Հասարակություն 13:40 04/05/2020 Հայաստան
Մայիսի 4-ից, ինչպես հայտարարվել է, մի շարք տնտեսվարողների համար սահմնափակումները հանվում են։  Արդեն աշխատանքի անցնող կազմակերպությունների ու ընկերությունների համար առողջապահության նախարարությունն ուղեցույցներ է պատրաստել՝ սահմանելով կանոնները։
Այսօրվանից գործում են լվացման, մաքրման և չոր մաքրման ծառայությունները, վարսավիրանոցները, գեղեցկության սրահները, մարմնի խնամքի սրահները, բացօթյա տարածքում գործող ռեստորանները, բարերը, սրճարանները, տեղեկատվության և կապի ոլորտն ամբողջությամբ, բուսաբանական և կենդանաբանական այգիները,  սպորտային ակումբներն  ու օբյեկտները՝ բացառապես պրոֆեսիոնալ մարզիկների մասնակցությամբ սպորտային միջոցառումների անցկացման և մարզումների իրականացման համար։
Բայց քչերը գիտեն, օրինակ, վարսավիրանոցների համար ի՞նչ պահանջներ են ներկայացված ու ո՞ւմ կարող է դիմել քաղաքացին հնարավոր խախտում կամ խախտում նկատելու դեպքում։ Պարետի՝ երեկ ստորագրված որոշումը  հրապարակվել է, բայց  հանրային իրազեկում չի ապահովվել։
«Իրազեկ և պաշտպանված սպառող» ՀԿ նախագահ Բաբկեն Պիպոյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում փաստեց, պատճաշ իրազեկում չի իրականացվել սպառողների շրջանում։ Նա հորդորում է այն քաղաքացիներին, ովքեր ունեն արտակարգ իրավիճակում մնալու հնարավորություն, թող շարունակեն մնալ։
«Ենթադրենք մի վարսավիրանացում չեն պահվում կորոնովիրուսով պայմանավորված սանիտարահիգիենիկ պայմանները։ Ի՞նչ գործիքներ կան մշակված վերահսկողության համար, ո՞ւմ պետք է դիմի սպառողը, ո՞ր ոլորտը ո՞ր մարմինն է վերահսկելու, պետք է լինի գործառույթների հստակ բախշում ու հստակություն»,-ընդգծեց նա։
Պիպոյանը նշում է, այս գործում պետական մարմինները թերացել են, իսկ սոցիալական պատասխանատվությունը սկսում է այն պահից, արդյո՞ք կարողացել են լիարժեք ապահովել տեղեկատվություն, թե ինչ են ակնկալում քաղաքացուց։
«Եթե մենք վերահսկողության հարցում ակնկալում ենք քաղաքացու աջակցությունը, ապա պետք է լինի հստակ ինֆորմացիա, թե խնդրի դեպքում ում ենք զանգելու, պարետատո՞ւն, Շուկայի վերահսկողության տեսչությո՞ւն, առողջապահության տեսչական մարմնի՞ն։ Պետք է լինի գործառույթների հստակ բախշում ու իրազեկում, որպեսզի մենք քաղաքացին ասենք՝ հարգելի քաղաքացի, դու տեսար, ինչո՞ւ չտեղեկացրեցիր։ Եթե քաղաքացին պատճած ախտահանվեց, ինքն իրականացրե՞ց ու ավարտե՞ց սոցիալական պատասխանատվության գործառույթը, թե՞ ոչ։ Սրանք պատասխաններ պահանջող կարևոր հարցադրումներ են»,-ասաց նա։
Նշենք, որ պարետի որոշմամբ,  հանրային սննդի վայրերում սպասարկումից առաջ մուտքի մոտ կատարվում է հաճախորդների ջերմաչափում և տվյալների գրանցում գրանցամատյանում:
Արգելվում է սպասարկել սուր շնչառական վարակների ախտանշաններով՝ ջերմություն, հազ, հարբուխ, դժվարաշնչություն ունեցող այցելուներին: Նման այցելուի դեպքում անհրաժեշտ է անմիջապես տեղեկացնել ՀՀ առողջապահության նախարարության թեժ գիծ՝ զանգահարելով 8003 համարով:
Հաճախորդների սպասարկման սեղանների միջև անհրաժեշտ է ապահովել առնվազն 1.5 մետր հեռավորություն:
Հանրային սննդի օբյեկտներում արգելվում է 5 հոգուց ավել անձանց մասնակցությամբ միջոցառումների իրականացումը:
Մարզասրահներում յուրաքանչյուր մարզիկի մարզումից հետո շփման բոլոր շփման մակերեսները պետք է մշակել 60-80 %-ոց սպիրտային հիմքով ախտահանիչ նյութերով: Անհրաժեշտ է ապահովել պայմաններ ձեռքերի կանոնավոր և մանրակրկիտ լվացման, չորացման համար՝ ներառյալ ջրի, օճառի, ալկոհոլային հիմքով ձեռքերի ախտահանիչների, անհատական պաշտպանության միջոցների` եռաշերտ դիմակների, ձեռնոցների առկայությունը:
Հիշեցնենք, որ պարետ Տիգրան Ավինյանը հայտարարել էր՝ սահմանափակումների մեղմումը չի նշանակում, թե համավարակի վտանգն անցել է:
«Սա փորձ է` ադապտացվելու համակեցության նոր կանոններին: Հետևապես, այս փուլում չափազանց կարևոր է յուրաքանչյուրիս անհատական, սոցիալական և կորպորատիվ պատասխանատվությունը։ Սա յուրահատուկ թեստ է բոլորիս համար, թե որքանով ենք կարողանում բարձր գիտակցություն և կարգապահություն դրսևորել»,-նշել էր Տիգրան Ավինյանն ու ընդգծել,
