Առողջություն 09:46 22/05/2020 Աշխարհում
ԱՄՆ-ի իմունոթերապևտիկ Inovio Pharmaceuticals ընկերությունը չորեքշաբթի մայիսի 20-ին հայտնել է, որ իր փորձնական պատվաստանյութը կորոնավիրուսային վարակի դեմ հանգեցրել է պաշտպանական հակամարմինների ստեղծմանը և իմունային համակարգի արձագանքին մկների և ծովախոզուկների մոտ, որոնց վրա իրականացվել են փորձերը
Ընկերության բաժնետոմսերը, որոնք այս տարի ավելի քան քառապատկվել են, պատվաստանյութի ստեղծման սպասումներից ելնելով, կրկին աճեցին 18% –ով ՝ հասնելով 15,77 դոլարի:
Ներկայումս COVID-19- ի համար դեռևս չկա հաստատված բուժում կամ պատվաստանյութ: Այս ուղղությամբ աշխարհում գործում է շուրջ 100 ծրագիր: Փորձագետները կանխատեսում են, որ անվտանգ և արդյունավետ պատվաստանյութը կարող է մշակվել 12-18 ամսվա ընթացքում:
Inovio- ն իր պատվաստանյութի փորձարկումները մարդկանց վրա սկսեց ապրիլին: Շատ այլ ընկերություններ, ներառյալ Moderna, Pfizer Inc- ը, Johnson & Johnson- ը, Sanofi- ն և AstraZeneca պատվաստանյութերի մշակման տարբեր փուլերում են: Այս մասին գրում է Ամերիկայի Ձայնը։
Երկուշաբթի օրը Moderna- ն հայտարարեց, որ իր փորձնական COVID-19 պատվաստանյութը արտադրել է պաշտպանիչ հակամարմիններ առողջ կամավորների մոտ: Այս շատ վաղ փուլում ընկերության այս հաջողությունը վերջինիս մղեց առաջին տեղ գլոբալ մրցավազքում:
Իր հերթին Inovio ասել է, որ մարդկանց վրա իրենց փորձերի նախնական արդյունքները սպասվում են հունիսին: Առաջին փուլի 40 առողջ մասնակիցներին արվել է երկու ներարկում չորս շաբաթվա ընթացքում, որից հետո կատարվում են ուսումնասիրություններ ևս երկու շաբաթ: Պատվաստանյութը կոչվում է INO-4800:
Թե՛ Moderna- ն և թե՛ Inovio- ն օգտագործում են ավելի նոր տեխնոլոգիաներ: Inovio- ի պատվաստանյութը մշակվել է ԴՆԹ-ի բժշկական իր պլատֆորմի միջոցով, մինչդեռ Moderna- ի պատվաստանյութը օգտագործում է RNA (mRNA) տեխնոլոգիան: Երկու ընկերություններն էլ դեռևս չունեն շուկայում հաստատված դեղամիջոց:
Նախնական տվյալներ ստանալուց հետո Inovio- ն ակնկալում է դիմել ԱՄՆ պարենի և դեղամիջոցների վարչություն ` երկրորդ փուլի թույլտվություն ստանալու համար, որը կարող է տեղի ունենալ հուլիսին կամ օգոստոսին:
Ընկերությունն ասել է, որ կենդանիների ուսումնասիրության վերջին արդյունքները, որոնք հրապարակվել են Nature Communications ամսագրում, հաստատում են ԴՆԹ դեղորայքի իր պլատֆորմի արդյունավետությունը:
Բացի այդ, ընկերությունը տեղեկացրել է, որ նախատեսում է ստուգել պատվաստանյութը ավելի խոշոր կենդանիների վրա, ներառյալ նապաստակների և կապիկների « Challenge » ուսումնասիրության մեթոդով, ըստ որի կենդանուն միտումնավոր վարակելուց հետո կիրառվում է պատվաստանյութը՝ վարակի զարգացումը կանխելու համար:
Inovio- ի պատվաստանյութի մշակումը ֆինանսավորում է համաշխարհային կոալիցիայի կողմից, և ընկերությունը հայտարարել է, որ մինչև տարեվերջ կարող է արտադրել 1 միլիոն չափաբաժին լրացուցիչ փորձարկումների և արտակարգ իրավիճակների համար:

Health 10:10 22/05/2020 World
U.S. immunotherapy company Inovio Pharmaceuticals Inc (INO.O) said on Wednesday its experimental vaccine to prevent coronavirus infection produced protective antibodies and immune system responses in mice and guinea pigs.
The company’s shares, which have more than quadrupled this year on hopes of its vaccine working, surged another 18% to $15.77 early trading, Reuters reported.
There are currently no approved treatments or vaccines for COVID-19, the disease caused by the new coronavirus, with governments, drugmakers and researchers working on around 100 vaccine programs. Experts predict a safe and effective vaccine could take 12 to 18 months to develop.
Inovio began human testing of its vaccine in April. Many other drugmakers including Moderna Inc (MRNA.O), Pfizer Inc (PFE.N), Johnson & Johnson (JNJ.N), Sanofi SANY.PA and AstraZeneca Plc (AZN.L) are also in various stages of vaccine development.
On Monday, Moderna said its experimental COVID-19 vaccine produced protective antibodies in a small group of healthy volunteers, according to very early data, putting it at the front in the race.
Inovio said preliminary results from its human trial are expected in June. The 40 healthy participants in the Phase 1 trial are given two shots, four weeks apart, of the vaccine, called INO-4800, and then followed for two weeks.
“We are already seeing safety data and it has been benign,” Dr. Katherine Broderick, head of research and development at Inovio, told Reuters. “Some people have slight redness of the arm.”
Both Moderna and Inovio are using newer technology that focuses on specific genes on the outer “spike” portion of the virus.
Inovio’s vaccine was designed using its DNA medicine platform, while Moderna’s vaccine uses messenger RNA (mRNA) technology. Both companies have no approved drug in the market.
Once the preliminary data is in, Inovio expects to approach the U.S. Food and Drug Administration for authorization to move into a Phase 2/3 trial, which could happen in July or August.
Inovio said the latest animal study results, published in the journal Nature Communications, validate its DNA medicines platform.
It plans to test the vaccine in larger animals including rabbits and monkeys, and undertake “challenge” studies in mice, ferrets and monkeys, Broderick said.
“Challenge” studies involve intentionally giving the virus to an animal and then seeing if the vaccine prevents infection.
Inovio’s vaccine efforts are funded by a global coalition and the company has said it can manufacture 1 million doses by the end of the year for additional trials and emergency use.