Հասարակություն 10:16 23/10/2019 Հայաստան
«Հետքի»՝ նախարարների աշխատավարձերի գաղտնի բարձրացման մասին հրապարակումից հետո փաստը դարձավ բուռն քննարկման առարկա սոցցանցերում։ Իհարկե, լրիվ սպասելի, մի սպիտակ խումբ պնդում էր, որ ճիշտ է բարձրացնել նախարարների աշխատավարձը։ Մյուս, ավելի մուգ գույնը հավանաբար, բերում էր «դեպքի» աբսուրդ ու ոչ ազնիվ լինելու փաստարկները։
Թոշակառուներ, ուսանողներ, գործազուրկներ, իրենց մասնագիտությամբ աշխատանքի հնարավորություն չունեցողներ, նախարար լինելուց ուշացածներ...  միթե՞ այս ամենի կողքին նոր իշխանությունը նոր բան չգտավ անելու, քան պարգևատրել ինքն իրեն։
Չգտավ։
Որոշ, ավելի պրագմատիկ խումբ պնդում էր, որ նախարարներին պիտի ավելի բարձր աշխատավարձ տան, որպեսզի չգնան այլ աշխատանքի։
Այդպես նաև դատավորների մասին աասում էին, որ՝ պիտի աշխատավարձը բարձրացնել, որ կաշառք չվերցնեն։ Ու նույն, սպիտակ մասսան այն ժամանակ էլ էր ծափ տալիս։
Կամ քաղաքապետ Կարեն Կարապետյանը երբ նեղացավ ու գնաց լավ աշխատավարձի հետևից, այդ նույն մարդիկ էին ախ ու վախ անում, թե՝ «սիմպո էր»։
Կարելի է իհարկե շատ օրինակ բերել նույն՝ հին ու նոր հիացմունքի, կարելի է էլի հարցադրումներ անել.  իբր որ հարցի լուծումը ապահովեցին իրենց կրթությամբ, որ հիմա էլ վախեցնեն, թե՝ կգնանք ուրիշ աշխատանքի։
Բայց այսքանի փոխարեն մեջբերենք հանդիպած ամենադիպուկ  գրառումներից մեկը. «Եթե մարզպետների աշխատավարձերը մրցունակ չլինեն, կադրերի հոսք կլինի ու նույն Արարատի մարզպետը կգնա ավելի բարձր աշխատավարձով Լակոստում կաշխատի»։

Из лучших о поднятии зарплат министрам в Армении
После публикации издания Hetq о тайном повышении зарплат министрам этот факт стал предметом для бурных обсуждений в армянском сегменте социальных сетей. Конечно, вполне ожидаемо, группа светлых настаивала, что повышение зарплаты министрам – верное решение. Другая же, более темного цвета, по всей вероятности, приводила аргументы в пользу абсурдности и нечестности «происшествия».
Пенсионеры, студенты, безработные, не имеющие возможности трудоустройства по специальности, опоздавшие занять кресло министра … неужели на фоне этого перечня новые власти не нашли ничего – кроме как наградить сами себя?
Не нашли.
Определенная, более прагматичная группа настаивала, что министрам должны выплачивать более высокую зарплату, чтобы они не переходили на другую работу.
Так и про судей говорили: нужно поднимать им зарплаты, чтобы они не брали взяток. И та же, светлая масса, и тогда аплодировала.
Или когда мэр Карен Карапетян обиделся и пошел за хорошей зарплатой, те же люди охали и ахали – мол «был симпотным».
Можно, конечно, привести много примеров – старого и нового восхищения, можно озвучивать еще вопросы: будто бы обеспечили решение вопроса своим образованием, а теперь вдруг испугались, что перейдут на другую работу.
Но вместо этого приведем одну из встретившихся самых метких записей: «Если зарплаты губернаторов не будут конкурентными, начнется утечка кадров и тот же губернатор Арарата пойдет за более высокую зарплату работать в Lacoste».