Կրթություն, գիտություն 18:54 26/12/2019 Արցախ
Արցախի Հանրապետության Նախագահի նստավայրում դեկտեմբերի 26-ին տեղի է ունեցել 2019 թվականին միջազգային եւ հայրենական հարթակներում բարձր արդյունքներ արձանագրած Արցախի մարզիկների ու մարզիչներիպարգեւատրման հանդիսավոր արարողություն:Այս մասին տեղեկանում ենք Արցախի նախագահի պաշտոնական կայք էջից:
Իր ելույթում Նախագահ Սահակյանը նշել է, որ 2019 թվականին Արցախի մարզիկները լուրջ հաջողությունների են հասել՝ դառնալով աշխարհի, Եվրոպայի եւ Հայաստանի Հանրապետության տարբեր առաջնություններում հաղթողներ ու մրցանակակիրներ:
«Բոլոր այս հաղթանակները եւ գոհացուցիչ են, եւ պարտավորեցնող: Գոհացուցիչ են այն առումով, որ հաղթանակները վկայում են մեր երիտասարդների բարձր ֆիզիկական պատրաստվածության, հաղթանակի հասնելու հաստատակամության, ամուր ոգու, նրանց եւ, անկասկած, նրանց մարզիչների քրտնաջան ու արդյունավետ աշխատանքի մասին: Պարտավորեցնող են, որովհետեւ անհրաժեշտ է ոչ միայն պահպանել սահմանված նշաձողը, այլ նաեւ հետեւողականորեն կատարելագործել մասնագիտական վարպետությունը: Համոզված եմ, որ դուք ի վիճակի եք դա անել: Համոզված եմ, որովհետեւ ձեր կողմից գրանցված արդյունքները վկայում են, որ դուք աշխատասեր եք, համառ, երբեւիցե չեք խուսափում դժվարություններից եւ ամենայն պատասխանատվությամբ եք վերաբերվում ձեր առջեւ ծառացած խնդիրների լուծմանը»,- ընդգծել է իր ելույթում Բակո Սահակյանը:
Հանդիսավոր արարողության ժամանակ Նախագահ Սահակյանը Ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի զարգացման, մարզական հերթափոխի պատրաստման գործում ունեցած ավանդի համար ոլորտի մի խումբ ներկայացուցիչների հանձնել է ԼՂՀ վաստակավոր մանկավարժի, Ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի վաստակավոր գործչի եւ Վաստակավոր մարզչի կոչումների վկայականները:
Երկրի ղեկավարն ի սրտե շնորհավորել է միջոցառման մասնակիցներին գալիք Ամանորի եւ Սուրբ Ծննդյան տոների կապակցությամբ՝ մաղթելով նրանց քաջառողջություն, երջանկություն ու ամենայն բարիք, մեր հայրենիքին եւ ժողովրդին՝ խաղաղություն ու բարեկեցություն:

Politics 20:20 26/12/2019 NKR
A solemn ceremony of awarding Artsakh athletes and coaches who achieved outstanding results in various international and national platforms in the passing year took place in the Artsakh Republic President's Residence.
As the Information Department at the President’s Office reported, in his speech President Sahakyan noted that in 2019 Artsakh sportsmen achieved serious success becoming prize-winners of various world, European and Armenian championships.
"All these victories are both inspiring and binding. They are inspiring as the victories testify high physical preparedness level, determination to win and strong spirit of our youth as well painstaking and efficient work of our young people and their coaches. They are binding, because it is necessary not only maintain the defined bar, but also consistently improve professional skills. I am confident that you are able to do it. I am convinced as the results registered show that you are diligent and persistent, never avoid difficulties and take the utmost responsibility for the solution of the problems you face", Bako Sahakyan emphasized in his speech.
During the solemn ceremony President Sahakyan handed in certificates of the NKR Honored Pedagogue, Honored Worker of Physical Culture and Sports well as the Honored Trainer to a group of the sphere representatives for their contribution to the development of physical culture and sports, preparation of the sport shift.
The Head of the State cordially congratulated the participants of the event on the coming New Year and Christmas holidays, wishing them robust health, happiness and all the best, peace and prosperity to our Fatherland and people.