Դաշնակահարուհի Եվա Գևորգյանը Հայաստանի քաղաքացիություն է ստացել
Ռուսաստանաբնակ դաշնակահարուհի, մի շարք մրցույթների դափնեկիր Եվա Գևորգյանը ստացել է Հայաստանի քաղաքացիություն։
«Հպարտությամբ տեղեկացնում ենք, որ ՀԱՖՆ-ի ջանքերով կազմակերպված «Երիտասարդ արտիստների ծրագրի» մասնակից, դաշնակահարուհի Եվա Գևորգյանը ստացավ ՀՀ քաղաքացիություն։ Շնորհավորում ենք և սպասում, որ նա առաջիկայում աշխարհի հանրահայտ բեմերում պատվով կներկայացնի Հայաստանը»,- գրված է Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի ֆեյսբուքյան էջում։
«Ես դարձա Հայաստանի քաղաքացի։ Ես անչափ երջանիկ են, որ հիմա ներկայացնելու եմ իմ երկու հարազատ երկրները»,- գրել  է Եվան։
Եվան սովորում է Մոսկվայի Պ.Չայկովսկու անվան պետական կոնսերվատորիային կից երաժշտական դպրոցում: Նա նվագում է 3 տարեկանից, մասնակցել է 15-ից ավելի միջազգային մրցույթների և փառատոների` մասնավորապես «Շոպեն» դաշնակահարների մանկապատանեկան միջազգային մրցույթին (Լեհաստան), «Չիտա դի Սան-Դոնա-դի-Պյավե» II միջազգային մրցույթին (Իտալիա), Բակուլովի անվան դաշնակահարների համառուսաստանյան մրցույթին (Եկատերինբուրգ), Clavi Cologne Piano Competition (Գերմանիա) և արժանացել բացառապես առաջին մրցանակների, Cleveland International Piano Competition-ում արժանացել է առաջին մրցանակին։ Այս տարի Cliburn International Junior Piano Competition-ում գրավել է երկրորդ տեղը։

Culture 10:36 16/11/2019 Armenia
15-year-old Russian-Armenian pianist Eva Gevorgyan, a participant of numerous competitions and festivals, the laureate of world famous competitions, obtained Armenian citizenship, Panorama.am learn t from the Armenian National Philharmonic Orchestra (ANPO).
According to the source, Eva has recently performed with the ANPO in the frames of "Young Artists Program" and obtained Armenian citizenship. “We look forward to seeing her on international staged ing Armenia,” the Orchestra said a in a statement.
“I became a citizen of the Republic of Armenia and am very happy to have the chance to ”
represent the two mother countries all over the world!” Eva wrote on het Facebook page.
Eva is studying at the music school under the Moscow State Tchaikovsky Conservatory. She has been playing the piano since 3 years of age. Eva has been taking part in international music competitions and festivals since she was 15 years old.
According to the experts, Eva does not simply play; she strives to convey the music to the audience in its full depth and beauty.