Առողջություն 09:46 22/05/2020 Աշխարհում
ԱՄՆ-ի իմունոթերապևտիկ Inovio Pharmaceuticals ընկերությունը չորեքշաբթի մայիսի 20-ին հայտնել է, որ իր փորձնական պատվաստանյութը կորոնավիրուսային վարակի դեմ հանգեցրել է պաշտպանական հակամարմինների ստեղծմանը և իմունային համակարգի արձագանքին մկների և ծովախոզուկների մոտ, որոնց վրա իրականացվել են փորձերը
Ընկերության բաժնետոմսերը, որոնք այս տարի ավելի քան քառապատկվել են, պատվաստանյութի ստեղծման սպասումներից ելնելով, կրկին աճեցին 18% –ով ՝ հասնելով 15,77 դոլարի:
Ներկայումս COVID-19- ի համար դեռևս չկա հաստատված բուժում կամ պատվաստանյութ: Այս ուղղությամբ աշխարհում գործում է շուրջ 100 ծրագիր: Փորձագետները կանխատեսում են, որ անվտանգ և արդյունավետ պատվաստանյութը կարող է մշակվել 12-18 ամսվա ընթացքում:
Inovio- ն իր պատվաստանյութի փորձարկումները մարդկանց վրա սկսեց ապրիլին: Շատ այլ ընկերություններ, ներառյալ Moderna, Pfizer Inc- ը, Johnson & Johnson- ը, Sanofi- ն և AstraZeneca պատվաստանյութերի մշակման տարբեր փուլերում են: Այս մասին գրում է Ամերիկայի Ձայնը։
Երկուշաբթի օրը Moderna- ն հայտարարեց, որ իր փորձնական COVID-19 պատվաստանյութը արտադրել է պաշտպանիչ հակամարմիններ առողջ կամավորների մոտ: Այս շատ վաղ փուլում ընկերության այս հաջողությունը վերջինիս մղեց առաջին տեղ գլոբալ մրցավազքում:
Իր հերթին Inovio ասել է, որ մարդկանց վրա իրենց փորձերի նախնական արդյունքները սպասվում են հունիսին: Առաջին փուլի 40 առողջ մասնակիցներին արվել է երկու ներարկում չորս շաբաթվա ընթացքում, որից հետո կատարվում են ուսումնասիրություններ ևս երկու շաբաթ: Պատվաստանյութը կոչվում է INO-4800:
Թե՛ Moderna- ն և թե՛ Inovio- ն օգտագործում են ավելի նոր տեխնոլոգիաներ: Inovio- ի պատվաստանյութը մշակվել է ԴՆԹ-ի բժշկական իր պլատֆորմի միջոցով, մինչդեռ Moderna- ի պատվաստանյութը օգտագործում է RNA (mRNA) տեխնոլոգիան: Երկու ընկերություններն էլ դեռևս չունեն շուկայում հաստատված դեղամիջոց:
Նախնական տվյալներ ստանալուց հետո Inovio- ն ակնկալում է դիմել ԱՄՆ պարենի և դեղամիջոցների վարչություն ` երկրորդ փուլի թույլտվություն ստանալու համար, որը կարող է տեղի ունենալ հուլիսին կամ օգոստոսին:
Ընկերությունն ասել է, որ կենդանիների ուսումնասիրության վերջին արդյունքները, որոնք հրապարակվել են Nature Communications ամսագրում, հաստատում են ԴՆԹ դեղորայքի իր պլատֆորմի արդյունավետությունը:
Բացի այդ, ընկերությունը տեղեկացրել է, որ նախատեսում է ստուգել պատվաստանյութը ավելի խոշոր կենդանիների վրա, ներառյալ նապաստակների և կապիկների « Challenge » ուսումնասիրության մեթոդով, ըստ որի կենդանուն միտումնավոր վարակելուց հետո կիրառվում է պատվաստանյութը՝ վարակի զարգացումը կանխելու համար:
Inovio- ի պատվաստանյութի մշակումը ֆինանսավորում է համաշխարհային կոալիցիայի կողմից, և ընկերությունը հայտարարել է, որ մինչև տարեվերջ կարող է արտադրել 1 միլիոն չափաբաժին լրացուցիչ փորձարկումների և արտակարգ իրավիճակների համար:

Здоровье 11:12 22/05/2020 В мире
Американская компания, специализирующаяся в области иммунотерапии, – Inovio Pharmaceuticals – заявила в среду, 20 мая, что созданная ею экспериментальная вакцина для профилактики заражения коронавирусом продемонстрировала наличие защитных антител у подопытных мышей и морских свинок. Об этом рассказал Дэвид Вайнер – директор иммунологического центра при Институте Уистара, сотрудничающего с Inovio. Информацию передает «Голос Америки».
«Мы можем достичь того, чтобы у вируса не было безопасного прибежища в теле», – пояснил он.
Акции компании, которые в этом году подорожали в четыре раза, исходя из ожиданий создания вакцины, повторно выросли на 18%, достигнув отметки 15,77 долларов.
В данный момент не существует утвержденного лечения или вакцины от COVID-19. В данном направлении в мире действует около 100 программ. Эксперты прогнозируют, что безопасная и эффективная вакцина может быть разработана в течение 12-18 месяцев.
Inovio, в апреле начавшая тестировать вакцину на людях, заявила, что предварительные результаты ожидаются в июне.
Сорока здоровым участникам первой фазы исследования было сделано по две инъекции вакцины, временная дистанция между которыми составляла две недели.
«У нас уже есть… данные, и эти данные благоприятны», – констатировала руководитель исследовательской программы Inovio Кэтрин Бродерик.
По ее словам, Inovio намерена обратиться в Управление по надзору за качеством пищевых продуктов и медикаментов, чтобы иметь возможность перейти ко второй и третьей фазам исследовательских работ. Они могут начаться в июле или августе.
В понедельник компания Moderna Inc заявила, что ее экспериментальная вакцина против COVID-19 выработала антитела, способные нейтрализовать новый коронавирус в организме пациентов на ранней стадии клинических испытаний.
И Moderna Inc, и Inovio заявляют, что используют новейшие технологии. Вакцина от Inovio разработана посредством её ДНК-платформы, между тем вакцина от Moderna использует технологию RNA (mRNA). Обе компании пока не представили на рынке утвержденного лекарства.