Առողջություն 09:00 11/05/2020 Հայաստան
Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարությունից հայտնում են, որ շաբաթ օրը թեստավորված 41 քաղաքացուց 37-ի COVID-19 թեստի պատախանը բացասական է, իսկ 4-ինը՝ դրական, այսինքն՝ նրանց մոտ հաստատվել է COVID-19 նոր կորոնավիրուսի վարակ:
Նոր կորոնավիրուսային վարակով հաստատված 4 քաղաքացիները մայիսի 7-ին Նոր Վերինշեն համայնքում գրանցված վարակակրի շրջանակից են՝ Շահումյանի շրջանի Նոր Բրաջուր համայնքից:
Ըստ աղբյուրի, վերոնշյալ 4 քաղաքացուց երկուսը գտնվում էին Շուշի քաղաքում մեկուսացման համար նախատեսված հյուրանոցում, իսկ երկուսը՝ Նոր Բրաջուր համայնքում ինքնամեկուսացվել էին:
Հիշեցնենք, որ ԱՀ Պարետի որոշման համաձայն՝ մայիսի 7-ին Նոր Վերինշեն համայնքում և Քնարավան համայնքի Չափնի գյուղում, ինչպես նաև՝ մայիսի 8-ին Նոր Բրաջուր համայնքում մտցվել են ազատ տեղաշարժի իրավունքի նկատմամբ սահմանափակումներ:
Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարության փոխանցմամբ՝  կրկնակի թեստավորված և տևական ժամանակ բուժհաստատություններում գտնվող նոր կորոնավիրուսով վարակված երկու քաղաքացու փորձանմուշի հետազոտության արդյունքը բացասական է եղել: Այսինքն՝ վարակն այլևս չի հաստատվել, և նրանք դուրս են գրվել բուժհաստատությունից:

Здоровье 10:18 11/05/2020 НКР
Согласно информации министерства здравоохранения Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)), результаты тестов 37 из 41 граждан, в субботу сдавших анализы по подозрению в коронавирусе, отрицательные, а результаты 4 – положительные, что означает, что у них вирус подтвердился. Об этом сообщает Информационный штаб Арцаха.
Отмечается, что 4 граждан с коронавирусом входят в круг контактов носителя коронавирусной инфекции, зарегистрированного 7 мая в общине Нор Вериншен, граждане из общины Нор Браджур Шаумянского района.
Согласно информации, 2 из 4 вышеуказанных граждан находятся в гостинице, предоставленной для изоляции, а 2 самоизолировались в общине Нор Браджур.
Напомним, до сегодняшнего дня в Арцахе подтверждено 14 случаев коронавируса, 8 человек уже вылечились.