Առողջություն 12:47 05/09/2020 Հայաստան
Օգոստոսի 31-ից սեպտեմբերի 5-ն ընկած ժամանակահատվածում ՀՀ-ում արձանագրվել է ալկոհոլային թունավորման 46 դեպք (մեթանոլ), որից 17-ը մահվան ելքով, 16 պացիենտ բուժօգնությունը ստանալուց հետո դուրս է գրվել։
Առողջապահության նախարարության խոսնակ Ալինա Նիկողոսյանի փոխանցմամբ, դեպքերից 29-ը արձանագրվել է Արմավիրի մարզում՝ 9 մահվան ելքով, 15-ը Երևանում՝ 7-ը մահվան ելքով, 2-ը Կոտայքի մարզում՝ 1 մահվան ելքով:
Ըստ պաշտոնական տեղեկատվության, այս պահին հանրապետության տարբեր բժշկական կենտրոններում ալկոհոլային թունավորումից բուժում է ստանում 13 պացիենտ։
Պացիենտների մոտ նկատվել են նյարդաբանական ախտանշաններ (սրտխառնոց, գիտակցության մթագնում, գլխապտույտ), կոմատոզ վիճակ, պացիենտներից 3-ի մոտ ի հայտ է եկել կուրություն։ Այս բոլոր նախանշանները բնորոշ են մեթանոլով թունավորմանը:
Նրանցից միայն 1-ի վիճակը բժիշկները գնահատում են բավարար, իսկ մնացածը շարունակում են մնալ ծանր և ծայրահեղ ծանր վիճակում։
«Կապված վերջին օրերին հանրապետությունում արձանագրված ալկոհոլային թունավորման դեպքերի հետ, որի պատճառ է հանդիսացել ոչ գործարանային արտադրության ոգելից խմիչքի օգտագործումը, ՀՀ առողջապահության նախարարությունը հորդորում է զերծ մնալ նմանատիպ արտադրության, անհայտ ծագման, «տնական», խանութից գնված առանց մակնշման, դեղատնից գնված սպիրտի օգտագործումից»,-նշում են նախարարությունից։

Здоровье 15:24 05/09/2020 Армения
В период с 31 августа по 5 сентября в Армении зарегистрировано 46 случаев алкогольного отравления (метанолом), 17 из них с летальным исходом, 16 пациентов выписаны после получения медицинской помощи, сообщает пресс-секретарь министерства здравоохранения РА Алина Никогосян.
«29 случаев зарегистрировано в Армавирской области, 9 из них – со смертельным исходом, 15 – в Ереване, 7 из них – со смертельным исходом, 2 – в Котайкской области, 1 из них – со смертельным исходом.
В настоящее время в различных медицинских учреждениях республики получают лечение 13 пациентов с алкогольной интоксикацией.
У пациентов наблюдаются неврологические симптомы (тошнота, помутнение сознания, головокружение), коматозное состояние. У трех пациентов выявлена слепота. Все эти симптомы характерны при отравлении метанолом.
Врачи оценивают как удовлетворительное состояние только одного пациента. Остальные продолжают находиться в тяжелом или крайне тяжелом состоянии.
В связи с зафиксированными в последние дни в республике случаями алкогольного отравления, причиной которого стало употребление алкоголя не заводского производства, министерство здравоохранения Армении призывает воздержаться от использования аналогичного, неизвестного происхождения, "самодельного" и купленного в магазине или аптеке спирта без маркировки», – написала Алина Никогосян.