Մշակույթ 11:35 28/10/2019 Հայաստան
Այսօր հայ գեղանկարիչ, ազգային ռեալիստական բնանկարչության հիմնադիր Գևորգ Բաշինջաղյանի ծննդյան օրն է: Ծնվել է 1857թվականին  Սիղնաղում (Կախեթի մարզ, Վրաստան):
Գ. Բաշինջաղյանը հիմնականում ապրել և ստեղծագործել է Թիֆլիսում, իսկ 1899–1901 թթ-ին՝ Փարիզում: Թեև նա կյանքի մեծ մասը անցկացրել է Թիֆլիսում, իր աշխատանքներում գերակշռում են Հայաստանին նվիրված թեմաները։
Նրա` որպես մեծ հայրենասերի մասին հիացմունքով գրել է նաև Ավետիք Իսահակյանը, որ նրա հետ ծանոթացել էր 1896թվականին. «Մեր սերունդը զմայլված էր Բաշինջաղյանի գործերով, և մենք նրա ոչ մի ցուցահանդես բաց չէինք թողնում: Ես հետաքրքրությամբ էի լսում նշանավոր նկարչի պատմությունները: Ուր ասես, որ նա չի եղել` Եվրոպայում, Ռուսաստանում... հատկապես լավ գիտեր Իտալիան և Փարիզը: Հռոմի, Ֆլորենցիայի, Վենետիկի, Լուվրի գանձերը նրան լավ հայտնի էին: Նա պատմելու հատուկ տաղանդ ուներ: Հիշում եմ` ինչպես էր նկարագրում Զանգեզուրը, Ղարաբաղը և Անին. իսկական հայրենասեր էր»:
Բաշինջաղյանը շուրջ 1000 նկարի հեղինակ է, որոնց մեծ մասը բնանկար է: Նրա ստեղծագործության մեջ բնանկարչությունն ինքնուրույն ժանրի նշանակություն է ստացել: Բաշինջաղյանը խաղաղ բնության նկարիչ է. նրա արվեստին խորթ են փոթորկի, ալեկոծման տեսարանները: Նրա ստեղծագործություններում գերակշռում են Սևանն ու Արարատը պատկերող տեսարանները:
Բաշինջաղյանը նաև գրել է պատմվածքներ, նովելներ, պիեսներ, հոդվածներ՝ արվեստի ու գրականության վերաբերյալ, եռանդուն գործունեություն ծավալել Սայաթ-Նովայի տաղերի հավաքման և հրատարակման, նրա մահարձանի կառուցման, հայ ճարտարապետական կոթողների նորոգման համար:
Նա իր անհատական վախճանին պատրաստվում էր իբրև Նկարիչ: Ուսումնասիրում էր մեծն Սայաթ-Նովայի ստեղծագործությունը, հանդես էր գալիս որպես գրող և գրականագետ: Հաճախ այցելում էր Սբ. Գևորգ եկեղեցի և տեղ փնտրում գմբեթի տակ: 1925թ. հոկտեմբերի 3-ին վերջին անգամ հարազատներին հիշեցնում է իր թաղման տեղը` եկեղեցու գավթում, Սայաթ-Նովայի գերեզմանի կողքին. «Սեն Դընիից վատը չէ»: Նա մահացել է 1925 թվականի հոկտեմբերի 4-ին Թիֆլիսում:
«…մեծ բազմության մեջ նա աչքի էր ընկնում իր կիրթ շարժուձևով և փոքր-ինչ երազուն նայվածքով, ուստի և նրան տեսնողը ուրիշ բան չեր կարող ենթադրել, եթե ոչ միայն այն, որ այդ մարդը արվեստագետ է: … Այնքան պրոֆեսիան իր կնիքն էր դրել նրա վրա` նուրբ զգայնությունը, դիտող աչք և արտիստիկ մաներներ…»,- հատված Ս. Զորյանի «Հուշերի գրքից»՝ Գ. Բաշինջաղյանի մասին:
Անհատական ցուցահանդեսներ է ունեցել Թիֆլիսում (1883), նաև Ռուսաստանի հայաբնակ քաղաքներում, Փարիզում (1899, 1900) և այլուր։

Culture 12:27 28/10/2019 Armenia
Today, October 28, marks the 162nd birthday anniversary of renowned Armenian painter Gevorg Bashinjaghian.
Bashinjaghian was born in 1857 in a small town of Sighnaghi (Signagi) in eastern Georgian province of Kakheti, part of the Russian Empire at the time. His father, Zakar, died in 1872 during a trip to Persia, when he was 15. After finishing the local school, he was admitted to the Arts School. In 1878, Bashinjaghian moved to the Russian capital of St. Petersburg, where he became a student at the Imperial Academy of Arts a year later. Mikhail Clodt was one of his teachers. He graduated from the academy in 1883, also winning a silver medal for his Birch Grove.
He returned to his hometown Sighnaghi the same year and soon started to travel throughout the Caucasus: Lake Sevan, Yerevan, Ashtarak and the holy capital of the Armenian Church – Etchmiadzin, Georgia and the Northern Caucasus, which caused the artist to make a row of canvas of the local landscapes. During the next year, Bashinjaghian visited Italy and Switzerland, where he learnt about the classic European art and also saw the Alps. He later wrote that "the Alps are beautiful, but they cannot win your heart if you have seen the Caucasus."
He returned to Russia and settled in Tiflis (Tbilisi), the largest city of the Caucasus and the cultural center of Armenians of Russia. In 1890s Bashinjaghian had exhibitions in Moscow, Odessa, St. Petersburg and Novocherkassk. In 1897, he created a series of oil painting of Ani, the medieval Armenian capital of thousand churches. From 1899 to 1901, Bashinjaghian lived in Paris with his wife Ashkhen Katanian and their three children. In France, he made a trip throughout the country and created over 30 paintings. In 1923 Bashinjaghian became a member of the Armenian Artists' Society.
Bashinjaghian died on 4 October 1925 in Tiflis and was buried at the side of Sayat-Nova's tomb in the backyard of Saint George's Cathedral.
Exhibitions of Bashinjaghian's works were held in Yerevan, Moscow St. Petersburg and Riga, many of them in 1957-1958, in memory of the 100th anniversary of his birth. A street in Yerevan is named after him.
Bashinjaghian's best known works include Birch Grove (1883), Alazani Valley (1902), Ararat (1912). All are in the National Gallery of Armenia in Yerevan. His other works are kept in the Art Museum of Georgia, State Museum of Oriental Art and Tretyakov Gallery in Moscow.