Մշակույթ 19:42 03/09/2020 Աշխարհում
«Գահերի խաղի» հեղինակներ Դեյվիդ Բենիոֆը և Դ. Բ. Ուայսը «Netflix»-ի հետ համատեղ նկարահանում են «Երեք մարմնի մարտահրավեր» սերիալը, որի հիմքը չինական գիտաֆանտաստիկ համանուն եռագրությունն է։
«ՌԻԱ նովոստի»-ն գրում է, որ ստեղծագործության հեղինակը Լյու Ցիզինն է։ Եռագրությունում ներկայացվում է մարդկության առաջին շփումը այլմոլորակայինների հետ։
Ֆիլմի սցենարիստները համատեղ մամուլի ասուլիս ընթացքում ասել են, որ գիրքը լավագույն ֆանտաստ ոճի ստեղծագործությունն է, որ իրենք երբևէ կարդացել են։
«Ամեն ինչ սկսվում է փոքրիկ Կապույտ մոլորակից և ավարտվում մեկ ընդհանուր տիեզերքում։ Մենք անհամբերությամբ սպասում ենք առաջիկա տարիներին, որպեսզի ֆիլմն ամբողջությամբ պատրաստ լինի և ներկայացվի հանդիսատեսի դատին»,- միաձայն ասել են Բենիոֆն ու Ուայսը։
Նախագծի սցենարիստներից մեկն էլ կլինի Ալեկսանդր Վուն։
Նշվում է  նաև, որ ֆիլմի հիմք հանդիսացած եռագրության հեղինակը ևս մասնակցելու է նկարահանումներին, որպեսզի իր խորհուրդներով օգնի նկարահանող խմբին։
«Ես մեծ հարգանքով եմ վերաբերվում ստեղծագործական թիմին, որը հեռուստատեսային էկրանին է հարմարեցնելու «Երեք մարմնի մարտահրավեր» գիրքը», - ասել է Ցիզինը:
Ըստ աղբյուրի, 2019-ի օգոստոսին «Գահերի խաղի» հեղինակները «Netflix»-ի հետ 200 միլիոն դոլարի պայմանագիր են կնքել։

Общество 20:05 03/09/2020 В мире
Шоураннеры "Игры престолов" Дэвид Бениофф и Д.Б. Уайсс снимут сериал для Netflix на основе китайской фантастической трилогии "Задача трех тел", сообщает РИА Новости со ссылкой на Fox News.
Автор произведения — Лю Цысинь. В нем рассказывается о первом контакте человечества с инопланетной цивилизацией.
Сами сценаристы в пресс-релизе назвали эту книгу самой амбициозной научной фантастикой, которую им доводилось читать.
"Начинается все с жизни на маленькой голубой планете и заканчивается отдаленными частями Вселенной. Нам не терпится провести следующие несколько лет жизни, адаптируя эту историю для экрана", — заявили Бениофф и Уайс.
Еще одним сценаристом проекта станет Алкесандр Ву ("Террор").
Автор книги также будет следить за производством ленты как консультант.
"Я с большим уважением отношусь к креативной команде, которая займется адаптацией "Задачи трех тел" для телеэкрана", — заявил Цысинь.
В августе 2019 сценаристы "Игры престолов" заключили с Netflix контракт якобы на сумму в 200 миллионов долларов, что будут производить контент исключительно для стримингового сервиса.