G20- ի առաջնորդների տեսակոնֆերանսը հետաձգվել է Չինաստանի և ԱՄՆ-ի միջև տարաձայնությունների պատճառով
G20- ի առաջնորդների մասնակցությամբ երկրորդ տեսակոնֆերանսը, որը պետք է տեղի ունենար ուրբաթ օրը, չեղարկվեց Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) դերի վերաբերյալ Չինաստանի և ԱՄՆ-ի միջև ծագած տարաձայնությունների պատճառով: Ինչպես գրում է  ՏԱՍՍ-ը, այդ  մասին շաբաթ օրը հայտարարել է հոնկոնգյան South China Morning Post թերթը ՝ վկայակոչելով իր աղբյուրին, որը մասնակցել է այդ միջոցառման նախապատրաստմանը:
Ըստ պարբերականի՝ ԱՄՆ-ը պնդել էր, որ ԱՀԿ-ն զեկուցի COVID-19- ի բռնկման դեմ իր գործողությունների մասին, որը սկսվել էր Չինաստանում և հանգեցրել է համաճարակի: Պեկինը կտրականապես հրաժարվել է քննարկել կազմակերպության գործունեությունը հետաքննելու Վաշինգտոնի առաջարկությունը:
«Այսպիսով, համաժողովը հետաձգվել է վերջին պահին»,- ասել է աղբյուրը: Նա չբացառեց, որ գագաթնաժողովը, այնուամենայնիվ, տեղի կունենա մոտ ապագայում, եթե կողմերը գան փոխզիջման և վերջնական կոմյունիկեում պայմանավորվեն ԱՀԿ-ի վերաբերյալ քննարկումների մասին:
Տեսակոնֆերանսի մասին, որոին մասնակցելու էին Չինաստանի նախագահ Սի Ցզինպինը և ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը, չէր տեղեկացվել Սաուդյան Արաբիան՝որը նախագահում է  G20- ում: Ըստ թերթի, G20- ի քարտուղարությունը դեռ չի մեկնաբանել այս իրադարձությունը:

Экономика 11:53 25/04/2020 В мире
Вторая видеоконференция с участием лидеров стран «Большой двадцатки» (G20), которая могла состояться в пятницу, была отменена из-за разногласий между Китаем и США по поводу роли Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ). Об этом в субботу сообщила гонконгская газета South China Morning Post со ссылкой на источник, который принимал участие в подготовке к этому мероприятию. Информацию передает ТАСС.
По данным издания, США настаивали на том, чтобы ВОЗ отчиталась о своих ранних действиях в борьбе со вспышкой COVID-19 (заболевания, вызываемого новым коронавирусом), которая началась на территории Китая и вылилась в пандемию. Однако Пекин категорически отказывался обсуждать предложение Вашингтона расследовать деятельность организации.
«Таким образом, конференция была отложена в последний момент», – утверждает источник. Он не исключил, что такой саммит все же состоится в ближайшем будущем, если стороны придут к компромиссу и договорятся насчет формулировок, касающихся ВОЗ, в итоговом коммюнике.
Планы проведения видеоконференции, в которой планировали принять участие председатель КНР Си Цзиньпин и президент США Дональд Трамп, не анонсировались Саудовской Аравией, председательствующей в G20. Как отмечает газета, секретариат «двадцатки» в ответ на запросы пока не дал комментарии по поводу этого мероприятия.
Первый саммит лидеров G20 в формате видеоконференции состоялся 26 марта. Его участники договорились выделить $5 трлн для стабилизации мировой экономики в условиях пандемии.