Տնտեսություն 14:24 24/04/2020 Աշխարհում
Ryanair-ը կարող է ձմեռվա սեզոնին աշխատանքից հեռացնել աշխատակազմի 10-20 տոկոսին, քանի որ այն ավելի քիչ թռիչքներ կկատարի կորոնավիրուսային ճգնաժամի պատճառով: Այս մասին, ինչպես գրում է Reuters-ը, ասել է գործադիր տնօրեն Մայքլ Օ՛Լիրին։
Նշելով ձմեռային սեզոնին թռիչքների 20-30 տոկոս անկման մասին, Օ՛Լիրին ասել է, որ պակաս աշխատակազմի կարիք կլինի։
«Կարծում եմ, որ ձմռանը 10-20 տոկոսով աշխատատեղերի կրճատումը գրեթե անխուսափելի է։ Ուղևորները կվերադառնան, բայց դրա համար ժամանակ կպահանջվի», - ասել է նա:
Գործադիր տնօրենը նշել է, որ հնարավոր է նաև լինի աշխարհում վարակի երկրորդ ալիք։
Երբ սահամանափակումներն ավարտվեն, օդանավակայանները և ինքնաթիռները պետք է ապահովեն սոցիալական հեռավորության և պաշտպանիչ հանդերձանքի կանոններ:
Օ՛Լիրին սատարել է հակավիրուսային միջոցառումներին, սակայն մերժել է ինքնաթիռների մեկ երրորդը դատարկ թռչելու կոչերը:

Ryanair may cut 10-20% of jobs in winter season, CEO tells German paper
Ryanair (RYA.I) may have to lay off 10-20% of staff in the winter season as it will operate fewer flights due to the coronavirus crisis, Chief Executive Michael O’Leary said in a newspaper interview published on Friday, according to Reuters.
Citing an expected drop in flights by 20-30% in the winter schedule, O’Leary told German business daily Handelsblatt that fewer staff would be required.
“I think that job reductions by 10-20% in winter are almost inevitable,” he said. “Passengers will return, but it will take time.”
There could also be a second wave of worldwide infections, he said.
When lockdowns end, airports and planes will have to ensure rules on social distancing and protective gear. O’Leary has backed anti-virus measures but rejected calls for planes to fly one-third empty.