Քաղաքական 17:00 05/10/2019 Հայաստան
Ադրբեջանագետ Անժելա Էլիբեգովայի հետ Panorama.am-ը խոսել է հակառակորդի սադրանքների, դրանց պատճառների, հայկական կողմի անելիքների մասին։
Panorama.am-Հայ-ադրբեջանական սահմանին հակառակորդը վերջին օրերին ակտիվացել է։ Ինչո՞վ է պայմանավորված, ըստ Ձեզ։
Անժելա Էլիբեգովա-Վերջին երկու շաբաթներն իրադարձությունների առումով շատ հագեցած էին.  ՄԱԿ-ում ելույթ ունեցավ Հայաստանի վարչապետը՝ ներկայացնելով Արցախի վերաբերյալ թեզերը, արտգործնախարարների հանդիպում եղավ, այնուհետ՝ Բարձրագույն Եվրասիական տնտեսական խորհրդի հերթական նիստը։
Ադրբեջանի ակտիվացումը և շփման գծում՝ դիվերսիոն փորձը, անօդաչու սարքի վնասազերծումը, և Հայաստան-Ադրբեջան պետական սահմանին՝ Տավուշի ուղղությամբ պայմանավորված է հենց այդ իրադարձություններով։ Սովորաբար, Հայաստանում կամ Հայաստանի շուրջ տեղի ունեցող նման միջոցառումների ֆոնին Ադրբեջանը միշտ սրում է իրավիճակը, սադրանքների գնում, երբ Հայաստանում միջազգային իրադարձություն է տեղի ունենում։ Այդ մասով, գոնե ես արտասովոր բան չեմ տեսնում։
Այս առումով, առավել հատկանշական են Սոչիում «Վալդայ» ակումբի հավաքի շրջանակում հնչած հայտարարությունները, ինչպես նաև դրանց նախորդած հայտարարությունը ՄԱԿ-ում, Մինսկի խմբի հայտարարությունը։ Այստեղ իրավիճակը պետք է վերլուծել առավել համապարփակ։ Օրինակ, Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Ս. Լավրովն ասաց՝ այս պահին բանակցային գործընթացը արգելակված վիճակում է, երկու կողմից հնչող հայտարարությունները չեն նպաստում, որ պրոցեսը դրական շարժ ունենա։ Նա նաև ակնարկեց գերիների փոխանակման պրոցեսի՝ ոչ բավականաչափ ինտենսիվությունը։ Կարծում եմ, որ դա ինչ-որ չափով ճնշում էր կողմերի վրա, որպեսզի արագացնեն այդ պրոցեսը։
Երկրորդ ակնարկն այն էր, որ Ռուսաստանն այս պահի դրությամբ չի տեսնում իրավիճակի սրում, այսինքն, Ռուսաստանն իր մոդերատորի դերը ևս մեկ անգամ ընդգծեց։
Panorama.am-Հակառակորդի կրակից մեկ զինծառայող զոհվել է, երեք  մարդ վիրավորվել։ Միայն ՊՆ մամուլի խոսնակը հայտարարեց, այս սադրանքներն անպատասխան չեն մնա։ Բավարա՞ր եք համարում հայկական կողմի արձագանքը։
Անժելա Էլիբեգովա-Ադրբեջանական այս սադրանքներին պատշաճ գնահատական չեն տվել ոչ Մինսկի խումբը, ոչ ՀԱՊԿ-ը, ոչ էլ միջազգային այլ կառույց, մինչդեռ այս պարագայում  ռազմատենչ հայտարարություններից ելնելով, ակնհայտ է ու  Ադրբեջանը չի էլ թաքցնում, որ չի բացառում խնդրի ռազմական լուծումը, և նույնիսկ նախընտրելի է։
Այս պարագայում ես ակնկալում եմ հայկական կողմի՝ ավելի կոշտ և պահանջատիրոջ դերում դիրքավորումը,  բայց ես տեսա ԱԳՆ խոսնակի արձագանքը Ալիևի, Լավրովի հայտարարություններին, որոշ պատգամավորների հայտարարությունները՝ ուղղված Ալիևին, որոնք փաստում են, որ ադրբեջանական կողմն այս պահին խաղաղ գործընթացին պատրաստ չէ և նախընտրում է ռազմական լուծումը։ Դա որևէ մեկի համար նորություն չէ, հատկապես երբ ադրբեջանական կողմը երբևէ չի թացրել դա։
