Իրավունք 13:57 13/04/2020 Հայաստան
Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանական թիմը տեղեկություն չի ստացել Աննա Դանիբեկյանի կողմից գործի քննությունից հրաժարվելու մասին
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի Փաստաբանական թիմը Երևանի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի աշխատակազմից որևէ տեղեկություն չի ստացել այն մասին, թե դատավոր Աննա Դանիբեկյանը հրաժարվել է սահմանադրական կարգի ենթադրյալ տապալման վերաբերյալ գործի քննությունից։ Նման հայտարարություն է տարածել  փաստաբանական թիմը։
Աղբյուրը նշում է, որ մի քանի շաբաթ շարունակ փաստաբանները փորձել են ճշտել, թե երբ Աննա Դանիբեկյանը կկարողանա աշխատանքի ներկայանալ և դատական նիստեր գումարել։ Նախորդ շաբաթվա վերջում հայտնի է դարձել, որ դատավորը անաշխատունակության թերթիկ է ներկայացրել, որի ժամկետը լրանում է ապրիլի 16-ին։ Ըստ դատարանի աշխատակազմի՝ մինչ օրս թերթիկի երկարացման դիմում չի ներկայացվել։
Դատավոր Աննա Դանիբեկյանի նախագահությամբ վերջին դատական նիստը տեղի է ունեցել ս․թ․ մարտի 10-ին։ Իսկ մարտի 17-ին դատարանը պետք է քններ Ռ․ Քոչարյանի խափանման միջոց կալանքը անձնական երաշխավորությամբ փոխարինելու միջնորդությունը։ Սակայն մինչ օրս դատական նիստ չի եղել։
Պաշտպանական կողմը գրություններով դիմել է ՄԻՊ-ին և ԲԴԽ-ին՝ բարձրացնելով երկրում առկա կորոնավիրուսային վարակով պաիմանավորված՝ Ռոբերտ Քոչարյանի ռիսկային գոտում գտնվելու հարցը։ ՄԻՊ-ը համակարծիք է եղել, որ բարձրացված հարցը ոչ լիարժեք իրավակարգավորումների արդյունք է և համապատասխան գրությունով դիմել է ԲԴԽ՝ պաշտոնական դիրքորոշումը պարզելու համար:
Փաստաբանների կողմից նաև մի շարք հայցադիմումներ են ներկայացվել՝ պահանջելով կանխել իրավունքները խախտող գործողությունները, մասնավորապես՝ անմարդկային վերաբերմունքը և խոշտանգումները Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ:

Право 15:50 13/04/2020 Армения
Команда адвокатов второго президента Армении Роберта Кочаряна не получала из аппарата суда первой инстанции общей юрисдикции каких-либо сведений о том, что судья Анна Данибекян отказалась от рассмотрения дела о предполагаемом свержении конституционного строя. Об этом говорится в распространенном адвокатами заявлении.
Согласно информации, адвокаты в течение нескольких недель пытались уточнить, когда Анна Данибекян сможет явиться на работу и созвать судебное заседание. В конце прошлой недели стало известно, что судья представила бюллетень о нетрудоспособности, срок которого истекает 16 апреля. Согласно аппарату суда, по сей день заявление о продлении срока больничного листа не подано.
Последнее судебное заседание под председательством судьи Анны Данибекян состоялось 10 марта с.г.  А 17 марта суд должен был рассмотреть ходатайство о замене меры пресечения в отношении Роберта Кочаряна под личное поручительство, однако до сих пор судебное заседание не было проведено.
Команда адвокатов обратилась с письмами к Защитнику прав человека Армении и Высшему судебному совету РА, представив, что в связи с распространением коронавируса нового типа Роберт Кочарян находится в группе риска, однако до сих пор остается в Уголовно-исполнительном учреждении.
Омбудсмен сообщил, что разделяет мнение, что поднятый вопрос является результатом неполноценного правового регулирования. Учитывая важность поднятого Вами вопроса и принимая за основу конституционную функцию защитника прав человека в вопросе усовершенствования законодательства, подготавливается письмо в Высший Судебный Совет для выяснения официальной позиции», – отмечалось в ответе Омбудсмена.
Адвокаты подали также ряд исков с требованием пресечь действия, которые приводят к нарушению прав, в частности, бесчеловечное обращение и пытки в отношении Роберта Кочаряна.