Օգոստոսի 18-ին Արցախի «Արդարություն» կուսակցության գրասենյակում տեղի է ունեցել «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արթուր Վանեցյանի և «Արդարություն» կուսակցության ղեկավար, Արցախի հերոս Վիտալի Բալասանյանի հանդիպումը։
Այս մասին հայտնում են «Հայրենիք» կուսակցության մամուլի ծառայությունից։
Ողջունելով հյուրերին՝ Վիտալի Բալասանյանը նշել է, որ պատրաստ է լսել «Հայրենիք» կուսակցության մտահոգություններն ու մտքերի շարունակական փոխանակմամբ ստեղծել համագործակցային նպաստավոր դաշտ։
«ՀՀ բոլոր քաղաքական ուժերի, անհատների, յուրաքանչյուր մտահոգ քաղաքացու հետ հանդիպման ընթացքում մենք շեշտադրել ենք, որ այն, ինչ տեղի է ունենում այսօր, վտանգավոր բնույթ է կրում։ Եթե Մայր Հայրենիքն ընդհուպ մեկ միլիմետրի շեղում արձանագրի, հակապետական զարգացումներ տեղի ունենան, դա կնշանակի՝ կործանում Արցախի, Մայր Հայրենիքի ու համայն հայության համար»,- ընդգծել է Վիտալի Բալասանյանը։
Մատնանշելով Արցախի հերոս Բալասանյանի անուրանալի դերը Արցախի գոյամարտի ու հաղթանակի կերտման գործընթացում՝ Արթուր Վանեցյանը շեշտել է, որ ճիշտ է՝ Արցախի ու Հայաստանի հանրապետությունները միջազգային հարթակներում երկու տարբեր պետություններ են, սակայն միմյանց հետ խորապես փոխկապակցված են «Մեկ հայրենիք, երկու պետություն» գաղափարի շրջանակում։
Արթուր Վանեցյանը նկատել է, որ վերջերս Արցախում տեղի ունեցած նախագահական ընտրություններին Վիտալի Բալասանյանը մասնակցեց որպես նախագահի թեկնածու՝ ստանալով բավական շատ ձայներ։
«Ընտրությունների արդյունքները փաստեցին, որ Արցախի ժողովրդի մի ստվար զանգված աջակցում ու վստահում է Վիտալի Բալասանյան քաղաքական ու ռազմական գործչին։ Իզուր չէ նաև, որ Արցախի ԱԺ-ում «Արդարություն»-ը ներկայացված է որպես խորհրդարանական երրորդ ուժ»,-ասել է Վանեցյանը։
Անդրադարձ կատարելով հայկական ներքաղաքական գործընթացներին՝ Վանեցյանն ընդգծել է, որ «Հայրենիք» կուսակցությունը ՀՀ-ում ընդդիմադիր քաղաքական ուժ է, որի գաղափարախոսությունը հիմնված է ազգային արժեքների պահպանման ու պետական շահի առաջ մղման վրա։
Շեշտելով, որ Հայաստանի Հանրապետությունում այսօր քաղաքական իշխանությունը, մեղմ ասած, «վատառողջ» է՝ Արթուր Վանեցյանը համոզմունք է հայտնել առ այն, որ առանց ուժեղ ընդդիմության, իշխանությունը վտանգավոր է պետության և ժողովրդի համար։
«Որոշ ուժերի կողմից այսօր ոտնահարվում են մեր ազգային արժեքները եւ ինքնությունը, սակայն գաղափարակիցների հետ միասնական ջանքերով մենք կպայքարենք նման հակապետական մտածելակերպ ունեցող անհատների ու խմբավորումների դեմ»,-ասել է Վանեցյանը՝ մատնանշելով, որ պետական շահից վեր որևէ արժեք գոյություն չունի, հետևաբար համախմբումը պետք է տեղի ունենա հենց այդ գաղափարի շուրջ։
Հանդիպման ավարտին Վանեցյանը նշեց, որ նախքան արցախյան այցը «Հայրենիք»-ը Երևանում հյուրընկալել էր «Արդարություն» կուսակցության ներկայացուցիչներին, ու քաղաքական երկու ուժերի փոխայցերը կրելու են պարբերական բնույթ։
«Մոտ ապագայում երկու քաղաքական ուժերի միջև կհաստատվի սերտ համագործակցություն, ինչի շրջանակում փաստաթղթային հիմք կհանդիսանա համագործակցության մասին հուշագիրը»,-հանդիպումն ամփոփել է Վանեցյանը։

В Арцахе 18 августа в офисе партии «Справедливость» состоялась встреча председателя партии «Родина» Артура Ванецяна и лидера партии «Справедливость», героя Арцаха Виталия Баласаняна. Об этом сообщают из пресс-службы партии «Родина».
Приветствуя гостей, Виталий Баласанян отметил, что готов выслушать обеспокоенность представителей партии «Родина» и посредством последовательного обмена мнениями создать благоприятное поле для сотрудничества.
«В ходе встречи со всеми политическими силами Армении, частными лицами, с каждым обеспокоенным гражданином мы подчеркнули, что происходящее сегодня носит опасный характер. Если Родина-мать зафиксирует отклонение хоть на миллиметр, последуют антигосударственные развития, это будет означать гибель для Арцаха, Родины и всего армянства», – подчеркнул В. Баласанян.
Указав на выдающуюся роль героя Арцаха Баласаняна в процессе достижения победы и борьбы за выживание Арцаха, Артур Ванецян подчеркнул, что, правда, Республика Арцах и Армения на международных площадках являются двумя разными государствами, однако глубоко взаимосвязаны друг с другом в рамках идеи – «Одна Родина, два государства».
Артур Ванецян отметил, что на состоявшихся недавно президентских выборах в Арцахе Виталий Баласанян принял участие в качестве кандидата в президенты, получив довольно много голосов.
«Результаты выборов констатировали, что большая часть народа Арцаха поддерживает и доверяет политическому и военному деятелю Виталию Баласаняну. Не зря также, что в НС Арцаха партия “Справедливость” представлена как третья парламентская сила», – подчеркнул А. Ванецян.
Обратившись к внутриполитическим развитиям в Армении, А. Ванецян подчеркнул, что партия «Родина» является оппозиционной политической силой, идеология которой основана на сохранении национальных ценностей и продвижении государственных интересов.
Подчеркнув, что сегодня политическая власть в Армении, мягко говоря, «нездорова», Артур Ванецян выразил уверенность в том, что без сильной оппозиции власть опасна для государства и народа.
«Некоторые силы сегодня попирают наши национальные ценности и идентичность, однако совместными усилиями с единомышленниками мы будем бороться против личностей и группировок с таким антигосударственным мышлением», – отметил А. Ванецян, подчеркнув, что нет ничего выше государственных интересов, и сплочение должно происходить вокруг них.
В конце встречи А. Ванецян отметил, что до визита в Арцах партия «Родина» принимала в Ереване представителей партии «Справедливость», и взаимные визиты двух политических сил будут носить периодический характер.
«В ближайшем будущем между двумя политическими силами будет налажено тесное сотрудничество, в рамках которого документальным основанием станет меморандум о сотрудничестве», – резюмировал А. Ванецян.