Կրթություն, գիտություն 12:22 04/09/2020 Հայաստան
Հաշված օրերից կմերկնարկի նոր ուսումնական տարին, սակայն դասապրոցեսի կազմակերպման հետ կապված անորոշությունները ոչ միայն չեն պակասում, այլ օր օրի նոր խնդիրներ են ի հայտ գալիս։
Մինչ ուսուցիչները, ինչ-ինչ պատճառներով, որ ավելի ուշ կհայտնենք, լռում են՝ համակերպվելով նոր կանոններին, ծնողներն անընդհատ բարձրացնում են առկա խնդիրները։
Նրանց հիմնական հարցերն ու դժգոհությունները կապված են դիմակների պարտադիր կրման և դասաժամերի անհամաչափ բաշխման հետ։ Հիշեցնենք, որ նույն տարիքի երեխաների մի մասը դպրոց է հաճախելու երեք օր, մյուս մասը՝ վեց։ Թեև ԿԳՄՍ նախարարությունից վստահեցնում են, որ երեխաներն, այսպես թե այնպես, նույն ծանրաբեռնվածությունն են ունենալու, միևնույն է, ծնողների մի մասը պնդում է՝ երեխան որևէ կերպ չի կարող երեք օրում յուրացնել անհրաժեշտ նյութերը, մյուս մասն էլ՝ դժգոհում է՝ ինչու պետք է երեխան մեկ օր ավելի դպրոց հաճախի՝ զրկվելով իր հանգստյան օրվանից։
«Իրականում դիմակների հետ կապված խնդիր չեմ տեսնում։ Երեխաները գրեթե կես տարի դիմակով են, ու արդեն պետք է սովորած լինեն ճիշտ օգտվել դրանից։ Կարծում եմ, տանը պետք է արդեն երեխային բացատրած լինեն՝ ինչպես պետք է դիմակ դնել։  Բայց այլ խնդիրներ կան։
Օրինակ, կարծում եմ՝ սոցիալական հեռավորություն պահպանելը շատ բարդ է լինելու։ Չէ՞ որ մանկավարժը ինքնին պետք է նպաստի անձի սոցիալականացմանը, իսկ այս դեպքում կարծես լրիվ հակառակ գործընթացն է։ Օրինակ, հիմա ուսուցիչը պետք է երեխային հորդորի, որ մատիտ, գրիչ..., չփոխանցի դասընկերոջը»,- Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց դպրոցահասակ երեխաների ծնող Աննա Վարդանյանը։
Սակայն, նա նշեց, որ մտահոգություն ունի կապված երեխաների՝ աթոռներին գամված լինելու հետ, ինչն, իր խոսքով, կարող է բացասաբար անդրադառնալ երեխայի ֆիզոլոգիայի վրա։
«Հենաշարժողական ապարատը չի զարգանա։ Նախկինում 45 րոպեանոց դասապրոցեսի ընթացքում երեխաները ֆիզկուլտդադար էին անում, իսկ հիմա ոչինչ չեն անելու։ Կարծում եմ, դա շատ վատ կանդրադառնա երեխաների վրա։ Այդ պատճառով, գուցե ավելի ճիշտ կլինի, որ յուրաքանչյուր դասամիջոցի մի դասարան՝ ուսուցչի հսկողությամբ բակ իջնի, որպեսզի երեխաները քայլեն, ցրվեն ու անցնեն հաջորդ դասին»,- նշեց Աննա Վարդանյանը։
Ծնողներից Շուշանիկ Դանիելյանն էլ, մեզ հետ զրույցում ասաց, որ դիմակի հետ կապված խնդիրն ամենափոքրն է, որ կարող է լինել, հատկապես այն դեպքում, երբ դպրոցները, մեծամասամբ, հնարավորություն չունեն  պահպանելու այն կանոնները, որոնք սահմանվել են պարետատան կողմից։
«Կարծում եմ, որ այդ սահմանված կանոններից միայն դասասենյակից դուրս չգալն է պահպանվելու։ Աշակերտների 70%-ը, ըստ իս, չունի այն գիտակցությունը, որ պետք է սոցիալական հեռավորություն պահպանի, դիմակին չպետք է դիպչի։ Մնացած ամեն ինչն էլ երեխաներն անելու են։ Ինչ վերաբերում է սանիտարահիգիենիկ պայմաններին, որոնց մասին խոսվում է. մեր դպրոցների մեծ մասում չկան պայմաններ, որ թույլ տան աշակերտներին՝ նվազագույն պահանջները կատարել։ Հասարակ հարց. մինչ այսօր զուգարաններում օճառ չկար, հիմա եթե անգամ դնեն, դա չի ծառայելու նպատակին։ Կամ երեխաները ջուրը բացում են, բոլոր կողմերից շփվում է, երեխաները թրջվում են։ Այդ ամենը պետք է կարգավորեն, նոր պահանջներ ներկայացնեն»,- ասաց նա։
Ինչ վերաբերում է դիմակին, ապա Շուշանիկ Դանիելյանի խոսքով, դա չարիքի փոքրագույնն է՝ այդ ամենի մեջ.