Ես կուզեի լսել, թե ինչ ենք անելու հետո, իրավիճակի զարգացման ինչ սեցենարներ ենք կանխատեսում, և մեր դիրքորոշումն այդ հարցի շուրջ ինչպիսին է։ Եթե մենք շարունակում ենք պնդել, որ Արցախը Հայաստանն է, և վերջ, ու Հայաստանն է բանակցելու Ադրբեջանի հետ՝ փակելով Արցախը բանակցային սեղան վերադարձնելու թեման, ապա դրա մասին պետք է ասել հանրությանը։  Եթե այդպես չէ, ապա պետք է բացատրել, թե ինչ տրամաբանությամբ ենք շարժվելու, ինչպես ենք մասնակցելու բանակցություններին, քանի որ ինչքանով ես եմ  հասկանում, Հայաստանի ղեկավարը փաստել էր, որ բանակցելու մանդատ չունի, բայց միջազգային հանրությունն ու Մինսկի խումբը մեզ ակնարկ արեցին, որ պետք է սկսել բուն բանակցությունները։
Այս դեպքում պետք է հայտարարվի, թե որն է հայկական կողմի պաշտոնական դիրքորոշումը։ Եթե պնդում են, որ լուծումը պետք է լինի Հայաստանի, Արցախի ու Ադրբեջանի բնակչության, շեշտում եմ, բնակչության, ոչ թե ժողովրդի, համար ընդունելի, ապա հայկական կողմի պատկերացմամբ, որն է նման հարմար տարբերակը, քանի որ մի քիչ դժվար է պատկերացնել, թե ինչպես պետք է հասնել և մեզ, և Ադրբեջանի հասարակության համար ընդունելի տարբերակի, եթե Հայաստանի ու Ադրբեջանի դիրքորոշումները Արցախի հարցի հանգուցալուծման շուրջ բևեռացված են, կտրականապես տարբեր։
Ալիևը Սոչիում պարզ ասեց՝ իրենց դիրքորոշումը չի փոխվել, Արցախն Ադրբեջանի մաս է լինելու, ասաց՝ պատրաստ են այդ հարցում ռադիկալ լուծումների։ Ադրբեջանի հասարակության համար ընդունելի լուծումը դա է, մեր հասարակության համար այն անընդունելի լուծում է։ Ես ցանկանում եմ լսել պաշտոնական դիրքորոշումը այդ հարցի շուրջ։ Մինչ այս պահը ես չեմ հանդիպել ձևակերպված, հստակ և պարզ ձևակերպում, թե ինչպես ենք մենք տեսնում խնդրի մեզ համար ընդունելի տարբերակը, ինչպես է համադրվելու այն թեզի հետ, որ պետք է հաշվի առնենք նաև ադրբեջանական ժողովրդի կարծիքը։

Политика 18:54 05/10/2019 Армения
Эксперт по геополитике Южного Кавказа Анжела Элибегова в беседе с корреспондентом Panorama.am коснулась провокаций ВС Азербайджана, их причин, действий, которые должна предпринять армянская сторона.
– ВС Азербайджана в последние дни активизировались на армяно-азербайджанской границе. Чем это, на Ваш взгляд, обусловлено?
– Последние 2 недели были очень насыщенными в плане происходящих событий: с речью в ООН выступил премьер-министр Армении, представив тезисы по Арцаху, 23 сентября в Нью-Йорке состоялась встреча министров иностранных дел Армении и Азербайджана, после чего в Ереване 1 октября прошло очередное заседание Высшего Евразийского экономического совета (ВЕЭС).
