Իրավունք 13:44 27/04/2020 Հայաստան
«Իհարկե, համացանցում այս երևույթը, ցավոք սրտի, ունի մտահոգիչ պատկեր և, կարծում եմ, հրատապ միջոցներ են պետք կանխարգելման համար»,-ԱԺ-ում ՄԻՊ 2019 թվականի տարեկան զեկույցը ներկայացելուց հետո ասաց ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը՝ պատասխանելով պատգամավոր Անի Սամսոնյանի հարցին, որը վերաբերում է ատելության խոսքին ու դրա զարգացմանը, մասնավոապես 2019 –ին 2018-ի համեմատ ի՞նչ զարգացում է ապրել խոսքի ատելությունը։
Նրա խոսքով, այն կանխարգելելու համար վերջերս էլ օրենսդրական գործիքներ են ընդունվել, բայց, կարծում է, շատ կարևոր է նաև հանրային վարքագիծը, քաղաքացիները չներքաշվեն այդ քննարկումներին։
«Հանրային գործիչներն իրենց խոսքով, պահվածքով այնպիսի վարքագիծ պետք է դրսևորեն, որը չի առաջացնի այդ վիրավորանքը, ատելությունը։ Սա անխտիր վերաբերում է բոլորին»,- ասաց Մարդու իրավունքների պաշտպանը։
Ա. Թաթոյանի խոսքով, եկեղեցու հետ կապված վերջերս լարվածության ալիք եղավ։
«Կարծում եմ՝ մենք պետք է համատեղ ջանքերով նաև նպաստենք, թույլ չտանք որևէ կերպ, որովհետև Հայ Առաքելական սուրբ եկեղեցին բացառիկ նշանակություն է ունեցել և ունի հայ ժողովրիդ կյանքում Վեհափառի հովվապետությամբ։ Այդպես է եղել պատմականորեն։ Մեր խորհրդանիշների հետ կապված պետք է ունենանք առանձնահատուկ վերաբերմունք»,- ասաց ՄԻՊ Ա. Թաթոյանը։

Право 14:23 27/04/2020 Армения
«Конечно, что касается данного явления то, к сожалению, в Сети сложилась вызывающая обеспокоенность картина, полагаю, следует предпринять срочные меры по предотвращению этого», – заявил после представления ежегодного отчета за 2019 год Защитника прав человека Армении Арман Татоян, отвечая на вопрос депутата Национального Собрания Армении Ани Самсонян, касающийся риторики ненависти и связанных с этим развитий.
По его словам, для предотвращения этого недавно также были приняты законодательные инициативы, инструменты, однако, он полагает, что в данном контексте крайне важно также общественное поведение, чтобы граждане не вовлекались в подобные обсуждения.
«Общественные деятели своей речью, поступками должны продемонстрировать такое поведение, которое бы не вызвало оскорблений, ненависти. Это касается абсолютно всех», – отметил Омбудсмен.
По словам А. Татояна, недавно была зафиксирована также волна напряженности вокруг церкви.
«Полагаю, мы должны совместными усилиями поспособствовать, ни в коем случае не позволять этого, поскольку Святая Армянская апостольская церковь всегда имела и имеет исключительное значение в жизни армянского народа под патронажем Его святейшества. Так сложилось исторически. Мы должны проявлять особое отношение к нашим символам», – отметил Защитник прав человека Армении.