Հասարակություն 10:06 03/08/2020 Հայաստան
«Մեդիա պաշտպան» նախաձեռնությունը տարածել է հաղորդագրություն, որտեղ անդրադարձել է «Առավոտ»-ի դեմ ներկայացրած դատական հայցին, նաև հարցեր ու մտահոգություններ հնչեցրել.
«Ըստ «Առավոտ» օրաթերթի` իրենք այս տարվա փետրվարի 18-ի համարում անդրադարձել են Aravot.am կայքի` ամենօրյա մամուլի տեսություն խորագրի ներքո հատվածաբար տպագրված մի հրապարակման: Ինչպես նշվում է «Առավոտ» օրաթերթում, մամուլի տեսությունն ավարտվել էր հետևյալ հղումով. «Հոդվածն ամբողջությամբ կարող եք կարդալ «Հայկական ժամանակ» թերթի այսօրվա համարում»:
Այդ հրապարակման մեջ հղում է կատարվել «Ալիկ Սարգսյանի և Վարդգես Հովակիմյանի միջև հակամարտությունը տարիների պատմություն ունի» վերտառությամբ հոդվածին, որը տպագրվել է «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի 2018թ. հուլիսի 6-ի համարում։
Ինչպես պարզվել է հետագայում, այդ հոդվածի հիմքով, հերքման պահանջով դատական գործընթաց է ընթացել և հերքման պահանջ է ներկայացվել aravot.am-ին և ոչ թե սկզբնաղբյուր` «Հայկական Ժամանակ» օրաթերթին, իսկ վճռի կատարումը հանձնարարվել է ԴԱՀԿ-ին։
«Առավոտը» չի պատրաստվում ինչ-որ մեկի փոխարեն «նստել» հոդվածում անդրադարձ է կատարվել այս միջադեպին. «Առավոտը» երբեք ներգրավված չի եղել այս դատական գործընթացին, և դատարանում մինչև վճիռ կայացնելը շոշափվել է մեր մասնագիտական, գործարար համբավին առնչվող հարցեր էլ»:
Հետաքրքրական է նաև այն փաստը, որ նույն հոդվածը տպագրած որևէ այլ լրատվամիջոց նույպես գործընթացին ներգրաված չի եղել, անգամ որպես երրորդ կողմ։
«Մեդիա պաշտպան» նախաձեռնությունը կոչ է անում դատական վճիռը կայացնող դատավորին պարզաբանել, թե ինչո՞ւ գործի քննության ժամանակ լրատվականները դատական պրոցեսում ներգրավված չեն եղել և ինչո՞ւ գործի քննության ժամանակ «Առավոտ» օրաթերթի կողմից արված հղումը, այն է, որ հոդվածի սկզբնաղբյուր է հանդիսանում «Հայկական ժամանակ» օրաթերթը ի գիտություն չի ընդունվել։
«Մեդիա պաշտպան» նախաձեռնությունը կոչ է անում դադարեցնել խոսքի ազատության դեմ նման ճնշումները և չպիտակավորել լրատվականներին, դատական վճիռներում կամընտրական սկզբունքով չառաջնորդվել և չթիրախավորել այս կամ այն լրատվականին»։

Society 12:12 03/08/2020 Armenia
Media Advocate initiative issued a statement on Sunday, addressing a lawsuit filed against Aravot daily, as well as voicing some concerns over the matter. The full text of the statement is below.
"According to Aravot daily, this year, in their February 18 issue, they referred to an article partially published on Aravot.am website under the headline “Daily Press Review”. As it is mentioned in Aravot daily, the press review ended with the following link: “You can read the whole article in today’s issue of Haykakan Zhamanak newspaper.”
The above-mentioned publication referred to the article titled “The conflict between Alik Sargsyan and Vardges Hovakimyan has a long history”, which was published in Haykakan Zhamanak daily in 2018, in its July 6 issue.
As it turned out later, on the basis of that article, a lawsuit was filed for refutation; nevertheless, a refutation request was submitted not to the initial source Haykakan Zhamanak daily but to Aravot.am and the execution of the verdict was assigned to the Judicial Acts Compulsory Enforcement Service.
The article titled as “Aravot is not going “to be held accountable” instead of someone” referred to this incident: “Aravot has never been involved in this lawsuit, moreover, certain issues related to our professional and business reputation were touched upon before the verdict was made in court.”
It is also interesting that no other media outlet that published the same article was involved in the process, not even as a third side.
Media Advocate initiative urges the judge making the verdict to clarify the reason why media outlets were not involved in the case investigation and why Aravot daily’s reference according to which Haykakan Zhamanak daily is the source of the article, was not considered.
Media Advocate initiative urges to stop such cases of pressure against freedom of speech, not to label the media outlets, as well as not to be guided by the principle of selective decision-making in courts and not to target this or that media."