Հրայր Թովմասյան. Նպատակահարմար չեմ համարում իմ մասնակցությունը ԱԺ  նիստում որոշման նախագծի քննարկմանը
09:47 03/10/2019
Հրայր Թովմասյան. Նպատակահարմար չեմ համարում իմ մասնակցությունը ԱԺ նիստում որոշման նախագծի քննարկմանը
Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանը տարածել է հայտարարություն, որտեղ ասված է.
Ազգային ժողովի «Իմ քայլը» խմբակցության կողմից նախաձեռնած իմ՝ որպես Սահմանադրական դատարանի դատավորի լիազորությունները դադարեցնելու գործընթացը, ըստ էության, ունի քաղաքական և սուբյեկտիվ նպատակաուղղվածություն: Նման հետևության են հանգեցնում այդ գործընթացին նախորդած և հաջորդած իրադարձությունները, մասնավորապես․
- վարչապետ Ն. Փաշինյանի 2019 թ․ մայիսի 19-ի կոչը դատարանների, այդ թվում՝ Սահմանադրական դատարանի մուտքերը և ելքերն արգելափակելու մասին, որը մայիսի 20-ին իրականացվեց իշխող քաղաքական ուժի ներկայացուցիչների, այդ թվում՝ Ազգային ժողովի պատգամավորների ակտիվ մասնակցությամբ,
- Սահմանադրական դատարանի գործող նախագահի պաշտոնավարման պարագայում, Ազգային ժողովի 2019 թ․ հունիսի 20-ի նստում Սահմանադրական դատարանի նորընտիր դատավոր Վ. Գրիգորյանի «ինքնահռչակումը»՝ որպես Սահմանադրական դատարանի նախագահ և Ազգային ժողովի քաղաքական մեծամասնության կողմից այդ քայլի անթաքույց սատարումը,
- Սահմանադրական դատարանի նախագահի, Սահմանադրական դատարանի դատավորների հետագա պաշտոնավարման վերաբերյալ իշխող քաղաքական ուժի պարբերաբար հնչեցրած սուբյեկտիվ մեկնաբանությունները, անձնավորված մոտեցումները, նախաձեռնությունները,
- վարչապետ Ն. Փաշինյանի կողմից ս․թ․ հուլիսի 17-ին «Ազատություն» ռադիոկայանին տրված հարցազրույցում Սահմանադրական դատարանի և անձամբ իմ հասցեին արված անպարկեշտ արտահայտությունները և դատական իշխանության հեղինակությունը վիրավորող հայտարարությունները,
- Ազգային ժողովի նախագահ Ա. Միրզոյանի և վարչապետ Ն. Փաշինյանի՝ Սահմանադրական դատարանի կայացրած որոշումների վերաբերյալ 2019 թ․ սեպտեմբերի 16-ի հայտարարությունները և տրված գնահատականները,
- իմ անվան անհիմն վկայակոչումները՝ տարբեր անձանց նկատմամբ հարուցվող քրեական գործերով,
- Ազգային ժողովի պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վ. Վարդանյանի կողմից ինձ 2019 թ․ սեպտեմբերի 23-ին ուղղված պաշտոնական հրավերը՝ մասնակցելու հանձնաժողովի ս.թ․ հոկտեմբերի 24-ի նիստին, այն դեպքում, երբ այդ նիստն անցկացվել է ս.թ. սեպտեմբերի 24-ին, ինչը վկայում է խնդրի առարկա հարցի վերաբերյալ անկողմնակալ քննարկում անցկացնելու մտադրության բացակայության մասին։
Հաշվի առնելով վերը նշված հանգամանքները նպատակահարմար չեմ համարում իմ մասնակցությունը Սահմանադրական դատարանի դատավոր Հրայր Թովմասյանի լիազորությունները դադարեցնելու հարցով սահմանադրական դատարան դիմելու մասին Ազգային ժողովի նիստում որոշման նախագծի քննարկմանը։
Հայցում եմ Ազգային ժողովի «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավորների ներողամտությունը՝ Ազգային ժողովի նիստում հարցի քննարկման ժամանակ ինձ հարցեր ուղղելու հնարավորություն չտալու առնչությամբ»։

Грайр Товмасян перечислил причины, из-за которых не примет участия в предстоящем в НС Армении обсуждении
13:44 03/10/2019
Председатель Конституционного суда (КС) Армении Грайр Товмасян выступил с заявлением, где говорится:
«Уважаемые соотечественники, инициированный парламентской фракцией “Мой шаг” процесс прекращения моих полномочий в качестве судьи Конституционного суда, по сути, имеет политическую и субъективную целенаправленность.  К такому выводу приводят предшествовавшие этому процессу и последовавшие за ним события.
- призыв премьер-министра Армении Никола Пашиняна от 19 мая 2019 года к блокированию судов, в том числе входов и выходов КС, который 20-го мая был приведен в исполнение при активном участии представителей правящей политической силы, в том числе депутатов НС;
- “самопровозглашение” новоизбранного судьи КС В. Григоряна председателем Конституционного суда на заседании НС от 20-го июня 2019 года и неприкрытая поддержка этого шага со стороны политического большинства НС – в условиях пребывания действующего председателя Конституционного суда в должности;
- периодически озвучиваемые правящей политсилой субъективные комментарии относительно дальнейшего пребывания в должности председателя Конституционного суда, судьи КС, персонализированные подходы, инициативы;
- озвученные премьер-министром Н. Пашиняном 17-го июля в интервью армянской службе радиостанции “Свобода” непристойные высказывания в адрес Конституционного суда и лично в мой адрес и заявления, дискредитирующие авторитет судебной власти;
- заявления и оценки председателя Национального Собрания А. Мирзояна и премьер-министра Н. Пашиняна от 16-го сентября 2019 года относительно вынесенных Конституционным судом решений;
- необоснованные ссылки на мое имя по уголовным делам, возбуждаемым в отношении разных лиц;
- направленное  мне председателем постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам В. Варданяном 23-го сентября 2019 года официальное приглашение принять участие в заседании комиссии от 24-го октября, в том случае, когда это заседание было проведено 24-го сентября, что свидетельствует об отсутствии намерения провести беспристрастное обсуждение вопроса, ставшего предметом дискуссии.
Учитывая вышеупомянутые обстоятельства, я не считаю целесообразным свое участие на предстоящем в ходе заседания НС обсуждении проекта об обращении в Конституционный суд по вопросу о прекращении полномочий судьи Конституционного суда Грайра Товмасяна.
Приношу извинения в связи с непредоставлением депутатам парламентской фракции “Процветающая Армения” возможности задать мне вопросы в ходе заседания Национального Собрания».