«Ես մտածում եմ, որ մի տասը հատ դիմակ պետք է կարեմ, վրան համարները ասեղնագործեմ, որ երեխան հերթականությամբ փոխի, հետո բերի տուն, լվանանք, ու այդպես շարունակ։ Երևի միակ տարբերակը դա է»։
Այնուամենայնիվ, ծնողի խոսքով, ավելի լավ է այս պայմաններում երեխաները գնան դպրոց, քան հեռավար դաս անցկացնեն, քանի որ, նրա խոսքով, նախորդ կիսամյակ խայտառակ պայմաններում են անցել հեռավար դասերը, երեխաներն էլ, ինչպես ուզել «ֆռռացրել» են ուսուցիչներին։
«Եթե երեխայի գլխին այդ պահին ծնող չլինի, ապա ոչ մի բան չի սովորի։ Ուսուցչին խաբում են, տարբեր եղանակներով արտագրում, կամ, ուղղակի, իրենց ոչ հարմար պահին կապն անջատում»,- նշեց Շուշանիկ Դանիելյանը։
Ի տարբերություն նրա, երկու երեխաների մայր Շուշան Պապոյանն էլ պնդում է՝ ավելի լավ է երեխաները հեռավար դաս անեին, քան նման պայմաններով դպրոց գնային։
«Ուղղակի պայմանը, որ երեխան հեռավար դաս անի, միայն խնդիր ունեցող երեխաների համար է, հակառակ դեպքում ինքս էլ պետք է դիմում գրեի, որ երեխաներս հեռավար դաս անեին։ Մի քանի ժամ երեխան պետք է դիմակով նստի, դուք պատկերացնո՞ւմ եք՝ ինչ դժվար է լինելու։ Բացի այդ, ես մասնագետ չեմ, բայց կարդում եմ տարբեր նյութեր, որ նշվում է՝ երեխան դիմակ դնելով թոքերի խնդիր է ձեռք բերելու։ Որևէ հստակ պարզաբանում չկա նախարարությունից, որ հասկանանք՝ այդպե՞ս է, թե՞՝ ոչ։ Հետո էլ, կան երեխաներ, որ ալերգիկ մաշկ ունեն, քրտնելու դեպքում սկսվում է դեմքը ցանավորվել։ Ո՞նց պետք է այդ երեխաներին ստիպեն՝ դիմակ դնել»,- նեղսրտած նշեց է նա։
Ծնողը նաև տեղեկացրեց, որ թեև դեռ չեն հայտնել, բայց ըստ ցուցման, իր մի երեխան պետք է վեց օր դասի գնա, մյուսը՝ երեք.
