Հասարակություն 10:06 03/08/2020 Հայաստան
«Մեդիա պաշտպան» նախաձեռնությունը տարածել է հաղորդագրություն, որտեղ անդրադարձել է «Առավոտ»-ի դեմ ներկայացրած դատական հայցին, նաև հարցեր ու մտահոգություններ հնչեցրել.
«Ըստ «Առավոտ» օրաթերթի` իրենք այս տարվա փետրվարի 18-ի համարում անդրադարձել են Aravot.am կայքի` ամենօրյա մամուլի տեսություն խորագրի ներքո հատվածաբար տպագրված մի հրապարակման: Ինչպես նշվում է «Առավոտ» օրաթերթում, մամուլի տեսությունն ավարտվել էր հետևյալ հղումով. «Հոդվածն ամբողջությամբ կարող եք կարդալ «Հայկական ժամանակ» թերթի այսօրվա համարում»:
Այդ հրապարակման մեջ հղում է կատարվել «Ալիկ Սարգսյանի և Վարդգես Հովակիմյանի միջև հակամարտությունը տարիների պատմություն ունի» վերտառությամբ հոդվածին, որը տպագրվել է «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի 2018թ. հուլիսի 6-ի համարում։
Ինչպես պարզվել է հետագայում, այդ հոդվածի հիմքով, հերքման պահանջով դատական գործընթաց է ընթացել և հերքման պահանջ է ներկայացվել aravot.am-ին և ոչ թե սկզբնաղբյուր` «Հայկական Ժամանակ» օրաթերթին, իսկ վճռի կատարումը հանձնարարվել է ԴԱՀԿ-ին։
«Առավոտը» չի պատրաստվում ինչ-որ մեկի փոխարեն «նստել» հոդվածում անդրադարձ է կատարվել այս միջադեպին. «Առավոտը» երբեք ներգրավված չի եղել այս դատական գործընթացին, և դատարանում մինչև վճիռ կայացնելը շոշափվել է մեր մասնագիտական, գործարար համբավին առնչվող հարցեր էլ»:
Հետաքրքրական է նաև այն փաստը, որ նույն հոդվածը տպագրած որևէ այլ լրատվամիջոց նույպես գործընթացին ներգրաված չի եղել, անգամ որպես երրորդ կողմ։
«Մեդիա պաշտպան» նախաձեռնությունը կոչ է անում դատական վճիռը կայացնող դատավորին պարզաբանել, թե ինչո՞ւ գործի քննության ժամանակ լրատվականները դատական պրոցեսում ներգրավված չեն եղել և ինչո՞ւ գործի քննության ժամանակ «Առավոտ» օրաթերթի կողմից արված հղումը, այն է, որ հոդվածի սկզբնաղբյուր է հանդիսանում «Հայկական ժամանակ» օրաթերթը ի գիտություն չի ընդունվել։
«Մեդիա պաշտպան» նախաձեռնությունը կոչ է անում դադարեցնել խոսքի ազատության դեմ նման ճնշումները և չպիտակավորել լրատվականներին, դատական վճիռներում կամընտրական սկզբունքով չառաջնորդվել և չթիրախավորել այս կամ այն լրատվականին»։

Право 11:05 03/08/2020 Армения
Инициатива «Медиа адвокат» призывает не руководствоваться избирательным принципом в судебных решениях
Инициатива «Медиа адвокат» распространила сообщение, где обратилась к поданному против газеты «Аравот» судебному иску, а также озвучила вопросы и опасения в связи с этим.
Ниже представляем публикацию инициативы «Медиа адвокат»:
«Как сообщает газета “Аравот”, в номере от 18 февраля этого года они коснулись статьи, частично опубликованной на сайте aravot.am в рубрике ежедневный обзор прессы. В газете «Аравот» отмечено, что публикация рубрики обзор прессы заканчивалась ссылкой «Статью полностью можете прочитать в сегодняшнем номере газеты “Айкакан жаманак”. В этой публикации была ссылка на статью под названием “Конфликт между Аликом Саркисяном и Вардгесом Овакимяном имеет многолетнюю историю”, опубликованную в газете “Айкакан жаманак” в 2018 году, в номере от 6 июля.
Как выяснилось позже, на основании этой статьи, с требованием опровержения был проведен судебный процесс, и требование опровержения было предъявлено aravot.am, а не первоисточнику-газете “Айкакан жаманак”, а исполнение решения было поручено Службе принудительного исполнения. В статье «“Аравот” не собирается вместо кого-то “сесть”» об этом инциденте отмечается: «Газета “Аравот” никогда не была вовлечена в этот судебный процесс, и до вынесения решения в суде были затронуты вопросы, касающиеся нашей профессиональной и деловой репутации». Примечателен также тот факт, что ни одно из опубликовавших ту же статью СМИ также не было вовлечено в процесс, даже в качестве третьей стороны.
Инициатива “Медиа адвокат” призывает судью, принявшего решение, разъяснить, почему во время рассмотрения дела СМИ не были вовлечены в судебный процесс и почему ссылка газеты “Аравот” на то, что первоисточником статьи является газета “Айкакан жаманак” не была принята к сведению.
Инициатива “Медиа адвокат” призывает прекратить подобные давления на свободу слова и не клеймить СМИ, не руководствоваться избирательным принципом в судебных решениях и не оскорблять то или иное издание».
Полузащитник «Реал Сосьедад» Арсен Захарян пока далек от оптимальной физической формы, поэтому россиянин остался в запасе в матче...