Տնտեսություն 11:48 03/04/2020 Հայաստան
ԱՆ խնդրանքով Համաշխարհային բանկը 3 մլն դոլար է տրամադրում Հայաստանին՝ կորոնավիրուս համավարակի դեմ պայքարում
Առողջապահության նախարարության խնդրանքով Համաշխարհային բանկը 3 միլիոն դոլար է հատկացրել Հայաստանին՝ կորոնավիրուսի հաստատված ախտորոշմամբ անձանց ինտենսիվ թերապիայի համար անհրաժեշտ սարքավորումների ու պարագաների ձեռքբերման հրատապ կարիքները բավարարելու համար։
ՀԲ տարածած մամուլի հաղորդագրության համաձայն, այս միջոցները կօգնեն «Հիվանդությունների կանխարգելումն և վերահսկում» ընթացիկ ծրագրի  շրջանակներում ձեռք բերել թոքերի արհեստական օդափոխության  50 սարք՝ 1.35 միլիոն դոլար արժողությամբ։
Գնումը կիրականացվի արտակարգ իրավիճակներում Համաշխարհային բանկի արագացված ընթացակարգերի կիրառմամբ։
Համաշխարհային բանկի տրամադրած նեղ մասնագիտական փորձագիտության շնորհիվ կատարվել է շուկայի արագ վերլուծություն՝ բուժսարքավորումների գլոբալ առաջարկի խիստ կրճատման և աճող գների պայմաններում «արժեք փողի դիմաց» սկզբունքն ապահովելու նպատակով։
Արդյունքում Հայաստանի առողջապահական համակարգը կզինվի լրացուցիչ բարձրորակ սարքերով, որոնք անհրաժեշտ են կորոնավիրուսային հիվանդության ավելացող հաստատված դեպքերի բուժման համար։
Նշվում է, որ Համաշխարհային բանկի խումբը գործողության մեջ է դնում 14 միլիարդ դոլար արժողությամբ արագ արձագանքման փաթեթ՝ զարգացող երկրներում COVID-19-ի նկատմամբ հակազդումն ուժեղացնելու և վերականգնման փուլի հասնելու ընթացքը կրճատելու նպատակով։ Անմիջական հակազդումը ներառում է ֆինանսավորում, քաղաքականության մասով խորհրդատվություն և տեխնիկական աջակցություն, որը երկրներին կօգնի հաղթահարել համավարակի առողջապահական և տնտեսական հետևանքները։

Economy 13:10 03/04/2020 Armenia
In response to the rapid spread of the COVID-19 pandemic globally, and recently in Armenia, the World Bank is supporting the government’s response to protect its people amid the coronavirus outbreak.
At the request of the Armenian Ministry of Health, the World Bank has allocated $3 million to address the country’s urgent needs for equipment and supplies needed for the intensive care of people with a confirmed COVID-19 diagnosis. These funds are supporting the procurement of 50 artificial pulmonary ventilation (APV) devices worth $1.35 million under the ongoing Disease Prevention and Control Project (DPCP), the bank said in a press release.
This procurement became possible due to the application of the streamlined procedures of the World Bank in emergency situations. The technical expertise provided by the World Bank helped to carry out rapid market analysis to ensure value for money amid acute shortages in global supply of medical equipment and increasing prices. As a result, Armenia’s health system will be equipped with additional high-quality devices necessary for treating an increasing number of confirmed COVID-19 cases.
The World Bank Group is rolling out a $14 billion fast-track package to strengthen the COVID-19 response in developing countries and shorten the time to recovery. The immediate response includes financing, policy advice and technical assistance to help countries cope with the health and economic impacts of the pandemic.