Էրդողանի հրամանով Ստամբուլում ևս մեկ բյուզանդական եկեղեցի կվերաբացվի որպես մզկիթ
Ստամբուլի Սբ․ Սոֆիայի տաճարը մզկիթի վերածելուց հետո Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը ևս մեկ բյուզանդական պատմական տաճար մզկիթի վերածելու հրաման է ստորագրել։
Քարիյե անունով հայտնի և 1945-ից թանգարանի կարգավիճակ ունեցող Խորի Սուրբ Ամենափրկիչ եկեղեցին վերանորոգման աշխատանքների ավարտից հետո կվերաբացվի որպես մզկիթ։ Այս մասին Էրդողանի հրամանը հրապարակվել է կառավարության պաշտոնաթերթում։ Այս մասին գրում է ermenihaber-ը։
Հրամանագրում նշված է, որ ելնելով նրանից, որ Թուրքիայի Պետխորհուրդը (բարձրագույն վարչական դատարան) անվավեր է ճանաչել 1945 թվականին նախարարների խորհրդի կողմից Քարիյե մզկիթը թանգարանի վերածելու որոշումը՝ Քարիյե մզկիթը Կրոնական գործերի վարչությանը հանձնելու և որպես մզկիթ բացելու որոշում է ընդունվել։
Նշենք, որ Խորի Սբ․ Ամենափրկիչը մեկն է այն բյուզանդական տաճարներից, որոնք Կոստանդնուպոլսի գրավումից (1453թ․) հետո օսմանյան թուրքերը վերածեցին մզկիթների։
6-րդ դարում կառուցված, ապա մի քանի անգամ վերակառուցված Խորի վանքը 1511-ին Բայազիդ 2-րդ սուլթանի մեծ վեզիր Աթիք Ալի փաշայի կողմից վերածվել է մզկիթի ու սկսել անվանվել Ալի փաշայի մզկիթ կամ Քարիյե մզկիթ։
1945 թվականին Թուրքիայի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ Քարիյե մզկիթը վերանորոգումից հետո բացվել էր որպես թանգարան։

Politics 18:04 21/08/2020 Region
Turkish President Recep Tayyip Erdogan on Friday ordered another ancient Orthodox church that became a mosque and then a popular Istanbul museum to be turned back into a place of Muslim worship, AFP reported.
The decision to transform the Kariye Museum into a mosque came just a month after a similarly controversial conversion for the UNESCO World Heritage-recognised Hagia Sophia, the source reminded.
Both changes reflect Erdogan's efforts to galvanise his more conservative and nationalist supporters at a time when Turkey is suffering a new spell of inflation and economic uncertainty caused by the coronavirus.
But they have added to Turkey's tensions with Greece and its Orthodox Church.
The Greek foreign ministry called the decision "yet another provocation against religious persons everywhere" by the Turkish government.
It is noted that the 1,000-year-old building's history closely mirrors that of the Hagia Sophia -- its bigger neighbour on the historic western bank of the Golden Horn estuary on the European side of Istanbul. The Holy Saviour in Chora was a medieval Byzantine church decorated with 14th-century frescoes of the Last Judgement that remain treasured in the Christian world.