«Տարրական բան է, բայց արդեն նաև խնդիր է ստեղծվում երեխային դպրոցից բերելու հետ կապված։  Թվում է, թե շատ հեշտ է, բայց որոշ դեպքերում հնարավոր չէ, որ ծնողը մի երեխային թողնի տանը, գնա մյուսի հետևից...։ Չգիտեմ, դեռ չենք հասկանում՝ ինչ պետք է անել, բայց, որ այս պայմանները աբսուրդի են նմանվում, փաստ է»։
Ծնողներին զուգահեռ, ուսուցիչները ևս, չգիտեն՝ ինչպես պետք է կազմակերպեն դասապրոցեսը։ Panorama.am-ի հետ զրույցում ուսուցիչները, որոնց անուններն, իրենց իսկ խնդրանքով, չենք նշում, միաձայն փաստում են, որ այսքան անորոշ սեպտեմբեր դեռ չէին ունեցել։
«Ամենաառաջինն ինձ համար խնդիր է դիմակների հարցը։ Ես որպես մանկավարժ, չեմ պատկերացնում՝ ոնց պետք է առաջին դասարանցիները 45 րոպե դիմակով ու իրենց տեղում անշարժ նստեն։ Պահանջը կա, բայց չգիտեմ՝ ոնց պետք է մենք դա ապահովենք։
Բացի այդ, ուսուցիչը իրավունք չունի մոտենալ երեխային, բայց ախր, առաջին դասարանցուն ինչպե՞ս ցույց չտամ մասնիկները։ Կամ, երեխան տետր չպետք է ունենա, թերթիկի վրա պիտի գրի, բայց ո՞նց ստուգեմ այդ դեպքում, իսկ եթե ինչ-որ տարբերակով ստուգեմ, ո՞նց ցույց տամ իր սխալը։  Կամ, եթե ըստ պլանի, նախքան այբբենարանին անցնելը, մենք պետք է երեխային բացատրենք՝ ինչ է ընկերասիրությունը, նվիրվածությունը, կամ պետք է ասենք՝ այսինչը կիսիր ընկերոջդ հետ, եթե նա դրա կարիքն ունի..., այսօր հակառակն է՝ գրիչդ մի՛ փոխանցիր ընկերոջդ, մի՛ շրջվիր, տեղիցդ մի՛ շարժվիր։ Եթե նախկինում հենց ուսուցիչը պետք է օրինակ ծառայեր, հիմա իր համար գծված տեղում պետք է անշարժ կանգնի։ Այս ամենը, բառի բուն իմաստով, խնդիր է»,- նշեց մեր զրուցակիցը։
Բայց, ըստ մանկավարժի, այս ամենում ամենամեծ խնդիրը դիմակներով դաս անցկացնելն է։ Տարրական դպրոցում այդ խնդիրը եռակի է..., դիմակի պատճառով ուսուցչի և երեխայի արտահայտած հույզերն անգամ չեն երևալու։
«Մենք, օրինակ, պետք է նախ ծանոթանանք իրավիճակներին..., ես ծիծաղում եմ, բացականչում եմ, վախենում եմ, բայց դա միայն նկարով անել հնարավոր չէ։ Պետք է երեխան տեսնի նաև ուսուցչի դեմքը, ուսուցիչը պետք է երեխայի հետ կոնտակտ ունենա։ Հիմա քարացած, զոմբիացած պետք է գնանք դպրոց»,- ներկայացրեց ուսուցչուհին։
Մեկ այլ ուսուցիչ էլ նեղսրտեց, որ իրենցից պահանջում են հետևել, որպեսզի երեխաները դիմակով լինեն, բայց ի՞նչ անի ուսուցիչը, եթե, օրինակ, երեխայի դիմակի թելը կտրվում է։
«Ես ինքս դասղեկ եմ, հիմա բոլոր երեխաների համար կտորից դիմակներ եմ պատվիրել, որպեսզի դպրոց մտնելիս տամ իրենց, դնեն, հետո տանեն տուն, լվանան, նորից բերեն։ Բայց դա հարցի լուծում չէ, հաջորդ օրը կարող է նորից նույն խնդիրն առաջանա։  Նման լուրջ հարցում հույսը դնել աշակերտի պատասխանատվության ու ուսուցչի պարտավորվածության վրա, իրականում ճիշտ չէ։ Մենք պետք է աշխատեք, քանի որ այլ տարբերակ չունենք, միանգամից դուռը ցույց կտան, բայց այս պայմաններն, իրականում, որևէ լավ տեղ չեն տանելու։ Խնդիրները շատ են, իսկ լուծումներ դեռ չկան»,- նեղսրտեց նա։

Образование 13:58 04/09/2020 Армения
Через считанные дни в Армении начнется новый учебный год, но неопределенность, связанная с организацией учебного процесса, не только не уменьшается, но и с каждым днем возникают все новые проблемы.
