Ճգնաժամից դուրս գալու մեր առաջնային գործիքը կապիտալ ծախսերի արդյունավետ իրականացումն է. Նիկոլ Փաշինյան
16:47 29/04/2020
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մոտ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել է ենթակառուցվածքների և բնակարանաշինության ոլորտներում կապիտալ ծրագրերի իրականացման ընթացքը:
Վարչապետի աշխատակազմից հայտնում են՝ վարչապետը նշել է, որ կապիտալ ծրագրերն այս տարի առանձնահատուկ նշանակություն ունեն և առանձնահատուկ նախանձախնդրությամբ պետք է վերաբերվել այդ ծախսերի պլանավորված չափով իրականացմանը:
«Ինչո՞ւ է այս տարի առանձնահատուկ կարևոր և նախորդ տարիներից ի՞նչ պրակտիկա ունենք կապիտալ ծախսերի հետ կապված. նախորդ տարիների մեր փորձը ցույց է տալիս, որ ավանդաբար Հայաստանում կապիտալ ծախսերը թերակատարվում են: Բայց եթե 2019 թվականին ի հեճուկս կապիտալ ծախսերի թերակատարման, մենք ունեցանք աննախադեպ տնտեսական ակտիվություն, այս տարի մենք գտնվում ենք ճգնաժամի մեջ և, հետևաբար, ճգնաժամից դուրս գալու մեր առաջնային գործիքը կապիտալ ծախսերի արդյունավետ իրականացումն է:
Մենք համարում ենք, որ այս տարի կապիտալ ծախսերի թերակատարված ամեն տոկոս նշանակում է չստեղծված աշխատատեղեր, նշանակում է աշխատավարձ չստացած ընտանիքներ, նշանակում է տնտեսվարողներ, որոնք պետք է օգտվեին, շահույթ ստանային, գործունեություն ծավալեին պետական ծախսերի համատեքստում, ինչն իր հերթին բերում է մեր երկրում ծանրացող սոցիալական իրադրության ավելի բարդացում: Այս առումով, մենք իսկապես պետք է առանձնահատուկ որակով և ծավալով կապիտալ ծախսեր իրականացնենք»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը՝ հիշեցնելով, որ կապիտալ ծախսերի մեծ մասն իրականացվում է Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության կողմից:
Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանը զեկուցել է, որ նախարարության կապիտալ ծախսերի համար 2020 թվականին պետական բյուջեով հատկացվել է 22 մլրդ 380 մլն դրամ, որից 21 մլրդ դրամն ուղղված է ճանապարհաշինությանը: Վերը նշված միջոցների շրջանակում նախատեսվում է հանրապետությունում հիմնանորոգել 250 կմ ճանապարհ:
Այլ ծրագրերի շրջանակում նախատեսվում է ևս 80 կմ ճանապարհի վրա իրականացնել մասնակի նորոգում, վերանորոգել 65 կմ երկարությամբ կենսական ճանապարհներ, 90 կմ ճանապարհ էլ հիմնանորոգել վարկային ծրագրերի շրջանակում: Սուրեն Պապիկյանն ընդգծել է, որ շինարարության նախապատրաստական աշխատանքներն ընթացքի մեջ են և մայիսի 5-ից բուն շինարարությունը կմեկնարկի:
Նախարարն անդրադարձել է նաև այլ ուղղություններով կապիտալ ծախսերի իրականացման ուղղությամբ նախատեսվող ծրագրերին:
Այնուհետև քաղաքաշինության կոմիտեի նախագահի տեղակալ Արմեն Ղուլարյանը զեկուցել է աղետի գոտում՝ Սպիտակում, Վանաձորում և Գյումրիում բնակարանաշինության ծրագրի ընթացքի մասին, անդրադարձել բնակարանների կառուցման նախագծային աշխատանքներին:
Վարչապետը հանձնարարել է վերը նշված բոլոր աշխատանքներն իրականացնել լայն թափով և սահմանված ժամկետներում:

PM: Capital expenditure efficiency is the key to curbing the crisis
Prime Minister Nikol Pashinyan chaired a consultation, which discussed progress in infrastructure and house-building-related capital programs. As the government press service reported, the Prime Minister stressed that capital programs are of special importance this year, and therefore they need to comply with the government’s target.
“Why do I say that this year is different from the previous ones? Our past experience has shown that capital expenditures used to be under-fulfilled in Armenia. We boasted an unprecedented level of economic activity in 2019 despite the fact that capital expenditures fell far short of the target. Capital expenditure efficiency is the key to curbing the current crisis.
We consider that this year each under-fulfilled capital expenditure means missing jobs, families deprived of legitimate income, businessmen who should have made a profit. This in turn can aggravate the difficult social situation. In this respect, capital expenditures really need special focus and care,” the Pashinyan said, reminding that the bulk of capital expenditure is carried out by the Ministry of Territorial Administration and Infrastructure.
Minister of Territorial Administration and Infrastructure Suren Papikyan reported that the Ministry has been provided 22,380 million drams from the 2020 State budget for capital expenditure purposes, of which 21 billion shall be used in road construction. 250km-long road sections inclusive of 65 km lifeline roads will be rehabilitated nationwide. 90 km roads will undergo capital repairs as part of loan-funded projects. Preparations are underway and the planned work will start this May 5. The Minister also referred to other types of capital expenditures.
Deputy Urban Development Committee Chairman Armen Ghularyan reported progress in the disaster zone house-building program currently being implemented in Spitak, Vanadzor and Gyumri. Prime Minister Pashinyan told those responsible to implement all these programs properly and in a timely manner.