Առողջություն 14:13 24/02/2020 Հայաստան
Մի քանի շաբաթ առաջ, երբ Չինաստանում կորոնավիրուսի վարակի ու մահվան դեպքերի շուրջ աղմուկը դեռ նոր էր, Երևանի փողոցներում հաճախ կարելի էր տեսնել բժշկական դիմակներ կրող մարդկանց։ Հիմա դիմակավորները հազվադեպ են։ Դեղատներում դիմակ չեք գտնի։
Panorama.am-ը մարդկանց ահազանգերի հետքերով եղավ մայրաքաղաքի դեղատներում։ Որևէ մեկում դիմակ չկար։
Շենգավիթում գործող դեղատներից մեկում աշխատակիցն ասաց՝ չունեն արդեն երկար ժամանակ, վերջին մեկ տուփը, որի մեջ եղել է 50 դիմակ, ամբողջությամբ գնել են չինացիներ։ Այստեղ խոստովանեցին՝ դիմակների նվազմանը զուգահեռ մի քանի տասնյակ դրամով աճել է դրանց գինը։
«Մեկ ամսից ավելի է դիմակ չկա։ Չինաստանից էինք ստանում, հիմա չեն վաճառում»,-ասացին Մաշտոցի պողոտայում գործող դեղատներից մեկում։
Նույն պողոտայում գործող «Ուրարտու» խանութում տեղակայված դեղատնից հայտնեցին՝ երեկ է սպառվել, վաղը դիմակ կունենան։ Խոստմանը դժվար է հավատել, բայց վաղը կստուգենք։
«Նատալի ֆարմ»-ը ցանցում 124 դեղատուն ունի։ Panorama.am-ի հետ զրույցում հայտնեցին՝ միայն Արտաշատ քաղաքի դեղատանն ունեն չորս դիմակ, Աբովյանում՝ երկու դիմակ։ Մնացած խանութներում չկա։ Ներկրել են չինական եռաշերտ դիմակներ, տուփում 50 հատ, վաճառել են 1300 դրամով։ Հավատացրին՝ ընթացքում գինը չի բարձրացել։
«Ալֆա-Ֆարմ»-ից հայտնեցին՝ պահեստում դիմակ չունեն, թե երբ կլինի՝ չեն կարող ասել։
9-11-ում էլ ասացին՝ չունեն, չեն կարող ասել, թե երբ կունենան։
Նման դեֆեցիտի պայմաններում որտեղի՞ց են դիմակ ձեռք բերում բժշկական կենտրոններում։ «Էրեբունի» ԲԿ-ից ասացին՝ իրենք կատարում են մեծածավալ գնումներ, այս պահին էլ պահեստում դիմակներ ունեն։
Հայաստան դիմակները բացառապես ներկրվել են, Առողջապահության նախարարությունից Panorama.am-ին ասացին՝ տեղական արտադրող չկա։
Չինաստանից դիմակների ներկրմամբ զբաղվող «Մեդպրո» ՍՊԸ տնօրեն Արտավազդ Օհանյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց, վերջին խմբաքանակն ընկերությունը ներկրել է նախորդ տարվա սեպտեմբերի-հոկտեմբեր ամիսներին։ Իմանալով հայաստանյան շուկայում դիմակի պահանջարկը՝ նախորդ տարի էլ չեն պատվիրել։ Ներկրողի խոսքով, իր ընկերությունն անցած տարիներին միջին հաշվով տարեկան ներկրել է 500-700 հազար դիմակ։
«Ներկրողներ շատ կան, բայց մենք գիտենք դրա պահանջարկը։ Նման ֆորսմաժոր ոչ մեկ չէր սպասում»,-ասաց նա։
Գործարարը մանրամասնում է՝ դիմակները Հայաստան բերվել են հիմնականում Չինաստանից։ Քանի որ հունվարի 15-ից փետրվարի 3-ը Չինաստանում նշում են Նոր տարին ու այդ երկրում եղել են ոչ աշխատանքային օրեր, արտադրություն չի իրականացվել։ Հետագայում պայմանավորված կորոնավիրուսի վարակի տարածմամբ ու մահվան դեպքերի ավելացմամբ, ոչ աշխատանքային օրերը երկարացվել են նախ մինչև փետրվարի 9-ը, ապա՝ փետրվարի 15-ը, ավելի ուշ՝ փետրվարի 23-ը։ Դիմակներ արտադրող ընկերություններն աշխատում են միայն ներքին շուկայի համար, արտահանում հնարավոր չէ։