Активизация ВС Азербайджана и на линии соприкосновения арцахских и азербайджанских войск (предпринятая 22 сентября ВС Азербайджана попытка диверсии, уничтожение 25 сентября ПВО Армии обороны Республики Арцах азербайджанского беспилотника), и на армяно-азербайджанской государственной границе – в направлении Тавуша, обусловлена именно вышеупомянутыми событиями. Как правило, на фоне таких событий, происходящих в Армении или вокруг Армении, Азербайджан всегда обостряет ситуацию, идет на провокации, когда в Армении происходит международное событие. По этой части, по крайней мере, я не вижу ничего необычного.
В этом плане более примечательны заявления, прозвучавшие на заседании клуба «Валдай» в Сочи, а также предшествовавшие им заявление в ООН, заявление Минской группы ОБСЕ. Ситуацию здесь необходимо проанализировать более комплексно. Например, министр иностранных дел Российской Федерации Сергей Лавров 2 октября на сессии Международного дискуссионного клуба «Валдай» сказал: переговорный процесс на данный момент заторможен, заявления же сторон не способствуют позитивным сдвигам в процессе. Он также намекнул на недостаточную интенсивность процесса по обмену пленными. Считаю, что это в определенной степени было давлением на стороны, чтобы они ускорили этот процесс.
Второй намек заключался в том, что сейчас Россия не видит обострения ситуации, то есть Россия еще раз подчеркнула свою роль модератора.
– В результате стрельбы ВС Азербайджана один военнослужащий погиб, три человека получили ранения. Только пресс-секретарь министра обороны Армении заявил, что эти провокации не останутся без ответа. Считаете ли Вы реакцию армянской стороны удовлетворительной?
– Этим азербайджанским провокациям не дали надлежащей оценки ни Минская группа ОБСЕ, ни ОДКБ, ни какая-либо другая международная структура, в то время как в этом случае, исходя из милитаристских заявлений Баку, очевидно, а Азербайджан и не скрывает, что он не исключает военного решения проблемы и даже оно для него предпочтительнее.
В этом случае я ожидаю более жесткой позиции армянской стороны, занятие позиции представляющего претензии, но я увидела комментарии пресс-секретаря МИД Армении в связи с речью Алиева, заявлениями Лаврова, заявления некоторых депутатов, адресованные Алиеву, которые констатируют, что азербайджанская сторона на данный момент не готова к мирному процессу и предпочитает военное решение. Это ни для кого не новость, особенно когда азербайджанская сторона никогда не скрывала этого.
Мне хотелось бы услышать, что мы собираемся делать дальше, какие сценарии развития ситуации мы прогнозируем и какова наша позиция по этому вопросу. Если мы продолжаем настаивать, что Арцах – это Армения, и все тут, и что Армения будет вести переговоры с Азербайджаном, закрыв тему возвращения Арцаха за стол переговоров, то это об этом нужно сообщить общественности.
Если это не так, тогда нужно объяснить, какой логикой мы будем руководствоваться, как мы будем участвовать в переговорах, так как, насколько я понимаю, руководитель  Армении заявил, что у него нет мандата на переговоры, но международное сообщество и Минская группа ОБСЕ намекнули нам, что нужно начать реальные переговоры.
В этом случае должно быть объявлено, какова официальная позиция армянской стороны. Если настаивают, что решение должно быть приемлемым для населений Армении, Арцаха и Азербайджана – подчеркиваю, населения, а не народа, то каким является приемлемый вариант в представлении армянской стороны.  Несколько сложно представить, как можно достичь варианта, приемлемого и для нашего общества, и для общества Азербайджана, если позиции Армении и Азербайджана по урегулированию арцахской проблемы кардинально разные.
Алиев в Сочи ясно сказал: их позиция, что Арцах будет частью Азербайджана, не изменилась, указал, что они готовы к радикальным решениям в этом вопросе. Приемлемое решение для азербайджанского общества таково, для нашего общества это неприемлемое решение. Я хотела бы услышать официальную позицию по этому вопросу. До сих пор я не встречала четкой и простой формулировки того, как мы видим приемлемый для нас вариант решения проблемы, как он будет сочетаться с тезисом о том, что мы также должны учитывать мнение азербайджанского народа.