Իրավունք 13:44 27/04/2020 Հայաստան
«Իհարկե, համացանցում այս երևույթը, ցավոք սրտի, ունի մտահոգիչ պատկեր և, կարծում եմ, հրատապ միջոցներ են պետք կանխարգելման համար»,-ԱԺ-ում ՄԻՊ 2019 թվականի տարեկան զեկույցը ներկայացելուց հետո ասաց ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը՝ պատասխանելով պատգամավոր Անի Սամսոնյանի հարցին, որը վերաբերում է ատելության խոսքին ու դրա զարգացմանը, մասնավոապես 2019 –ին 2018-ի համեմատ ի՞նչ զարգացում է ապրել խոսքի ատելությունը։
Նրա խոսքով, այն կանխարգելելու համար վերջերս էլ օրենսդրական գործիքներ են ընդունվել, բայց, կարծում է, շատ կարևոր է նաև հանրային վարքագիծը, քաղաքացիները չներքաշվեն այդ քննարկումներին։
«Հանրային գործիչներն իրենց խոսքով, պահվածքով այնպիսի վարքագիծ պետք է դրսևորեն, որը չի առաջացնի այդ վիրավորանքը, ատելությունը։ Սա անխտիր վերաբերում է բոլորին»,- ասաց Մարդու իրավունքների պաշտպանը։
Ա. Թաթոյանի խոսքով, եկեղեցու հետ կապված վերջերս լարվածության ալիք եղավ։
«Կարծում եմ՝ մենք պետք է համատեղ ջանքերով նաև նպաստենք, թույլ չտանք որևէ կերպ, որովհետև Հայ Առաքելական սուրբ եկեղեցին բացառիկ նշանակություն է ունեցել և ունի հայ ժողովրիդ կյանքում Վեհափառի հովվապետությամբ։ Այդպես է եղել պատմականորեն։ Մեր խորհրդանիշների հետ կապված պետք է ունենանք առանձնահատուկ վերաբերմունք»,- ասաց ՄԻՊ Ա. Թաթոյանը։

Law 16:19 27/04/2020 Armenia
Armenian Human Rights Defender (Ombudsman) Arman Tatoyan expressed concerns over hate speech on social media and called for urgent measures to deal with the issue.
His remarks came in response to a question by opposition MP Ani Samsonyan on the level of hate speech in the country in 2019 against 2018 while presenting the 2019 Annual Report of the Human Rights Defender at the parliament on Monday.
According to the ombudsman, new legislative tools have recently been adopted to prevent hate speech, but he also highlighted public behavior in the fight, stressing citizens should not be involved in hateful online discussions.
"Public figures should behave in a way not to cause insult or hatred. This applies to everyone, indiscriminately,” the human rights defender said.
Tatoyan touched upon the recent wave of tensions between the Armenian church and authorities.
"I think we should join our efforts to prevent it, because the Armenian Apostolic Church, led by His Holiness, has played a unique role in the life of the Armenian people. This has been the case historically. We must have a special attitude towards our symbols,” Tatoyan said.