Տնտեսություն 17:45 02/03/2020 Հայաստան
ԱՄՆ-ի մայրաքաղաք Վաշինգտոնի Ֆրիըր (Freer Gallery) պատկերասրահում փետրվարի 29-ին «Երախտիքի խոսք Փարաջանովին» միջոցառմամբ մեկնարկել է «Հայկական Ոդիսականը․ Նռան գույնը» փառատոնը։ Կարևորելով հայ մշակույթի ներկայացվածությունը արտերկրում` Ամերիաբանկը հանդես է գալիս որպես փառատոնի Գլխավոր կորպորատիվ հովանավոր:
Փառատոնն իրականացվում է PostClassical Ensemble-ի և ԱՄՆ-ում Հայաստանի դեսպանության կողմից:Փառատոնն իր մեջ ներառում է ֆիլմերի ցուցադրումներ և համերգային ծրագրեր։
Փառատոնի գլխավոր միջոցառումը տեղի կունենա Վաշինգտոնի Ազգային տաճարում  մարտի 4-ին ժամը 19։30։ Համերգի ընթացքում ելույթներով հանդես կգան մեծանուն դուդուկահար Ջիվան Գասպարյանը, Ջիվան Գասպարյան կրտսերը, հանրահայտ թավջութակահար Նարեկ Հախնազարյանը, PostClassical Ensemble-ը Անխել Հիլ-Օրդոնեսի ղեկավարությամբ կկատարի հայտնի կոմպոզիտոր Վաչե Շարաֆյանի՝ հատուկ այս համերգի համար գրված ստեղծագործությունը։
Համերգը կուղեկցվի սիրիահայ նկարիչ Գևորգ Մուրադի մուլտիմեդիա նկարազարդումներով։ Միջոցառումներին Հայաստանից Վաշինգտոնում ներկա կլինեն մշակութային, հասարակական և քաղաքական գործիչներ:
Փառատոնն ավարտվելու է մարտի 14-ին Վաշինգտոնի Ազգային պատկերասրահում՝ անվանի ամերիկահայ ռեժիսոր Ռուբեն Մամուլյանին նվիրված ֆիլմերի ցուցադրությամբ:

Economy 20:30 02/03/2020 Armenia
Ameriabank as a promoter of Armenian culture: Launch of “An Armenian Odyssey: The Color of Pomegranates” festival
“An Armenian Odyssey: The Color of Pomegranates” festival was launched in Freer Gallery, Washington, DC on February 29 with “A Tribute to Sergei Parajanov” event. Advocating for dissemination of Armenian culture abroad, Ameriabank acts as the Main Corporate Sponsor of the festival. The Armenian Festival is produced by PostClassical Ensemble and the Embassy of Armenia to the USA.
As the Bank reported in a press statement, the program includes Armenian movie screenings and concert programs.
The central event of the Festival is scheduled on March 4, at 7.30pm at Washington National Cathedral.
Jivan Gasparyan, the legendary duduk virtuoso, along with Jivan Gasparyan Jr, and, world-renowned cellist, Narek Hakhnazarian will perform. PostClassical Ensemble, conducted by Angel Gil-Ordonez, will also perform a world premiere piece composed specially for this event by the eminent composer Vache Sharafyan. Kevork Mourad, a Syrian-Armenian artist, will illustrate in real-time to the music. The events in Washington will be attended by cultural, public and political figures from Armenia.
The festival will be closed on March 14 at the National Gallery of Art with screening as a tribute to Rouben Mamoulian, famous Armenian-American film and theater director.