Հասարակություն 09:27 28/05/2020 Հայաստան
Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը  շնորհավորական ուղերձ է հղել Հանրապետության օրվա առիթով.
«Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնից Հանրապետության օրվա առիթով ողջույն ենք հղում համայն մեր ժողովրդին ի հայրենիս և ի սփյուռս և բերում Հայրապետական Մեր օրհնությունն ու բարեմաղթանքները:
Այսօր ոգեկոչում ենք Առաջին Հանրապետության հաստատման հիշատակները, որոնք մատուցում են մեզ հայրենասիրության, հավատքի, միասնականության ոգով հաղթանակելու օրինակը: Նվիրական այս օրը մեր հայացքն ուղղում ենք դեպի Սարդարապատի հուշահամալիր, որը պանծացումն է մեր ժողովրդի ազատատենչ ու հերոսական մաքառումի, մայիսյան հերոսամարտերում հայոց բանակի, աշխարհազորի և զինվորյալ հոգևորականների անձնուրաց պայքարի գնով ձեռք բերված փառավոր հաղթանակի։
Այսօր նաև մեր խոնարհումն ենք բերում երջանկահիշատակ Գևորգ Ե Հայոց Հայրապետին, ով իր աննկուն կեցվածքով, խրոխտ խոսքով զորացրեց ոգին հայոց քաջերի և անուրանալի վաստակ ունեցավ հաղթանակների կերտման լուսավոր գործում։ Մայիսյան հերոսամարտերում գերագույն ջանքերով պաշտպանելով հայրենիքը՝ մեր ժողովուրդը երկարատև դադարից հետո վերականգնեց ազգային պետականությունը, որին նվիրեց իր բոլոր ուժերը, իր զավակների կյանքը՝ իրագործելու վաղնջական իր բնօրրանում ազատ ապրելու իրավունքը և խաղաղ զարգանալու տեսլականը:
Սիրելիներ, մեր պարտքն է այդ վառ տեսլականով ջանքեր ներդնել՝ հանուն հզոր հայրենիքի, մեր ժողովրդի բարօր ու ապահով կյանքի և ազգային մեր նվիրական իղձերի իրականացման։ Վստահ ենք, որ բազում դժնդակ օրեր հաղթահարած մեր ժողովուրդը հայրենասեր ոգով, միաբան ջանքերով կհաղթահարի նաև մեր ազգի ու երկրի առջև ծառացած ներկա մարտահրավերները՝ բարձր պահած անկախ պետականության դրոշը, հավատարիմ` քրիստոնեական արժեքներին, մեր հայրերի առ Աստված սրբազան հավատքին:
Աղոթում ենք և հայցում, որ Ամենակալ Տերը Իր Սուրբ Աջի ամենախնամ հովանու ներքո խաղաղության մեջ պահի ու պահպանի աշխարհը համայն, հայրենի մեր երկիրը և զորակից լինի մեր ժողովրդին՝ նորանոր հաջողություններ արձանագրելու ազգային ու հայրենական մեր անդաստանում։

Общество 12:42 28/05/2020 Армения
Верховный патриарх и католикос всех армян – Его Святейшество Гарегин Второй – направил поздравительное послание по случаю Праздника Республики.
«Из Первопрестольного Святого Эчмиадзина приносим Наше Патриаршее благословение и поздравления всему нашему народу – в Армении и Диаспоре – по случаю Праздника Республики», – говорится в послании Католикоса всех армян Гарегина II.
В своем послании, которое приводит пресс-канцелярия Первопрестольного Святого Эчмиадзина, католикос отмечает, что данный праздник призван напомнить пример достижения победы благодаря патриотизму, вере и консолидации.
«В этот заветный день наши взгляды обращены к мемориальному комплексу героической Сардарапатской битвы, который восславляет славную победу, достигнутую ценой героической борьбы нашего свободолюбивого народа, самоотверженного сражения армянской армии, ополченцев и духовенства в майских героических битвах», – отметил он.
«Колоссальными усилиями защитив Родину в майских героических сражениях, наш народ после длительного периода восстановил национальную государственность, которой он посвятил все свои силы, жизнь своих сынов, дабы претворить в жизнь свое право свободно жить в своей древней колыбели и свое видение мирного развития.
Дорогие, наш долг – в свете этого прилагать усилия – во имя сильной Родины, благоденствия и безопасной жизни нашего народа, реализации наших заветных национальных чаяний.
Уверены, что преодолевший множество тяжких дней наш народ в духе патриотизма, едиными усилиями преодолеет и нынешние вызовы, стоящие перед нашей нацией и страной, держа высоко флаг независимой государственности, сохраняя приверженность христианским ценностям, священной вере наших отцов в Бога», – указал католикос.