Ճգնաժամից դուրս գալու մեր առաջնային գործիքը կապիտալ ծախսերի արդյունավետ իրականացումն է. Նիկոլ Փաշինյան
16:47 29/04/2020
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մոտ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել է ենթակառուցվածքների և բնակարանաշինության ոլորտներում կապիտալ ծրագրերի իրականացման ընթացքը:
Վարչապետի աշխատակազմից հայտնում են՝ վարչապետը նշել է, որ կապիտալ ծրագրերն այս տարի առանձնահատուկ նշանակություն ունեն և առանձնահատուկ նախանձախնդրությամբ պետք է վերաբերվել այդ ծախսերի պլանավորված չափով իրականացմանը:
«Ինչո՞ւ է այս տարի առանձնահատուկ կարևոր և նախորդ տարիներից ի՞նչ պրակտիկա ունենք կապիտալ ծախսերի հետ կապված. նախորդ տարիների մեր փորձը ցույց է տալիս, որ ավանդաբար Հայաստանում կապիտալ ծախսերը թերակատարվում են: Բայց եթե 2019 թվականին ի հեճուկս կապիտալ ծախսերի թերակատարման, մենք ունեցանք աննախադեպ տնտեսական ակտիվություն, այս տարի մենք գտնվում ենք ճգնաժամի մեջ և, հետևաբար, ճգնաժամից դուրս գալու մեր առաջնային գործիքը կապիտալ ծախսերի արդյունավետ իրականացումն է:
Մենք համարում ենք, որ այս տարի կապիտալ ծախսերի թերակատարված ամեն տոկոս նշանակում է չստեղծված աշխատատեղեր, նշանակում է աշխատավարձ չստացած ընտանիքներ, նշանակում է տնտեսվարողներ, որոնք պետք է օգտվեին, շահույթ ստանային, գործունեություն ծավալեին պետական ծախսերի համատեքստում, ինչն իր հերթին բերում է մեր երկրում ծանրացող սոցիալական իրադրության ավելի բարդացում: Այս առումով, մենք իսկապես պետք է առանձնահատուկ որակով և ծավալով կապիտալ ծախսեր իրականացնենք»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը՝ հիշեցնելով, որ կապիտալ ծախսերի մեծ մասն իրականացվում է Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության կողմից:
Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանը զեկուցել է, որ նախարարության կապիտալ ծախսերի համար 2020 թվականին պետական բյուջեով հատկացվել է 22 մլրդ 380 մլն դրամ, որից 21 մլրդ դրամն ուղղված է ճանապարհաշինությանը: Վերը նշված միջոցների շրջանակում նախատեսվում է հանրապետությունում հիմնանորոգել 250 կմ ճանապարհ:
Այլ ծրագրերի շրջանակում նախատեսվում է ևս 80 կմ ճանապարհի վրա իրականացնել մասնակի նորոգում, վերանորոգել 65 կմ երկարությամբ կենսական ճանապարհներ, 90 կմ ճանապարհ էլ հիմնանորոգել վարկային ծրագրերի շրջանակում: Սուրեն Պապիկյանն ընդգծել է, որ շինարարության նախապատրաստական աշխատանքներն ընթացքի մեջ են և մայիսի 5-ից բուն շինարարությունը կմեկնարկի:
Նախարարն անդրադարձել է նաև այլ ուղղություններով կապիտալ ծախսերի իրականացման ուղղությամբ նախատեսվող ծրագրերին:
Այնուհետև քաղաքաշինության կոմիտեի նախագահի տեղակալ Արմեն Ղուլարյանը զեկուցել է աղետի գոտում՝ Սպիտակում, Վանաձորում և Գյումրիում բնակարանաշինության ծրագրի ընթացքի մասին, անդրադարձել բնակարանների կառուցման նախագծային աշխատանքներին:
Վարչապետը հանձնարարել է վերը նշված բոլոր աշխատանքներն իրականացնել լայն թափով և սահմանված ժամկետներում:

Экономика 18:08 29/04/2020 Армения
Никол Пашинян: Основной механизм для выхода из кризиса – эффективная реализация капитальных расходов
Под председательством премьер-министра Армении Никола Пашиняна состоялось совещание, в ходе которого был обсужден процесс реализации капитальных программ в сферах инфраструктур и жилищного строительства. Об этом сообщает пресс-служба правительства РА.
Премьер-министр отметил, что капитальные программы в этом году имеют особое значение и с особой ревностью следует относиться к реализации этих расходов в запланированном размере. “Чем особо важен текущий год и почему в этом году особенно важна практика капитальных расходов? Наш опыт прошлых лет показывает, что капитальные расходы в Армении традиционно недовыполняются. Однако если в 2019 году, вопреки недовыполнению капитальных расходов, у нас была беспрецедентная экономическая активность, в этом году мы находимся в кризисе и, следовательно, нашим основным механизмом выхода из кризиса является эффективная реализация капитальных расходов.
Мы считаем, что каждый процент недовыполненных капитальных расходов в этом году будет означать несозданные рабочие места, не получившие зарплату семьи, хозяйствующие субъекты, которые должны были ими воспользоваться, получить прибыль, развернуть деятельность в контексте государственных расходов, что, в свою очередь, приводит к еще большему осложнению социальной ситуации в нашей стране. В этом плане мы действительно должны выполнить все капитальные расходы с особым качеством и объемом”, - сказал Никол Пашинян, напомнив, что большая часть капитальных расходов осуществляется министерством территориального управления и инфраструктур.
Министр территориального управления и инфраструктур Сурен Папикян доложил, что на капитальные расходы министерства в 2020 году из госбюджета было выделено 22 млрд 380 млн драмов, из которых 21 млрд драмов направлены на строительство дорог. В рамках вышеуказанных средств планируется ремонт 250 км. дорог. В рамках других программ также планируется провести частичный ремонт еще 80 км. дорог, отремонтировать жизненно важные дороги протяженностью 65 км, а 90 км. дорог - в рамках кредитных программ. Сурен Папикян подчеркнул, что подготовительные работы строительства продолжаются, а с 5 мая начнется само строительство.
Министр коснулся также программ реализации капитальных расходов по другим направлениям.
Затем заместитель председателя Комитета по градостроительству Армен Гуларян доложил о ходе программы жилищного строительства в зоне бедствия - Спитаке, Ванадзоре и Гюмри, коснулся проектных работ по строительству квартир.
Премьер-министр поручил осуществить все вышеуказанные работы с широким размахом и в установленные сроки.