Տնտեսություն 17:45 02/03/2020 Հայաստան
ԱՄՆ-ի մայրաքաղաք Վաշինգտոնի Ֆրիըր (Freer Gallery) պատկերասրահում փետրվարի 29-ին «Երախտիքի խոսք Փարաջանովին» միջոցառմամբ մեկնարկել է «Հայկական Ոդիսականը․ Նռան գույնը» փառատոնը։ Կարևորելով հայ մշակույթի ներկայացվածությունը արտերկրում` Ամերիաբանկը հանդես է գալիս որպես փառատոնի Գլխավոր կորպորատիվ հովանավոր:
Փառատոնն իրականացվում է PostClassical Ensemble-ի և ԱՄՆ-ում Հայաստանի դեսպանության կողմից:Փառատոնն իր մեջ ներառում է ֆիլմերի ցուցադրումներ և համերգային ծրագրեր։
Փառատոնի գլխավոր միջոցառումը տեղի կունենա Վաշինգտոնի Ազգային տաճարում  մարտի 4-ին ժամը 19։30։ Համերգի ընթացքում ելույթներով հանդես կգան մեծանուն դուդուկահար Ջիվան Գասպարյանը, Ջիվան Գասպարյան կրտսերը, հանրահայտ թավջութակահար Նարեկ Հախնազարյանը, PostClassical Ensemble-ը Անխել Հիլ-Օրդոնեսի ղեկավարությամբ կկատարի հայտնի կոմպոզիտոր Վաչե Շարաֆյանի՝ հատուկ այս համերգի համար գրված ստեղծագործությունը։
Համերգը կուղեկցվի սիրիահայ նկարիչ Գևորգ Մուրադի մուլտիմեդիա նկարազարդումներով։ Միջոցառումներին Հայաստանից Վաշինգտոնում ներկա կլինեն մշակութային, հասարակական և քաղաքական գործիչներ:
Փառատոնն ավարտվելու է մարտի 14-ին Վաշինգտոնի Ազգային պատկերասրահում՝ անվանի ամերիկահայ ռեժիսոր Ռուբեն Մամուլյանին նվիրված ֆիլմերի ցուցադրությամբ:

Общество 18:30 02/03/2020 В мире
29 февраля в галерее Фрира в столице США Вашингтоне стартовал фестиваль «Армянская одиссея: цвет граната», который открылся с мероприятия «Дань памяти Сергею Параджанову».
Придавая большое значение распространению армянской культуры за границей, Америабанк выступает в качестве генерального корпоративного спонсора фестиваля. Фестиваль осуществляется музыкальным коллективом PostClassical Ensemble и посольством Армении в США.
В программу фестиваля входят показ фильмов и концертные выступления. Главное мероприятие фестиваля пройдет в Национальном кафедральном соборе Вашингтона.
4 марта на концерте выступят легендарный мастер игры на дудуке Дживан Гаспарян, Дживан Гаспарян младший, известный виолончелист Нарек Ахназарян. Музыкальный коллектив PostClassical Ensemble под руководством Анхеля Хил-Ордонеса сыграет произведение известного композитора Ваче Шарафяна, специально написанное для этого мероприятия.
Концерт будет сопровождаться мультимедийными иллюстрациями художника сирийского происхождения Геворга Мурада. Мероприятия в Вашингтоне посетят культурные, общественные и политические деятели из Армении.
Фестиваль завершится 14 марта в Национальной галерее Вашингтона показом фильмов, посвященных памяти великого американского режиссера армянского происхождения Рубена Мамуляна.