Пока учителя молчат по каким-то причинам, о чем мы сообщим позже, адаптируясь к новым правилам, родители постоянно поднимают существующие проблемы.
Их основные вопросы и недовольства связаны с обязательным ношением масок и непропорциональным распределением уроков. Напомним, что часть детей одного возраста будут посещать школу три дня, другая часть –шесть дней в неделю. Хотя в министерстве образования, науки, культуры и спорта (ОНКС) Армении и уверяют, что у учащихся, так или иначе, будет одинаковая нагрузка, все равно, часть родителей настаивает, что ребенок не может каким-то образом усвоить необходимые материалы за три дня, другие родители же жалуются: почему ребенок должен ходить в школу на 1 день больше, лишаясь своего выходного дня?
«На самом деле я не вижу проблемы с масками. Дети носят маски уже почти полгода, и уже должны были научиться правильно ими пользоваться. Думаю, ребенку уже должны были дома объяснить, как нужно носить маску. Но есть и другие проблемы.
Например, я думаю, что будет очень сложно соблюдать социальную дистанцию. Ведь педагог сам должен способствовать социализации человека, а в данном случае это как бы совершенно противоположный процесс. Например, теперь учитель должен призывать ребенка не передавать однокласснику карандаш, ручку и т.п.», – сказала в беседе с корреспондентом Panorama.am мама детей школьного возраста Анна Варданян.
Однако она отметила, что ее беспокоит то, что дети должны будут оставаться прикованными к партам, что, по ее словам, может негативно сказаться на физиологии ребенка.
«Опорно-двигательный аппарат не будет развиваться. Раньше в ходе учебного процесса с 45-минутными уроками дети занимались физкультурой, но теперь они ничего не будут делать. Я думаю, что это очень плохо скажется на детях. По этой причине, возможно, будет правильнее, чтобы на каждой перемене какой-то один класс спускался во двор под присмотром учителя, чтобы дети могли походить, развеяться и перейти к следующему уроку», – выразила мнение Анна Варданян.
Из родителей Шушаник Даниелян же в беседе с корреспондентом Panorama.am отметила: связанная с ношением маски проблема – самая минимальная, особенно когда в школах по большей части нет возможности соблюдать правила, установленные комендатурой.
«Мне кажется, из этих установленных правил будет соблюдаться только то, что нельзя выходить из классов. 70% учеников, на мой взгляд, не осознают, что должны соблюдать социальную дистанцию, не должны прикасаться к маске. Все остальное же дети сделают. Что касается санитарно-гигиенических условий, о которых идет речь: в большинстве наших школ нет условий, позволяющих учащимся выполнять минимальные требования. Простой пример: до сих пор в туалетах не было мыла, даже если сейчас и обеспечат это, оно не будет служить цели. Или дети включают воду, она разбрызгивается, дети промокают. Все это нужно регулировать, предъявлять новые требования», – указала она.
Что же касается маски, то, по словам Шушаник Даниелян, это наименьшее из зол во всем этом.
«Я думаю, что мне нужно сшить где-то 10 масок, вышить на них номера, чтобы ребенок мог менять их по очереди, затем принести домой на стирку и так далее. Это, наверное, единственный выход», – отметила она.
Тем не менее, по мнению родителя, детям лучше ходить в школу в таких условиях, чем проводить дистанционные занятия, потому что, по ее словам, в предыдущем полугодии дистанционные уроки проходили в позорных условиях, а дети, как хотели, «водили за нос» учителей.