որ իրավիճակի վատթարացման դեպքում ամեն պահի կարող է վերադարձ կատարվել առավել խիստ սահմանափակումների ռեժիմի։

Общество 15:13 04/05/2020 Армения
Б. Пипоян: Перед смягчением ограничений в Армении не осуществлено надлежащее информирование потребителей
С 4 мая, как было заявлено ранее, в Армении снимаются ограничения для ряда хозяйствующих субъектов. Для переходящих на работу организаций и компаний министерство здравоохранения РА разработало справочники, указав правила, которые необходимо соблюдать.
С сегодняшнего дня действуют службы химчистки, салоны красоты, парикмахерские, действующие на открытом воздухе рестораны, кафе, бары, сфера информации и связи полностью, ботанические сады и зоопарки, спортивные клубы и объекты – исключительно для проведения спортивных мероприятий с участием профессиональных спортсменов.
Но немногие знают, к примеру, какие требования предъявлены к салонам красоты, и к кому могут обратиться граждане в случае возможных нарушений. Подписанное вчера комендантом решение опубликовано, однако общественное информирование не обеспечено.
Председатель общественной организации «Информированный и защищенный потребитель» Бабкен Пипоян в беседе с корреспондентом Panorama.am подтвердил, что не было проведено надлежащего общественного информирования среди потребителей. Он призвал тех граждан, у которых есть возможность соблюдать режим самоизоляции, продолжать его соблюдать.
«Предположим, что в одном из салонов красоты не соблюдают санитарно-гигиенические нормы и правила в связи с коронавирусом. Какие инструменты разработаны для осуществления контроля, к кому должен обратиться потребитель, какие органы будут осуществлять контроль над теми или иными сферами? Должно быть строгое распределение функций и точность», – подчеркнул он.
Б. Пипоян отмечает, что государственные органы допустили упущения в данном деле, а социальная ответственность начинается с того момента, действительно ли они сумели обеспечить полноценную информацию о том, что конкретно ждут от граждан.
«Если мы в вопросе контроля ожидаем помощи граждан, то должна быть четкая информация о том, кому следует звонить в случае проблемы: в комендатуру, Инспекционный орган по надзору за рынком, Инспекционный орган здравоохранения и труда? Должно быть четкое распределение функций и информирование, чтобы можно было задать вопрос гражданам, мол, вы увидели проблему, тогда почему не проинформировали об этом? Если гражданин соблюдает и осуществляет все правила дезинфекции, то таким образом он осуществил и завершил функцию социальной ответственности или нет? Это требующие ответа важные вопросы», – отметил он.
Отметим, что решением коменданта, до обслуживания в пунктах общественного питания у входа осуществляется измерение температуры посетителя и регистрация данных в журналах.
Запрещается обслуживать посетителей с симптомами респираторных инфекций: температура, кашель, насморк, затрудненное дыхание. О данном посетителе сразу же следует сообщить на горячую линию Министерства здравоохранения РА, позвонив по номеру – 8003.
Между столиками должна соблюдаться дистанция минимум в 1,5 метра.
В пунктах общественного питания запрещается проведение мероприятий с участием свыше 5 человек.
В спортзалах после тренировки каждого спортсмена следует обработать все контактные поверхности дезинфицирующими средствами с концентрацией спирта 60-80%. Необходимо обеспечить условия для регулярного и тщательного мытья рук, включительно – наличие воды, мыла, алкогеля, средств личной защиты – трехслойные маски, перчатки.
Напомним, комендант Тигран Авинян заявил, что смягчение ограничений не значит, что угроза пандемии прошла.