն։
Ավերվել են  ճանապարհներ, ցանքատարածություններ, ոչնչացել է բերքը, քանդվել են ենթակառուցվածքներ, վնասվել են տանիքներ, մեքենաները մնացել էին հեղեղի բերած հողաշերտի մեջ։
«Վնասվել են մոտ 4.3 հա լոբու ցանքատարածություններ, 2.1 հա կարտոֆիլի, 2 հա-ի չափով մյուս բանջարաբոստանային կուլտուրաների ցանքատարածություններն են,  ամբողջությամբ վնասվել են պտղատու այգիները։ Ծառերի ճյուղերն կարկուտը կոտրել է, լցրել գետնին, գետնին ընկած պտուղներն էլ սելավն է քշել տարել կամ ցեխածածկ դարձրել։ Մոտ 100 քմ չափով էլ տանիք է վնասվել, սատկել է 75 հավ»,- թվարկեց Գագիկ Խաչատրյանը։
Վարչության պետին ենթակա ոլորտում ընդհանուր վնասը կազմել է 21 մլն դրամ, մյուս վարչություններն ու բաժիններն էլ արձանգրում են վնասները։  Վնասվել են անասնագոմեր, շինություններ։
«Ըստ գյուղերի, բնակիչների վնասներն անուն ազգանունով գրված են։ Ցուցակներում մանրամասն նշված է, որ բնակչի ինչքան լոբին է վնասվել, ո՞ր ծառը, հատ-հատ ուսումնասիրել ենք»,-ասաց մարզպետարանի պաշտոնյան։

Экономика 16:04 11/09/2019 Армения
В 9 сёлах укрупненной общины Капан в Сюникской области Армении выпавший 7 сентября град и последовавший за этим ливень нанесли большой урон жителям.
Начальник управления по охране природы и сельскому хозяйству Сюникской области РА Гагик Хачатрян в беседе с корреспондентом Panorama.am отметил, что сегодня получено предварительное заключение комиссии касательно потерь в сфере сельского хозяйства.
Длившийся на протяжении 20-30 минут град причинил большой урон, особенно в селах Антарашат, Неркин и Верин Хотанан, Норашеник, Бурастан, Шрвененц и пр.
Причинен ущерб автодорогам, посевным площадям, урожай полностью уничтожен, разрушены инфраструктуры, повреждены крыши зданий.
«Повреждены около 4.3 га посевных площадей фасоли, 2.1 га картофеля, по 2 га посевных площадей других овощных культур, полностью повреждены плодовые сады. Ветки деревьев также сломаны, повреждены крыши домов и прочее», – представил подробности Г. Хачатрян.
Общая сумма нанесенного ущерба в подведомственной начальнику управлении составила 21 млн драмов, остальные управления и отделы пока не зафиксировали размер ущерба. Повреждены сараи для скота и другие строения.
По его словам, составлены также поименные списки тех, кто понес ущерб.
После обсуждения региональной комиссии размер нанесенного ущерба будет отправлен в Министерство территориального управления и инфраструктур РА.