Առողջություն 11:02 14/08/2020 Հայաստան
Անցած մեկ օրվա ընթացքում Հայաստանում կորոնավիրուսով վեց հիվանդ է մահացել։ Ինչպես հայտնում են ԱՆ-ից, մեկ հիվանդի մահվան պատճառը եղել է այլ հիվանդություն։
Մահվան դեպքերի վերաբերյալ ԱՆ-ից հայտնում են, պացիենտները եղել են 83 (տղամարդ), 69 (կին), 82 (տղամարդ), 78 (տղամարդ) և 70 (կին) տարեկան: Բոլորն ունեցել են ուղեկցող քրոնիկական հիվանդություններ։
Մինչ օրս՝ օգոստոսի 14-ի ժամը 11։00-ի դրությամբ, Հայաստանում կորոնավիրուսով 1053 հիվանդ է մահացել, որից 239-ը, այլ պատճառներով։
ՄԵկ օրում կորոնավիրուսի 276 նոր դեպք է հաստատվել, այսպիսով վարակակիրների ընդհանուր թիվը հասել է 41 299-ի։ Մեկ օրում կատարվել է 1 465 թեստավորում։ Մեկ օրում առողջացած է համարվել 267 մարդ։

Health 11:16 14/08/2020 Armenia
Armenia has confirmed 276 new coronavirus infections in a 24-hour period, bringing the national tally to 41,299 as of 11 a.m. Friday, August 14, the Ministry of Health reports.
267 more patients have beaten COVID-19 with the total number of recoveries now standing at 34,164.
The coronavirus death toll has increased by 5 to 814.
The latest victims were 83 (male), 69 (female), 82 (male), 78 (male) and 70 (female) years old. All had underlying chronic health conditions.
In addition, according to the ministry, one case of death was recorded in the past 24 hours when the patient tested positive for COVID-19, but the cause of death was another disease. The total of such cases is 239.