«Если ребенка в этот момент не будут контролировать родители, он ничего и не выучит. Учителей обманывают, списывают разными способами или просто отключают связь в неудобный для них момент», – отметила Шушаник Даниелян.
В отличие от нее, мать двоих школьников Шушан Папоян настаивает: детям лучше учиться удаленно, чем ходить в школу в таких условиях.
«Просто дистанционное обучение предусмотрено только для детей с проблемами, иначе я бы сама написала заявление, чтобы мои дети могли заниматься дистанционно. Ребенок должен несколько часов сидеть в маске. Представляете, как это будет сложно? Кроме того, я не специалист, но читаю разные материалы, в которых говорится, что из-за ношения маски у ребенка возникнут проблемы с легкими. В министерстве нет каких бы то ни было четких объяснений, чтобы м ы поняли, так ли это. Потом: есть дети, у которых склонная к аллергии кожа, при потоотделении происходит раздражение кожи лица. Как могут заставить этих детей носить маску?» – посетовала она.
Шушан Папоян указала также: хотя еще не сообщили, но, согласно инструкции, один из ее детей должен ходить в школу шесть дней, другой – три дня в неделю.
«Это элементарная вещь, но уже создается проблема: как забирать ребенка из школы? Кажется, что все очень просто, но во многих случаях родитель не может оставить одного ребенка дома и пойти за другим ... Не знаю, мы еще не понимаем, как должны это делать, но то, что эти условия походят на абсурд, – это факт», – отметила она.
Как и родители, учителя также не знают, как должны организовать учебный процесс. В беседе с корреспондентом Panorama.am учителя, имена которых мы по их просьбе не указываем, единогласно указывают, что такого неопределенного сентября у них никогда еще не было.
«Прежде всего, для меня проблему представляет вопрос масок. Как педагог, я не представляю, как первоклассники должны 45 минут сидеть на своих местах в маске и неподвижно. Требование есть, но я не знаю, как мы должны обеспечить его выполнение.
К тому же учитель не имеет права подходить к ребенку, но как не показать первокласснику написание элементов? Или у ребенка не должно быть тетради, он должен писать на листе бумаги, но как я могу проверить в этом случае? Или, если даже я как-то проверю, как я могу показать ему его ошибку?
Или же, если по плану, перед тем, как приступить к букварю, надо объяснить ребенку, что такое дружба, преданность, умение делиться чем-то с другом, если ему нужно ... сегодня все наоборот: не передавай ручку другу, не поворачивайся, не двигайся с места. Если в прошлом учитель должен был подавать пример, то теперь он должен стоять неподвижно на обозначенном месте. Все это проблема – в прямом смысле слова», – указывает наш собеседник.
Но, по словам педагога, самая большая проблема во всем этом – проведение урока в масках. В начальной школе эта проблема тройная ... из-за маски не будут видны даже эмоции, выражаемые учителем и учащимися.
«Мы например, сперва должны познакомиться с разными ситуациями ... я смеюсь, восклицаю, боюсь. Но только с помощью картинок сделать это невозможно. Ребенок должен видеть лицо учителя, у учителя должен быть контакт с ребенком. Теперь нам нужно идти в школу окаменевшими, словно зомби», – отметила учительница.
Другая учительница посетовала, что от него требуют следить, чтобы дети были в масках, но что учителю делать, если, например, одна из ушных петель или завязок на маске ребенка оторвется?
«Я – классный руководитель, заказала тканевые маски для всех детей, чтобы раздать им при входе в школу. Они будут их носить, стирать дома, снова приходить в них. Но это не решение проблемы, на следующий день та же проблема может возникнуть снова. В таком серьезном вопросе на самом деле неправильно полагаться лишь на ответственность ученика и обязанность учителя. Мы должны работать, потому что другого выхода у нас нет, сразу откроют дверь – покажут на выход, но эти условия, по сути, не ведут ни к чему хорошему. Проблем много, а решений пока нет», – сказала она.