Հասարակություն 11:43 08/05/2020 Աշխարհում
Այս առավոտ ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը հիշեցում է հնչեցրել, որ վիրուսի բռնկումը «սանձազերծեց ատելության և այլատյացության ցունամի»: Այս մասին գրում է BBC-ն։
Առանց հատուկ երկրների անուններ նշելու՝ Գուտերեշը կոչ է արել «բոլոր ջանքերը գործադրել»՝ այս իրավիճակին վերջ տալու համար:
Նա նշել է, որ միգրանտներն ու փախստականներն են հատկապես տուժել, ավելացնելով, որ նրանց «վիրավորել են որպես վիրուսի աղբյուր, և այնուհետ մերժել բժշկական օգնություն»:
ՄԱԿ-ի ղեկավարը նաև կոչ է արել լրատվամիջոցներին՝ հեռացնել «ռասիստական, կնատյաց և վնասակար բովանդակությունը», իսկ ուսումնական հաստատություններին՝ կենտրոնանալ թվային գրագիտության վրա այն ժամանակ, երբ կեղծ լուրերը շարունակում են տարածվել առցանց:

Society 12:03 08/05/2020 World
A reminder of the strong words from UN Secretary-General Antonio Guterres this morning, who says the virus outbreak has "unleashed a tsunami of hate and xenophobia".
Without naming specific countries, Guterres called for an "all-out effort" to end this state of affairs, according to BBC News.
He said migrants and refugees were especially affected, adding they had been "vilified as a source of the virus - and then denied access to medical treatment".
The UN chief also called on the media to remove "racist, misogynist and harmful content", and on educational institutions to focus on digital literacy at a time where fake news continues to spread online.