Մշակույթ 14:34 28/05/2020 Աշխարհում
Apple  ընկերությունը Paramount Pictures-ի հետ կաշխատի ռեժիսոր Մարտին Սկորսեզեի «Լուսնային ծաղկի  մարդասպանները» ֆիլմի վրա, որի գլխավոր դերերում հանդես են գալիս Ռոբերտ Դե Նիրոն և Լեոնարդո Դի Կապրինո։ Ռիա նովոստիի հաղորդմամբ, այս մասին գրել է Variety  կայքը՝ հղում անելով աղբյուրին։
Ավելի վաղ Wall Street Journal թերթը հայտնել էր, որ Սկորսեզեի ներակայացուցիչները բանակցություններ են վարում Apple և Netflix ընկերությունների հետ ֆինանսավորման և ռեժիսորի նոր ֆիլմի ցուցադրության ուղղությամբ կապված, քանի որ Paramount Pictures ընկերությունը, որը համաձայնվել էր ֆիլմի արտադրության հարցում, այն շատ թանկ էր համարել։
Աղբյուրը հայտնել է, որ Paramount Pictures-ը շարունակում է ֆիլմի տարածումը, իսկ Apple-ը զբաղվում է ֆիլմի ֆինանսավորմամբ ու ֆիլմի համար կդառնա ստեղծագործական ստուդիա։ Աղբյուրի համաձայն, գործարքը դեռ ավարտված չէ, բայց, ամենայն հավանականությամբ, դա տեղի կունենա ապագայում։
Դևիդ Գրաննի գրքի հիման վրա ֆիլմի իրադարձությունները տեղի են ունենում 1920-ականներին Օկլահոմա նահանգում։ ՀԴԲ հետաքննում է Օսեյջ հնդկացիների ցեղախմբի սպանությունը, որը տեղի է ունենում այն տարածքում, որտեղ նավթ էր գտնվել։
Սա ռեժիսորի առաջին ֆիլմը չէ, որից Paramount -ը հրաժարվում է բավականին թանկ լինելու համար։ Ավելի վաղ նման խնդրի էր բախվել «Իռլանդացին» ֆիլմի ժամանակ. նախապես ֆիլմը պետք է նկարահաներ Paramount-ը, բայց արդյունքում այն թողարկել էր Netflix-ը։

Culture 15:30 28/05/2020 World
After months of ironing out budget concerns over Martin Scorsese’s “Killers of the Flower Moon” adaptation, starring Leonardo DiCaprio, Paramount has enlisted Apple to get the film over the hump.
Sources tell Variety that Paramount will still distribute the murder mystery drama, with Apple coming on to finance the pic and also serve as the film’s creative studio. Deals still have not closed, but sources add that they’re very likely to in the coming days.
Imperative Entertainment, whose partners Dan Friedkin and Bradley Thomas acquired the book in 2016, will produce the film. Imperative first bought the book and would later bring on Scorsese and DiCaprio to reteam on the project before bringing it to Paramount.
Based on David Grann’s non-fiction book, “Killers of the Flower Moon” is set in 1920s Oklahoma, where the newly created Bureau of Investigation began investigating a string of murders of wealthy Osage Indians who had been granted revenue rights to oil discovered under their lands. The book carries the subtitle “The Osage Murders and the Birth of the F.B.I.”
For months, the studio and producers had been back and forth on the film’s budget, which those close to the project said ranged between $180 million and $200 million, leading to rumblings about whether the movie would stay at Paramount, move to another studio or go to a streamer like Netflix, which just produced Scorsese’s “The Irishman.”