Հնարավո՞ր չէ այլ շուկաներից կազմակերպել արագ ներմուծումներ։ Գործարարի խոսքով, արագ կազմակերպելու համար դիմակներ պետք է բերվեն հարևան երկրներից՝ Իրանից, Թուրքիայից, Ռուսաստանից։ Վրաստանում բժշկական դիմակի արտադրություն չի իրականացվում։
«Բայց հիմա ոչ միայն մեր տարածաշրջանի, այլև ամբողջ աշխարհի արտադրող ընկերությունները դիմակներն ուղարկում են Չինաստան, քանի որ այնտեղ երկար ժամանակ չի արտադրվել, իսկ պահանջարկն էլ մեծ է։ Չինաստանում մեկ տուփ դիմակը հասել է մինչև 50 դոլարի։  Արտադրողները 3-4 ամսվա կտրվածքով պատվերներ ունեն, չեն կարող նոր պատվեր ընդունել։ Արտադրված ողջ խմբաքանակն ուղարկվում է Չինաստան»,-ասաց ներկրող ընկերության տնօրենը։
Դիմակի ներկրում այս օրերին հնարավոր է, եթե որևէ ընկերություն պատվերն արել է դեկտեմբերին։ Նավով բեռները Չինաստանից Հայաստան հասնում են 2-2.5 ամսվա ընթացքում։
«Բայց չեմ կարծում, որ դա կլինի մեծ խմբաքանակ»,- ասաց Ա. Օհանյանը։
Ստացվում է՝ ամիսներ շարունակ դիմակի դեֆիցիտը Հայաստանում պահպանվելու է այն պարագայում, երբ հարևան Իրանում էլ վարակի ու դրա հետևանքով մահվան դեպքեր կան։
Այս իրավիճակում խիստ ուշագրավ է առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանի հայտարարությունը, թե  նախարարությունն ու նրա ենթակայությամբ գործող մարմինենրն ունեն բավարար մասնագիտական և տեխնիկական ներուժ վարակիչ հիվանդություններին համարժեք արձագանք տալու համար։
Ստեղծված իրավիճակում մնում է հույսը դնել դիմակ պատրաստելու սեփական հմտության վրա։
Կարելի է թեկուզ այս եղանակով՝ վերցնել բամբակե կտոր, բաժանել շերտերի, ապա դրանք ամրացնել իրար, որքան շատ են շերտերը, այնքան արդյունավետ է դիմակը, այնուհետև  կապիչներ ամրացնել։ Դիմակը կարելի է պատրաստել նաև մառլյայով։ Դրանք կարելի է լվանալ օրվա մեջ մեկ անգամ, արդուկով ախտահանել մի քանի ժամը մեկ։

Здоровье 16:08 24/02/2020 Армения
Несколько недель назад, когда только в Китае поднялась шумиха вокруг случаев заражения и смерти от коронавируса нового типа, на улицах Еревана часто можно было встретить людей в медицинских масках. Сейчас это явление редкое. В аптеках вы не найдете масок.
Корреспондент Panorama.am по следам сообщений людей побывал в ряде аптек столицы Армении. Ни в одной из них не было медицинских масок.
В одной из действующих в ереванском административном районе Шенгавит аптеке сотрудник сказал, что масок нет уже долгое время, последняя коробка, в которой было 50 масок, полностью была куплена китайскими туристами. Здесь признались, что параллельно с сокращением числа медицинских масок на несколько десятков драмов повысилась цена на маски.
«Уже больше месяца нет масок. Из Китая не получаем, сейчас они не продают», – ответили в одной из аптек на проспекте Маштоца.
Из расположенной в магазине «Урарту» аптеки сообщили, что медицинские маски у них закончились ещё вчера, завтра уже будет получена новая партия масок. С трудом можно поверить обещанию, но, завтра проверим.
В сети аптек «Натали фарм» действует 124 аптеки. В беседе с корреспондентом Panorama.am из «Натали фарм» сообщили, что только в аптеке города Арташат в наличии 4 маски, в Абовяне – 2. В остальных аптеках нет. Они импортируют трехслойные китайские маски, в каждой коробке по 50 масок, продаются по 1300 драмов. Заверили, что за этот период цена на маски не повысится.
Из сети аптек «Альфа-Фарм» сообщили, что на складе масок в наличии нет, когда они вновь будут в наличии – сказать не могут.
В службе «911» также сказали, что масок нет, и не могут сказать, когда они будут получены.
На вопрос, откуда маски приобретают в медицинских учреждениях в условиях такого дефицита, из Медцентра «Эребуни» сообщили, что они делают оптовые закупки, и в данный момент также у них имеются медицинские маски на складе.
Медицинские маски импортировались в Армению, в министерстве здравоохранения РА корреспонденту Panorama.am сообщили, что местного производителя масок нет.
Директор занимающейся импортом масок из Китая ООО «Медпро» Артавазд Оганян в беседе с  корреспондентом Panorama.am сообщил, что последняя партия медицинских масок была импортирована в сентябре-октябре прошлого года. С учетом спроса медицинских масок на армянском рынке, компания не заказала их в прошлом году. По словам импортера, данная компания в среднем ежегодно импортировала около 500-700 тысяч масок.
«Много импортеров, но мы знаем спрос на маски. Никто не ждал такого форс-мажора», – отметили из компании.
Предприниматель поясняет, маски в основном импортируются из Китая. Поскольку с 15 января по 3 февраля в Китае отмечают Новый год и это были нерабочие дни в данной стране, производство масок было остановлено. В дальнейшем в связи с распространением коронавируса и увеличением числа случаев смерти, нерабочие дни были продлены сначала до 9 февраля, затем – до 15 февраля, а потом до 23 февраля. Компании-производители масок работают только для внутреннего рынка, экспорт невозможен.
На вопрос, невозможно ли организовать быстрые поставки из других стран, предприниматель ответил, что для быстрой организации поставок маски должны быть привезены из соседних стран: Ирана, Турции, а также России. В соседней Грузии не производят медицинских масок.
«Но сейчас не только для всего нашего региона, но и компании-производители по всему миру отправляют маски в Китай, поскольку там долгое время не производили маски, а спрос – высокий. В Китае стоимость на одну упаковку масок составляет примерно 50 долларов. У производителей заказы на 3-4 месяца вперед, не могут принять новые заказы. А произведенная партия отправляется в Китай», – отметил директор компании-импортера.
Импорт медицинских масок в эти дни возможен, если компания сделала заказ в декабре, поскольку грузы на корабле доставляются из Китая в Армению в течение 2-2,5 месяцев.
«Но не думаю, что речь идет о крупной партии масок», – отметил А. Оганян.
Выходит, дефицит масок в Армении сохраняется в том случае, когда в соседнем зафиксированы случаи смерти Иране от коронавируса.
В данной ситуации примечательно заявление министра здравоохранения Армении Арсена Торосяна, что министерство и действующие при ведомстве органы обладают достаточным профессиональным и техническим потенциалом для соразмерного ответа на инфекционные заболевания.
В сложившейся ситуации остается лишь полагаться на собственные навыки по созданию масок.
Можно таким образом сделать маску: взять небольшой слой ваты, с обеих сторон марлю загибают по всей длине, накладывая на вату, оставшиеся по длине марли концы разрезают на 25-30 см с каждой стороны для завязывания. Допускается обшивание концов. Термическую обработку марлевых масок (проглаживание горячим утюгом) проводят каждые 3-4 часа, ватно-марлевых – 5-6 часов. Стирают один раз в сутки, стараясь не нарушать направление нити (для ватно-марлевых масок).